Куди ведуть провалля у Софії Київській

Найвідоміший заповідник України продовжує "штормити" через "підкилимні ігри" та розборки між директорами та їхніми прихильниками

Куди ведуть провалля у Софії Київській…

З найвідомішого київського музею знову йдуть тривожні сигнали про небезпеку руйнування тисячолітнього собору та пошкодження неповторного ансамблю заповідника. Днями археолог Тимур Бобровський на своїй сторінці у Facebook написав, що на доріжці біля Софійського собору може утворитись провалля. "Те, що ви бачите на фото, – оця проталина у снігу, – ознака близької та, на жаль, неминучої катастрофи. На цьому місці на території Національного заповідника "Софія Київська" немає теплотраси або інших інженерних комунікацій, здатних розтопити сніг. Натомість відомо, що тут на глибині чотирьох метрів від поверхні знаходиться старовинне підземелля – монастирський льох XVII століття", – пише Бобровський.

Куди ведуть провалля у Софії Київській - фото 1

Куди ведуть провалля у Софії Київській - фото 2

Фото з "Фейсбуку" Тимура Бобровського

За його словами, можливий провал ґрунту у буквальному сенсі має глибоку історію, адже у садибі Софійського собору за результатами спелео-археологічних досліджень минулого століття відомо декілька історичних підземель – монастирських льохів XVII століття.

Вони були розташовані на північ та північний захід від будівлі Софійського собору на місці колишніх монастирських келій, знищених пожежею 1697 року. Відтоді підземелля були закинуті, а входи до них засипані, хоча впродовж ХІХ – ХХ століть вони час від часу нагадували про себе поодинокими провалами. Зокрема, наймасштабніші з них виникли 1947 та 2015 року.

Дослідження підземних ходів науковці проводили двічі: археолог Олександр Ертель на початку ХХ століття та археолог Ірма Тоцька у 1970-х роках. Проте повномасштабного, комплексного дослідження абсолютно усіх підземель Софії не було: ходи вивчали, коли земля буквально йшла з під ніг, провалюючись на кілька метрів.

Втім, якщо розібратися, поява тривожних повідомлень може мати під собою дещо інше, не історичне підґрунтя. А бути проявом міжусобиці в лавах співробітників заповідника, викликаних конфліктом між групами підтримки нинішнього та колишнього директорів Софії Київської.

Сьогоднішній керівник установи Неля Куковальська не є новою людиною для колективу – вона була гендиректором "Софії Київської" з 2000 по 2012 рік. Посаду Куковальська втратила під час хвилі звільнень, яка прокотилась по національних заповідниках та музеях після приходу до влади Віктора Януковича та його " менеджерів". Куковальська протрималася на посаді, якщо порівнювати з іншими керівниками, досить довго. Ще й встигла прославитися як затятий борець зі скандальним будівництвом на вулиці Гончара неподалік.

Наказ про звільнення Куковальської тогочасний міністр культури – "скрипаль" Михайло Кулиняк пояснив нецільовим використанням 1,6 млн грн, виділених на археологічні розкопки на території заповідника, а також розкриттям саркофага Ярослава Мудрого та реставрацію мозаїк Михайлівського монастиря без дозволу Мінкульту. За місяць Київський окружний адміністративний суд скасував наказ міністра та відновив Куковальську на посаді, однак рішення суду першої інстанції скасував вже Київський апеляційний адмінсуд. Генеральним директором національного заповідника була призначена Олена Сердюк.

Нове керівництво кардинально змінило ідеологію заповідника. На думку керівника науково-дослідної частини музею Надії Нікітенко, яка була звільнена за часів головування Сердюк, але згодом повернулася з Куковальською,Софія тоді із унікальної культурної пам’ятки перетворилася на міський парк та центр дозвілля. Разом з тим, Сердюк вдалося суттєво збільшити кількість відвідувачів Софії Київської.

Довго протриматися на посаді ставлениці міністра-скрипаля не вдалось: після обвалу частини цегляної огорожі Софії в жовтні 2014 року її, попри те, що мур 1960-х років не мав ані культурної, ані історичної цінності, звільнили, за "доброю традицією" звинувативши в розкраданні коштів. Кілька спроб Сердюк поновитись на посаді через суд закінчились нічим. Втім, Сердюк пішла, а співробітники, які її підтримували, лишилися. І повернення старого-нового гендиректора, Нелі Куковальської, не всім було до вподоби.

Щоправда, відкрито говорити про проблеми в колективі співробітники не дуже бажають, що цілком зрозуміло. Розговорити їх вдається хіба що неофіційно. "За часів Сердюк впала ціла стіна, за що вона втратила посаду. Тепер Бобровський та інші її прихильники звинувачують Куковальську, що при ній теж щось обов'язково повинно впасти або провалиться. Як на мене, це дивно виглядає", – розповів про настрої частини колективу один зі співробітників музею.

На його думку, стрижнем політики чинного керівництва музею є, все ж таки, наука,а не збільшення кількості відвідувачів, та, відповідно, грошових потоків. Проте без належного фінансування неможливе виконання програма дослідження та впорядкування території, до якої входить саме вивчення підземних порожнин, їхня консервація та стабілізація ґрунтів.

У коментарі Depo.ua Неля Куковальська запевнила, що ситуація з провалами у заповіднику постійно моніториться вченими – геофізиками, археологами та гідрогеологами. "Ми повністю контролюємо ситуацію, вчені проводять усі потрібні дослідження, – пояснила вона. – Підземні ходи та, відповідно, провали ґрунту через їхнє існування бувають не лише в Софії – візьміть, наприклад, Чернігів. Що ж до проталини, на яку звернув увагу Бобровський – це лише сліди давньої доріжки, що взимку віддає тепло. Я спостерігаю одне й те ж саме більше 10 років. Ми йому це пояснили, проте реакція досить дивна – людина написала вчора заяву на відпустку і почала розганяти цю нісенітницю", – сказала вона.

Хто зі сторін говорить правду, а хто і наскільки хитрить, найкраще судити можуть фахівці, обізнані у наявності підземель чи колишніх доріжок та їхньому впливі на зовнішнє середовище. Проте ця "провальна" справа має всі ознаки нового витка внутрішнього конфлікту, який "підігрівається" різними групами підтримки колишнього й нинішнього керівництва Софії. А до яких наслідків призведе цей конфлікт, покаже хіба що час.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme