Там де вершилася історія
На Київщині можна перенестися у 1918 рік, коли про об`єднання домовлялися УНР і ЗУНР, відвідати палац польського шляхтича та помолитися у 250-річних церквах
Текст: Денис Гонтар. Фото: Олександр Хоменко

Багато людей чомусь не позиціонують Київщину як місце, де можна доторкнутися до історії. Окрім столиці, звичайно. Ще минулого та позаминулого років у мешканців столичного регіону користувалися попитом відвідини колишньої резиденції президента-втікача Януковича у Межигір`ї. Та інтерес до цього об`єкту дуже швидко згаснув. Багато мешканців Київщини та гостей нашого краю також добре знають розрекламований дендропарк у Білій Церкві. Втім, окрім цього у багатьох містах і селах Київщини є такі цікавинки про які навіть мало хто і здогадується.
Depo.Мандрівник вирішив відкрити для українців цікаві і маловідомі туристичні об`єкти столичного регіону.
Перша зупинка нашої подорожі – місто Васильків. На перший погляд нічого особливого у цьому містечку немає, але варто лише зазирнути в його "душу" і одразу відкривається історична велич. Офіційно Василькову 220 років, але згадка про нього є навіть у "Повісті минулих літ". За переказами саме у Василькові народився один із засновників Києво-Печерського монастиря Феодосій Печерський. На згадку про нього у місті можна знайти криницю з цілющою водою.
Але головною родзинкою Василькова можна вважати історичний будинок, що знаходиться неподалік центру міста. Двоповерхова будівля з`явилася тут близько 110 років тому. Будували її, як синагогу, але з приходом радянської влади з релігійної споруди зробили залізничну станцію. На другому поверсі оселилися працівники залізниці, а на першому поверсі з`явилися каси для продажу квитків та буфет, де заправляв Петя Шварцман. У цьому будинку народилися на світ кілька поколінь васильківців. Вони й досі тут живуть. Дивлячись на цей будинок від нього так і віє історією.
Наша друга зупинка буде у селі Томашівка, що неподалік Фастова. Звичайне собі село яких тисячі в Україні. Втім, лише один історичний об`єкт здатен перетворити цей населений пункт на Мекку для туристів. Цим об`єктом по праву вважається колишній маєток польських шляхтичів Хоєцьких. Збудували палац для польських багатіїв ще на початку ХХ століття. Знаходиться він на берегах річки Ірпінь. Взагалі у цій місцевості у Хоєцьких було кілька палаців, але головним з них вважається саме палац у Томашівці. За часів СРСР споруду передали для потреб місцевого колгоспу. На початку 2000-х років у колишній палац польських шляхтичів заселилися монахи. Так маєток перетворився на чоловічий монастир у Томашівці.
Пересуваємося до міста Фастів, де робимо третю зупинку у нашій мандрівці. Саме у Фастові свого часу відбувалися дуже визначні події для історії України. Нам потрібно йти на місцевий залізничний вокзал, де на пероні знаходиться історичний вагон. Наразі він служить музеєм. У цьому невеличкому вагончику настільки багато історичних цікавинок, що на перший погляд аж не віриться. Головна фішка цього вагону в тому, що саме тут у грудні 1918 року підписувався попередній договір про об`єднання Української Народної Республіки та Західнокраїнської Народної Республіки. У музеї-вагончику навіть можна роздивитися копію цього історичного договору. Окрім цього тут можна побачити зразки історичної зброї та старовинні гроші України. Також тут знаходяться безліч історичних фотографій розвитку Фастівщини.