ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Для чого столиці та іншим містам України потрібна муніципальна варта

Верховна Рада дозволила містам і селам формувати власні правоохоронні органи
Depo.
21 травня 2015 16:05
ФОТО: depo.ua
Для чого столиці та іншим містам України потрібна муніципальна варта
Для чого столиці та іншим містам України потрібна муніципальна варта

Про це повідомляє Київ.depo.ua з посиланням на "Ділову столицю".

Тема створення муніципальної міліції не є для України новою. Так, в діючому законі "Про місцеві органи самоврядування" до 2010 року діяла норма, яка дозволяла місцевим радам формувати відповідні правоохоронні підрозділи. Однак, з прийняттям Бюджетного кодексу ця стаття була скасована.

Тим не менш, окремі міста, зокрема, Тернопіль та Дніпропетровськ, використовуючи своє конституційне право на самоврядування, ігнорували це обмеження і створювали регіональні правоохоронні загони для власних потреб. Тепер формувати Муніципальну варту доведеться всім, але це лише в теорії. На практиці вирішення питання може затягнутися щонайменше на рік. Крім того, є сумніви, що до проведення комплексної реформи вітчизняної правоохоронної системи цей проект зможе запуститись взагалі.

Відповідно до прийнятого Радою закону, Муніципальна варта буде органом в системі місцевого самоврядування, який забезпечуватиме на території, що перебуває під юрисдикцією відповідної ради, охорону громадського порядку, законності, прав, свобод і законних інтересів громадян та утримується за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету. Основні завдання: забезпечення охорони порядку, профілактика правопорушень, інформування органів та підрозділів внутрішніх справ про вчинені або ті, що готуються, злочини, охорона майна, що перебуває у комунальній власності, надання окремих видів правової та соціальної допомоги. Також муніципальній варті довірять контроль за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, благоустрою території, дотримання чистоти вулиць, парків, скверів та прибудинкових територій, паркування автотранспорту, охорони пам`яток, організації торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування тощо.

Кілька останніх пунктів в умовах збереження основних особливостей функціонування правоохоронної системи України, а на цьому напрямку наразі особливих зрушень не помітно, вже зараз можуть викликати серйозні побоювання щодо корупційної складової. Особливо це стосується контролю організації торгівлі.

Муніципальна варта, відповідно до закону, створюється у містах обласного значення, Києві та Севастополі, а також на території юрисдикції об'єднаної територіальної громади за рішенням відповідних рад. АР Крим теж згадана в документі, але очевидно, що найближчим часом ні про яку варту з українським гербом на шевронах там не може бути й мови. Положення про Муніципальну варту та дисциплінарний статут ще потрібно затвердити Кабінету міністрів, тому уявити повну картину того, як виглядатимуть муніципальні вартові наразі також неможливо.

Тим не менш, в законі прописані основні функції Муніципальної варти, яку в більшості випадків копіюють обов'язки діючої нині міліції в частині патрулювання та оперативної реакції на повідомлення про злочини та їх запобігання. Ніяких розслідувань, розкриття чи інших важких функцій. Тому й не дивно, що автори закону "Про Муніципальну варту" дозволили майбутнім співробітникам цього формування носити лише травматичну зброю та спецзасоби. Але поводитись з підозрюваними чи затриманими злочинцями муніципали муситимуть так само, як і їх колеги з міліції. Тобто, вартові будуть зобов'язані повідомити та надати роз'яснення затриманому щодо підстав та мотивів такого затримання, прочитати йому його права і нестимуть матеріальну відповідальність за шкоду, завдану незаконними діями або бездіяльністю.

Не до кінця зрозумілою є і процедура взаємодії муніципальних вартових з співробітниками органів внутрішніх справ. Так, відповідно до закону, підрозділи Муніципальної варти не входять до структури територіальних органів МВС, а її співробітники будуть відповідальні, підзвітні і підконтрольні відповідній територіальній громаді. Документ передбачає, що Муніципальна варта взаємодіє з органами внутрішніх справ з таких основних питань, як складання та реалізації спільних планів розстановки сил і засобів патрульно-постових служб, проведення спільних дій щодо охорони громадського порядку, у тому числі і у місцях скупчення людей, проведення спортивних та розважальних заходів, а також в налагодженні постійно діючих каналів обміну оперативної інформації. Але як узгоджувати непорозуміння чи різні точки зору, які виникатимуть в ході такої співпраці - не вказується.

Ще один цікавий момент. Муніципальну варту очолюватиме начальник, призначений на посаду за рішенням міської ради чи місцевої ради об'єднаної територіальної громади на термін повноважень відповідної ради. Кандидат на цю посаду буде відбиратися на конкурсній основі спеціально створеною тимчасовою комісією відповідної ради. На перший погляд все закономірно, але, зважаючи на заявлений Банковою курс на децентралізацію та розширення повноважень громад, така процедура обрання начальника муніципальної варти виглядає, м'яко кажучи, архаїчною. Було б доречніше зробити цей пост виборним, як і посада мера. Таким чином, відповідний бос Муніципальної варти був би більш залежним від громади, а не депутатських груп впливу.

Також в законі чітко не прописана процедура набору в муніципальну варту. Зокрема, документ зазначає, що на службу прийматимуть на роботу лише за певними критеріями, але без конкурсу. Туманно прописані і самі критерії - "відповідна освіта, підготовка" тощо. Правда, згадується про піврічний курс підготовки вже прийнятих на службу вартових. Можливо, всі ці питання також має прописати Кабмін. Правда, команда Арсенія Яценюка навряд чи з цим поспішатиме. Адже що в разі прийняття закону в цілому, він почне впроваджуватися лише через півроку. Тобто тоді, коли вийде на фініш місцева виборча кампанія, після чого депутати почнуть ділити комісії та посади і їм точно буде не до вартових. А потім виявиться, що на створення Муніципальної варти банально не вистачає грошей і на цьому все закінчиться. До кращих часів.

Більше новин про життя столиці читайте на kyiv.depo.ua.