Арт під радянськими артефактами: Що можна побачити у знов відкритому Київському річвокзалі

Будівля була зачинена "на реконструкцію" в 2012-му і з того часу тихо занепадала

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Арт під радянськими артефактами: Що можн…

Напередодні великодньо-травневих вихідних столичний Річковий вокзал, що довгі роки стояв пусткою на Поштовій площі, відкрив двері для відвідувачів. За місяць до того, наприкінці березня, його дирекція оголосила про старт реновації будівлі. Її пообіцяли відновити, зберігши внутрішнє оздоблення - а інтер'єр Річвокзалу був прикрашений соцреалістичними фресками, мозаїчними панно і фризами. Тепер тут має бути сучасний культурний простір із кінопоказами, виставками та іншими заходами.  Тож Depo.Київ сходив на "розвідку", аби на місці дізнатися, що старого залишилося,  і що нового з'явилося у головній будівлі Поштової площі.

Отже, що стосується культурного простору, то щонайменше перший крок до нього зроблено - відкрився вокзал "іменною" виставкою сучасного мистецтва Renovation. В експозиції, що розмістилася в колишній залі очікування, представлені роботи молодих українських художників, фотографів, графіків і скульпторів.

Присутні ознаки й іншого культурного, а скоріше розважального життя - на балкончику з видом на Дніпро вже облашована кальянна з кріслами-мішками, внизу, на набережній - вже традиційна вулична їжа. На цьому культурна програма поки і обмежується. 

А от що стосується розписів, то вони в приміщенні присутні, проте помітно постраждали порівняно з 2015 роком, коли їх ретельно відзняв і розмістив на своїй сторінці Євген Нікіфоров. Причому про вплив часу і природних факторів не йдеться. 

Штукатурка стін збита до цегли, розписам теж дісталося. Причому сталося це, вочевидь, досить нещодавно, адже, до прикладу, на рекламному відео, розміщеному на сторінці Річвокзалу, панно "Богдан Хмельницький" вже пошкоджене (знищена нижня частина) проте зараз його нижній правий край втрачено повністю.

У той же спосіб залишилося без нижньої половини і панно "Україна" у приміщенні колишнього ресторану. Також втрачені крайні фрагменти розписів "Праця" і "Відпочинок" там же.

Поки що найбільше пощастило фрескам "Жовтень" і "Дніпро - торговий шлях", розміщених у залі очікування разом із напівзруйнованим Богданом Хмельницьким.

Довідка

Київський річковий вокзал був побудований у 1957-1961 роках за прокетом групи архітекторів, серед яких -  Вадим Гопкало, Вадим Ладний, Григорій Слуцький та інші. 

Оздоблення інтер’єрів виконували художники Ернест Котков, Валерій Ламах та Іван Литовченко, відомі киянам мозаїками на житлових будинках по проспекту Перемогиз та іншими роботами. У панно Річвокзалу використовувалося іноваційне для того часу поєднання кераміки та кольорових цементів.

З боку Дніпра будівля має чотири поверхи, з боку площі — два. У центральній частині будівлі - кругла башта, де колись була встановлена апаратура зв'язку, сигналізації, огляду фарватеру тощо. На перших двох поверхах розміщувалися різноманітні служби вокзалу, касовий зал, камери схову, на третьому і четвертому - пошта, ресторан, кафе.

В інтер’єрі залу очікування були створені декоративні панно "Дніпро - торговий шлях", "Богдан Хмельницький" та "Жовтень". Приміщення ресторану прикрашали "Україна" і фрізові "Праця" та "Відпочинок". Вестибюль з обох боків прикрашали композиції "Чайки над водою".

Станом на 2012 закритий на реконструкцію, яка маа закінчитися до Дня міста 2013 року. У 2012-2015 роки споруда занепадала, в 2016-му, також до Дня міста, в ній обіцяли відкрити туристичний центр з ресторанною галереєю, нічними клубами, відкритим басейном тощо. За проектом, корисну площу будівлі мали збільшити вдвічі: з 6 000 кв. м до 11 700 кв. м.

Від січня 2016 має статус нововиявленої пам'ятки архітектури.

Додамо, що нещодавно була зі скандалом зруйнована інша робота Ернеста Коткова - декоративна скульптура "Дніпровські хвилі" і Дніпрі. Її знищили заради будівництва нового ТРЦ.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme