Чи варто киянам боятися зеленого Дніпра

Останні кілька тижнів головна річка країни різко змінила свій колір. Принаймні в межах столиці

Чи варто киянам боятися зеленого Дніпра…

Depo.Київ розбирався, чи шкідливе цвітіння для киян, які полюбляють покупатися у Дніпрі.

По-перше, слід згадати, що Дніпро змінює колір практично кожного літа. Багато киян думають, що це наслідок хімікатів чи ще якоїсь зарази, яку можуть скидати у головну річку в межах Києва. Але це не зовсім так.

За словами голови Київської міської організації Всеукраїнського товариства охорони природи Миколи Щепця, цвітіння Дніпра відбувається у зв'язку з теплою погодою і, як наслідок, втратою кисню у воді. "В першу чергу цвітіння води відбувається у Київському водосховищі. В Дніпрі вода в межах Києва практично не зацвітає, тому що тут вона є проточною і має певну швидкість руху. У столиці вода цвіте лише у закритих водоймах", - каже Микола Щепець.

Кінцевий наслідок цього процесу – зеленувата плівка на поверхні води, яку і спостерігають кияни. Фактично, це – відмерлі водорості, які з'являються в процесі цвітіння.

"Живі водорості майже невидимі, лише утворюють зеленкуватий колір води. А от відмерлі водорості, збиваючись до берегів, утворюють справжню плівку неприємного зеленого кольору", - пояснює експерт.

Багато дискусій виникає стосовно шкідливості даного процесу. За словами Миколи Щепця, цвітіння Дніпра і зелена плівка на поверхні може хіба що впливати на комфорт киян, які хочуть поплавати у воді. "Але, з іншого боку, коли велика концентрація відмерлих водоростей у воді, то можна отримати легкі опіки на шкірі. Розкладаючись, водорості виділяють сірководень, а потім змішуючись з водою, утворюється кислота. Вона слабоконцентрована, але все ж таки. Просто для купання потрібно обирати ділянку, де не накопичуються відмерлі водорості. Там можна навіть зараз сміливо заходити у воду. Головне – не купатися саме у цій зеленій плівці", - резюмує еколог.

Він згадує, що минулого року було навіть більше зеленого кольору у водах Дніпра, адже літо було набагато теплішим, ніж наразі. Більше того, Щепець прогнозує, що у серпні ситуація з позеленінням Дніпра буде ще серйознішою. "Наступного місяця синоптики обіцяють 20 днів добрячого тепла, а це ще додасть відмерлих водоростів у воді. Зробити Дніпро без зеленої плівки ніяк не можна, адже людина на температурний режим не впливає", – каже він.

Окрім цього, еколог розповів, чому вздовж берегів Дніпра в районі мосту Метро усе поросло густою травою і різноманітними рослинами. "Те, що багато зелені біля станції метро "Дніпро", то це закономірно. Там під водою стоять захисні споруди, і перехоплюється багато матеріалу, що спливає разом з водною масою. Відбувається осадження і, як наслідок, міліє сама річка в даному місці. Усе це призводить до розвитку рослинності. Щоб вирішити цю проблему, потрібно робити днопоглиблювальні роботи між мостом Метро і мостом Патона", - розповідає Щепець.

За його даними, колись навіть планували ці роботи, але потім, мабуть, через дуже великі витрати, ідею відкинули.

Наостанок варто сказати про заборону купання у водоймах столиці, яку оголосило КП "Плесо". На думку Миколи Щепця, який свого часу багато років очолював це комунальне підприємство, наразі його екс-колеги страхуються, коли кажуть про заборону купання.

"Для цього повинні бути серйозні підстави. Нам розповідають про кишкову паличку, але якщо взяти воду на аналіз у затоні, то ви завжди знайдете там кишкову паличку. А якщо брати пляжі, де проточна вода, як пляж "Золотий" чи "Передмісна слобідка", то там може показати аналіз кишкову паличку, але вже за п'ять хвилин її може і не бути – усе віднесе течія", – пояснює еколог.

Тому кожен киянин має сам обирати, чи варто купатися у Дніпровських водах чи інших водоймах. Як мінімум, зелена плівка у Дніпрі ніяк не нашкодить здоров'ю киян, якщо в ній не купатися. Просто потрібно знайти більш чисте місце.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme