"Садовий гріх" або Чому Кличко боїться циган

Як і на Львівщині головне сміттєзвалище столиці просто кишить "чорними сортувальниками", які заробляють на цьому чималі гроші

"Садовий гріх" або Чому Кличко боїться ц…

Днями мер Львова Андрій Садовий визнав, що на Грибовицькому сміттєзвалищі, де сталася трагедія, довгий час працювали нелегальні сортувальники сміття.

На сміттєзвалище заходили усі кому не лінь і ніхто з цим не боровся. Усе заради наживи. 

"Садовий гріх" або Чому Кличко боїться циган - фото 1

Андрій Садовий (фото УНІАН)

За даними Садового, сортувальниками були місцеві мешканці, які начебто не давали владі Львова навести лад на сміттєзвалищі, адже шляхом шантажу "чорні сортувальники" погрожували взагалі закрити головне звалище Львова.

Depo.Київ з'ясував, що у Києві практично така сама ситуація з головним сміттєзвалищем.

Полігон №5, на який везуть майже усе сміття, що утворюється в столиці, знаходиться в селі Підгірці під Києвом.

"Садовий гріх" або Чому Кличко боїться циган - фото 2

Ми вже писали матеріал на тему: "Як працюють "чорні сортувальники" на головному сміттєзвалищі Києва". 

Тепер Depo.Київ вирішив з'ясувати, хто покриває усю цю схему.

За даними представників місцевої сільради, біля сміттєзвалища є циганський табір в якому мешкають близько 1 тис. чоловік.

Більшість ромів з цього табору регулярно ходять на полігон №5, щоб збирати вторинну сировину, яку потім можна продати.

"Садовий гріх" або Чому Кличко боїться циган - фото 3

Але парадокс в тому, що усі ці циганські сортувальники взагалі не мають права знаходитися на території полігону №5, який є режимним об'єктом.

Оператором сміттєзвалища є ПрАТ "Київспецтранс" і його керівник Андрій Грущинський визнає, що роми заходять на полігон №5.

За його словами, чотири охоронці, які є на сміттєзвалищі, не можуть контролювати увесь периметр полігону. 

"Садовий гріх" або Чому Кличко боїться циган - фото 3

Андрій Грущинський

Та виявляється, що справа зовсім не у безпеці "відвідувачів" полігону і не в нестачі охоронців.

Грущинський запевняє, що дотримання норм пропуску на режимному об'єкті може призвести до його… підпалу.

"Агресивна поведінка по відношенню до ромів спровокує те, що даний полігон буде горіти так, як у Грибовичах. Якщо я завтра скажу охоронцям бити цих ромів за те, що вони ходять сюди, то завтра полігон можуть спалити", - каже Грущинський.

"Садовий гріх" або Чому Кличко боїться циган - фото 4

Петро Пантелеєв (фото УНІАН)

У свою чергу заступник мера Кличка Петро Пантелеєв, який у КМДА курує роботу полігону №5, також виступає за толерантну позицію щодо ромів, які ходять на полігон.

Чиновник визнає цю проблему і запевняє, що керівнику "Київспецтрансу" доручено вирішити її.

Але паралельно з цим Пантелеєв зізнається, що поки невідомо, як вирішувати питання з ромами.

"Я не за те, щоб їх заганяти у глухий кут. З ромами повинна бути комунікація, щоб не було соціальної шкоди людям. І не треба провокувати ромів, щоб вони не зробили якусь шкоду полігону. Треба витримати баланс інтересів між усіма сторонами", - заявив Depo.Київ заступник Кличка.

Нічого не нагадує? Мер Львова запевняє, що "чорні сортувальники" погрожували заблокувати роботу полігону у Грибовичах, а столична влада боїться, щоб роми не спалили полігон №5. Ціна питання - безпека на режимному об`єкті на яке заходять сторонні люди. 

Та є більш логічне пояснення того, чому ніхто не хоче активно працювати над вирішенням проблеми з ромами, що ходять на полігон.

"Садовий гріх" або Чому Кличко боїться циган - фото 5

Віталій Токарчук

За словами депутата сільради Підгірців Віталія Токарчука, циганам на сміттєзвалищі дають мішки в які вони цілими днями збирають пластикові пляшки.

"Потім ці пляшки вони несуть до спеціального чоловіка-приймальника, який сидить на території сміттєзвалища. За моїми даними, ромам дають ледь не вдвічі менше грошей від ринкової вартості використаних пластикових пляшок", - запевняє депутат сільради Підгірців.

Він також припускає, що усе це добро потім здають за ринковою ціною, але попередньо складують на території полігону №5.

Цікаво, що на сміттєзвалищі є сортувальні лінії відходів, але вони більше нагадують підприємства-привиди.

За словами Петра Пантелеєва, ці сортувальні лінії є, але він ніколи не бачив, щоб вони працювали. Хоча чиновник запевняє, що частенько відвідує головне сміттєзвалище Києва, і без попередження. 

У свою чергу керівник "Київспецтрансу" Андрій Грущинський каже, що ні до "Київспецтрансу", ні до полігону ці міфічні сортувальні лінії відношення не мають.

Мовляв, одна приватна фірма просто орендує територію на полігоні на якій і розміщує ці лінії для сортування відходів. 

Дивно, але Грущинський одразу не зміг назвати, яка саме фірма орендує територію на його підприємстві. Втім, потім з його вуст злетіла назва - "Спецкомунтранс".

У Єдиному реєстрі юридичних осіб вказується, що контора з такою назвою має кіпрське коріння.

Ще у 2013 році за часів Януковича журналісти з'ясували, що "Спецкомунатранс" володіє 0,065% акцій "Київспецтрансу".

"Садовий гріх" або Чому Кличко боїться циган - фото 6

Відсортований пластик на території "Полігону №5"

Більше того, "Лівий берег" писав, що головою наглядової ради "Київспецтрансу" у тому ж 2013 році було обрано представника "Спецкомунатрансу" Арсенія Новікова – колишнього чоловіка Юлії Льовочкіної. Нагадаємо, Льовочкіна є сестрою екс-голови адміністрації Януковича Сергія Льовочкіна.

На сайті "Київспецтрансу" викладено декілька документів, наприклад, про збори акціонерів підприємства, але про "Спецкомунтранс" наразі немає жодного слова. 

Згідно цих документів, навесні минулого року Арсенія Новікова зняли з посади голови наглядової ради "Київспецтрансу".

Замість нього цю посаду обійняв Євген Русін, що паралельно є директором комунального підприємства столичної мерії "Київкомунсервіс".

Крім цього, до наглядової ради входять заступник мера Києва Петро Пантелеєв та Сергій Корнієць, що на час обрання був першим заступником директора Департаменту комунальної власності КМДА.

Загалом, "Київспецтранс" фактично контролюється столичною владою, адже у власності Київради знаходиться 51% акцій підприємства.

З іншого боку майже 47% акцій тримає під контролем таке собі ТОВ "Геотрон".

У Єдиному державному реєстрі юридичних осіб вказано, що компанія з такою назвою коріннями йде у США.

Втім, серед засновників "Геотрону" є громадянин України Кучер Василь Михайлович.

Виявляється, що він минулого року балотувався до Київради від партії "УКРОП", головою якої на той час був скандальний соратник олігарха Коломойського Геннадій Корбан.

На сайті партії навіть є біографія Василя Кучера, де вказується, що він свого часу був директором ТОВ "Геотрон".

Чому "чорні сортувальники" важливіші для Кличка, аніж безпека на головному сміттєзвалищі  - фото 1

Більше того, з 2013 року Кучер був помічником народного депутата Бориса Філатова, який наразі є мером Дніпра та залишається другом Корбана.

Членом наглядової ради "Київспецтарнсу" також є Ігор Тинний, що представляє те саме ТОВ "Геотрон". Свого часу Тинного називали бізнес-партнером Івана Фурсіна, який був співвласником скандальної "РосУкрЕнерго" якою, по суті, заправляв Дмитро Фірташ.

Скільки роми заробляють на "чорному сортуванні" сміття в Підгірцях – сказати важко.

Але враховуючи, що в їхньому таборі, за даними місцевих чиновників, живе близько тисячі чоловік, то армія працівників, що готові вибирати вторинну сировину на сміттєзвалищі, є досить солідною.

Якщо брати до уваги інформацію депутата сільради Підгірців Віталія Токарчука, що ромам платять за пластикові пляшки вдвічі менше ніж вони коштують на ринку, то виходить вигідна справа.

Ми подзвонили у фірми, що займаються скупкою використаних пластикових пляшок, і виявилося, що кілограм цього добра коштує не менше 4,5 гривень. Тобто, за тонну пляшок можна виручити 4,5 тис. гривень.

Бізнесмени навіть пропонують самотужки і безкоштовно забрати товар і те, що потрібно їхати в Київську область їх не дуже лякає. Вам лишається лише зібрати пляшки, що і роблять роми на головному сміттєзвалищі столиці. Але на полігоні №5 є не тільки пластикові пляшки. Сьогодні різноманітні фірми приймають майже усі відходи окрім харчових - скло, метал, пластик. На виході вимальовується досить прибутковий бізнес, враховуючи що кожного року тільки у Києві утворюється більше мільйона тон сміття і левову його частку везуть саме на полігон №5 у Підгірцях. А як ми бачили роми здають відсортоване сміття через "сіру зону" - заробляють роми і невідомі приймальники, а КМДА начебто не може прикрити цю схему, бо боїться циган. І, звісно ж, нічого з цього не має. Просто боїться соціальної напруги, підпалу... Справді, хай краще з сміттєзвалища вимивається "чорний кеш"... 

Фото: Олександр Хоменко / depo.ua, УНІАН

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook