Спадщина Войцеховського: Чому чиновники винні не менше покупців квартир

Проблема із будівництвом і подальшою реалізацією сумнівних квартир породжує дуже серйозні проблеми у місті, що негативно відбивається на усіх киянах

Денис Гонтар

Днями у столиці стався справжній хаос через те, що мешканці так званих будинків Войцеховського вирішили влаштувати мітинг прямісінько на проїжджій частині Харківського шосе. Таким чином рух однією з найбільш завантажених магістралей столиці був заблокований майже 12 годин. Блокування дороги розпочалося близько четвертої години ранку третього серпня і лише по обіді тієї ж доби мітингувальники вирішили піти на поступки, розблокувавши проїжджу частину. Насправді ситуація досить банальна: кілька днів до того мешканцям проблемних будинків"відрубили" електроенергію та водопостачання начебто через проблемність самих висоток. У зв'язку з цим люди вирішили шантажувати ледь не увесь Київ. Мовляв, не буде в нас світла та води, то взагалі буде паралізований Лівий берег через блокаду Харківського шосе.

Усе це досить жваво обговорювалося у соціальних мережах. Більшість киян просто плювалися від того, що через кілька десятків мітингувальників тисячі людей не можуть вчасно доїхати до роботи. Адже через блокування шосе був заблокований і громадський транспорт. Головний аргумент проти мітингувальників полягає в тому, що вони самі винні у тому, що купили сумнівні квартири у будинках Войцеховського, будівельного афериста, справа якого зараз - нарешті - розглядається у суді. Справа в тому, що висотки цього забудовника зводилися без елементарних дозволів і, як наслідок, лишалися не введеними в експлуатацію і позбавленими благ цивілізації. Наприклад, минулого року був випадок, коли власникам квартир дозволили заїхати у нові висотки, але виявилося, що взимку у ці будинки не даватимуть опалення – забудовник не пройшов усі процедури для того, щоб мешканці були з теплом.

З одного боку, покупці такого житла дійсно винні через свою легковажність. Перед тим, як купувати квартиру, потрібно, як мінімум, йти до юриста із документами від забудовника. Якщо із майбутнім житлом щось не так, фахівець одразу це визначить. Інколи забудовники взагалі не видають ніяких документів на руки, що вже має насторожити. Тим більше, що про Войцеховського і його "нахаббуди" відомо давно. І враховуючи, які проблеми тепер мають власники квартир у будинках Войцеховського, стає зрозумілим, що у цього забудовника був повний хаос із дозвільною документацією.

Фактично забудовник продавав лише бетонні коробки без будь-яких гарантій. Втім, деякі громадяни завжди думають лише про вартість, а не про наслідки. Дійсно, квартири у будинках Войцеховського були помітно дешевшими, аніж аналогічні помешкання у конкурентів хоч з якоюсь репутацією і документами. От багато людей і "клюнули" на дешевизну. Хто вже там думав про якісь документи, коли квартира дешевша ледь не на 10 тис. доларів, ніж загалом по місту. Тому покупцям цих квартир треба винити передусім себе в тому, що тепер вони не можуть спокійно жити у своїх оселях у не зданих в експлуатацію будинках, і у них "відрубають" то воду, то світло.

Але є ще інший бік медалі. Коли луснула ця "мильна бульбашка" з імперією Войцеховського, чиновники та правоохоронці почали казати, що усі останні роки цей забудовник просто зводив висотки, ігноруючи ледь не усі цивілізовані правила у будівельному бізнесі. Але подивимося правді у вічі: важко повірити, що коли зводиться "висотка" без потрібних дозволів, а у мерії Києва про неї нічого не знають. Це ж некіоск, який можна і не помітити. Перед зведенням висотного будинку риють глибокий котлован, потім там працює безліч техніки - і про усе це ніхто у мерії навіть не здогадується?

Керівництво міста полюбляє розповідати, що вони не усе погоджують перед тим, як забудовник починає зводити висотку. Мовляв, є та сама Державна архітектурно-будівельна інспекція. Але забувають чиновники сказати, що кожне будівництво починається з виділення земельної ділянки. І вже після цього треба узгоджувати купу усіляких документів з різноманітними органами. А землю виділяє виключно місцева влада, у даному випадку – Київрада. Згадаймо хоча б скандальну забудову станції метро "Героїв Дніпра". Уся ця вакханалія розпочалася не минулого року, коли забудовник почав знищувати усе над станцією заради свого ТРЦ. Ця історія бере початок ще з 2005 року, коли мером у столиці був Олександр Омельченко. Саме тоді забудовнику виділили землю над станцією метро. І тільки минулого року цей забудовник фактично отримав більшість дозволів на зведення торгово-розважального центру. Тому, коли чиновники кажуть, що вони ніяк не причетні до скандальних забудов, то це, скоріше за все, повна нісенітниця, адже саме вони і починають ці скандальні процеси, надаючи забудовникам землю під будівництво.

Розглянемо ще один варіант. Наприклад, якщо забудовник захопив землю і починає самовільно зводити висотку, то у столичної влади взагалі розв'язані руки. У Кличка вже неодноразово показували, як вони ефективно можуть боротися з торгашами з МАФів, коли кіоски просто знищуються бульдозером. Мовляв, МАФ незаконно стояв на київській землі, не маючи жодного дозволу від мерії. Тому керівництву міста можна сміливо брати комунальників у масках, як це зазвичай робиться під час знесення кіосків, і трощити техніку забудовника, який самовільно захопив землю під висотку. Якщо ще у зародку знищити незаконну забудову, то й проблем потім не буде.

Звичайно в останні роки деякі забудовники завжди прикривалися дозволами від Державної архітектурно-будівельної інспекції, яка фактично зобов'язана надавати дозвіл на будівництво, якщо землю виділила місцева влада. Хоча, наприклад, ситуація з "Героїв Дніпра" теж не зовсім зрозуміла адекватній людині. Минулого літа представники ДАБІ намагалися потрапити на будівництво цього скандального ТРЦ, але зробити це не змогли через "відсутність відповідальних осіб". А без відповідальної особи начебто "контролери" потрапити на будівництво не могли. Тобто ДАБІ фактично не могла перевірити, що насправді будується у колі над метро. Врешті-решт, забудовник міг почати зведення житлової висотки, і про це усі контролюючі органи дізналися б вже, коли розпочався б продаж квартир.

І нарешті ще один приклад – так званий "Монстр на Подолі". Забудовник кілька років поспіль зводив бетонну потвору на вулиці Нижній Вал, 27-29. Тут можна збудувати об'єкт максимум 27 метрів у висоту, але забудовник, користуючись бездіяльністю чиновників, звів монстра майже на 40 метрів заввишки. І тільки потім керівництво міста почало ворушитися, мовляв, не дозволимо підключення монстра на Подолі до інженерних мереж, адже усе збудовано з порушеннями. Представники мерії навіть на суди ходили, щоб зменшити висотність будинку. Виникає лише логічне питання: чому ніхто з чиновників не слідкував за ходом будівництва монстра на Подолі, коли будівництво зайвих поверхів можна було зупинити ще на етапі зведення? Втім, насправді ніхто не збирався "помічати", як росте монстр. Адже весь це час за ним стежили активісти та небайдужі кияни і не почути їхній відчайдушний крик, що на Валах росте потвора, було просто неможливо.

Проблема із сумнівними будівництвами у столиці просто процвітає. Зараз на місці Сінного ринку росте черговий висотний монстр, який спотворить історичну частину міста і помножить на нуль її інфраструктуру - у района, де він будується, просто нема можливості "прийняти" таке одоробло. І в першу чергу в цьому винна влада міста, а вже потім ті люди, які купують квартири чи офіси у скандальних будинках. Якби чиновники були більш пильними до усіляких скандальних житлових будинків, то й не було б у подальшому проблем з тим, як переконати мешканців сумнівних квартир розблокувати дорогу. Подібні проблеми можна і потрібно знищувати у зародку, щоб потім не збирати "врожай".

На місто-мільйонник знайдуться кілька сотень людей, які радісно занесуть сумнівному забудовнику гроші, а потім будуть мучитися від того, що їхня квартира фактично є лише бетонними стінами без благ цивілізації і документів. Потім ці люди будуть перекривати дороги і шантажувати владу, щоб та вирішила їхні проблеми. Звичайно, це ніяк не виправдовує усіх цих людей. Але з іншого боку, що їм залишається робити? Будинки зводилися на столичній землі, в якої має бути господар, що пильнує усі процеси, які відбуваються на цій землі. Проте у Києві чиновники вже звикли багато чого не помічати, а усі проблеми "вирішувати", коли ситуація вже не має "заднього ходу".

ФОТО: kievcity.gov.ua

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ