Кличко послав кредиторів далеко... до Омельченка

8 жовтня Київрада своїм рішенням постановила не виплачувати зовнішні борги, що накопичилися Києвом

Кличко послав кредиторів далеко... до Ом…

Depo.Київ розібрався, чим це загрожує столиці в подальшому.

Більшість Кличка у Київраді, як завжди вирішила гнути лінію заспокоєння киян. Мовляв, нічого страшного не сталося, адже Київ не відмовляємося від своїх боргових зобов`язань – просто зараз немає грошей, щоб віддавати кредиторам гроші.

Крім того, Кличко одразу себе відбілив, скинувши усіх собак на "папєрєдніків" – вони набрали кредитів, а мені тепер віддуватися. Навіть цифру назвав боргу - 12, 5 млрд. гривень, які начебто отримав у спадок.

Але дивним виглядає те, що очільник столиці відмовився розповідати кому саме Київ повинен віддавати кошти і на яких умовах.

Кличко лише заявив, що усе зможе розповісти киянам тільки після завершення переговорів з самими кредиторами.

Вже під час голосування за рішення про припинення виплат зовнішніх боргів, деякі депутати почали волати, що це несправедливо, адже кияни мають знати, скільки і у кого позичали грошей колишні керівники міста.

Були навіть такі гарячі голови, які заявляли, що у разі, якщо Київ винен російським фінансовим структурам, то борг їм не потрібно виплачувати. Типу, нехай спочатку повернуть Україні Крим, а потім гроші їм передамо.  

Але, незважаючи на усе це, рішення про тимчасове припинення виплати боргів було прийнято 90 депутатами зі 120.

Трохи згодом, під натиском журналістів, дещо прояснив ситуацію голова бюджетної комісії Київради Андрій Странніков, який також є співголовою фракції "УДАР".

За його словами, найбільше грошей було взято у кредит на будівництво Подільсько-Воскресенського мосту, по якому мало пройти метро на Троєщину.

Втім, Странніков відмовився сказати, скільки саме грошей на це пішло.

Далі ще цікавіше. За даними заступника голови бюджетної комісії Київради Олександра Вовченка, кредит на будівництво мосту брав ще мер Олександр Омельченко, який зараз хоче пройти у Київраду на чолі партії "Єдність".

"Але це був недоцільний кредит, - заявив у коментарі Depo.Київ Вовченко. -  Омельченко позичав гроші лише на зведення опор мосту, тобто тодішній мер знав, що коштів вистачить лише на частину проекту".

Виходить, що з самого початку не було продумано, яким чином буде виплачуватися кредит. От як би міст добудували, то можна було б кредит виплачувати за допомогою сплати за проїзд в метрополітені, який йшов би на Троєщину. Але вже сам Омельченко не є мером майже 10 років, а підземки у цей мікрорайон досі немає.  

У свою чергу директор "Інституту міста" Олександр Сергієнко вважає, що нинішня столична влада нічим не дорікне Омельченку, адже у тому, що він брав кредит – нічого кримінального немає, і саме команда Кличка має в усьому розібратися.  

"То лише політична відповідальність Сан Санича, але як бачимо він знову балотується у депутати Київради і навіть на мера міста", - зауважив експерт.   

Дехто вже почав заявляти, що рішення Київради про припинення виплати зовнішніх боргів – це технічний дефолт столиці.

За словами економічного експерта Володимира Ланового, Київ повинен здійснювати відсоткові платежі і повернення боргу, адже мерія є повноправним суб`єктом у відносинах з кредиторами.

"Але в наших умовах гарантом по облігаціям виступає Уряд, а не обласні чи міські адміністрації. У свою чергу Кабмін не дозволяє погашати облігації, оскільки в країні фінансова скрута", - зазначив Лановий.  

Звичайно, зараз мер Кличко сподівається, що кредитори підуть на зустріч Києву і реструктуризують борг.

Втім, у Київраді вже визнали, що рішення про призупинення виплат боргів комплексно не вирішує проблеми.

На думку того ж заступника бюджетної комісії Олександра Вовченка, чиновникам Кличка потрібно вести перемовини з кредиторами, щоб розбити виплату боргу столиці на 10-15 років, а поки що Київрада просто проголосувала за відтермінування виплати боргу. І якщо нічого не зміниться, наступного року проблема виникне знову.

Та й поки невідомо, як кредитори відреагують на рішення більшості Кличка.

За словами економіста Володимира Ланового, кредитори можуть звернутися до суду стосовно примусового стягнення боргів.

"Звичайно, коли береться кредит, то заставою є майно. Але якщо облігації Києва випускалися без застави, то гарантом виступає Уряд. Якщо кредитори оголосять дефолт Києву, то будуть арештовувати майно України, а не тільки Києва", - зазначив Лановий.

Втім, достеменно невідомо під які гарантії і які саме умови були під час кредитування. Як ми зазначали вище, команда Кличка посилається на конфіденційність цієї інформації.

І останнє. У самій Київраді не приховують, що гроші на виплату зовнішнього боргу є, але якщо під тиском кредиторів усе їм повернути, на столицю чекає повний колапс, що може потягнути за собою невиплату зарплат бюджетникам і повний зрив опалювального сезону, адже за енергоносії треба також платити з бюджету міста.

У свою чергу, опозиційні до Кличка депутати Київради звинуватили мера в тому, що він тільки зараз почав піднімати питання про виплату боргів, коли до часу "Х" залишився місяць – до 6 листопада треба сплатити борг столиці. Мовляв, чим займалася команда мера ще влітку, невідомо…

 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme