Гонтарева підставила щоку під удар від соратника Януковича

Виграна "Укрінбанком" апеляційна справа проти НБУ може стати прецедентом, який дозволить ліквідованим раніше фінустановам "відіграти" ситуацію назад

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Гонтарева підставила щоку під удар від с…

Національний банк України продовжує боротьбу з банками, яких він визнав "нежильцями", а таких за минулі пару років назбиралося чимало. Два дні тому, 12 липня, у відомстві Валерії Гонтаревої поставили черговий жирний хрест на банку "Михайлівському": відкликали ліцензію і ухвалили рішення про ліквідацію установи, повідомивши про це на офіціальному сайті НБУ. Втім, вчора начебто відбулася й інша значна подія, але протилежного напрямку: УкрІнБанк отримав на свою користь чергове рішення Київського апеляційного адмінсуду про визнання незаконною постанови НБУ щодо несплатоспроможності "Укрінбанку".

"Укрінбанк", власником якого вважають луганчанина Володимира Клименка,  пов'язаного з колишнім "господарем" Луганщини та главою регіоналів у Верховній Раді Олександром Єфремовим, позиціонував себе як перший комерційний банк України. Інформаційно він "гримнув" рік тому, коли тихої липневої ночі був обстріляний з гранатомету. Втім, по-справжньому чорні дні в нього почалися у грудні, коли Нацбанк ввів в установу тимчасову адміністрацію. Почалися судові справи, і 16 березня Окружний суд Києва визнав дії Нацрегулятора незаконними. Але вже 22-го Нацбанк, попри вимоги надати позивачу 95 днів на відновлення сплатоспроможності, оперативно відізвав у нього ліцензію і оголосив про ліквідацію установи.

На сайтах НБУ чи Київського апеляційного суду повідомлень про найостанніше рішення знайти не вдалося, але сьогодні в ЗМІ промайнула новина про те, що Фонд гарантування внесків (який діє у зв'язці з НБУ) подав касаційну скаргу на рішення Апеляційного адмінсуду щодо скасування ліквідації "Укрінбанку". А біля будівлі самого "Укрінбанку" на Кудрявському узвозі вдень можна було спостерігати кількох правоохоронців та людей, що заповнювали якісь документи. Сам банк виявився наглухо зачиненим. На дверях – оголошення про те, що він та Укрбізнесбанк, який орендує приміщення в тій же будівлі, 14 та 15 липня не працюють "з технічних причин".

Гонтарева пропустила перший удар від ліквідованих нею банків - фото 1

Як вдалося з'ясувати depo.ua, біля банку були представники нового правління в супроводі адвоката, яких всередину, зрозуміло ж, не пустили. Проте, за їхніми словами, біля будівлі їх зустрів десант з двох-трьох десятків підозрілих пенсіонерок, які не змогли пояснити мети свого перебування і дуже скоро були відведені невідомими молодиками. У самій будівлі нікого не було – персонал був розпущений днем раніше, тож все спілкування велося через домофон з охоронцем, який сказав, що начальство нікого пускати не дозволило, трубку не бере, зв'язатися з ним неможливо.

Представники "Укрінбанку" кажуть, що на момент вводу тимчасової адміністрації ситуація в банку ще не була критичною, і Нацбанк почав їх "чавити" передчасно. Банк був попереджений, йому був даний час, Нацбанк завів в установу свого куратора – процедура була витримана, банк шукав інвестора і начебто вже навіть його знайшов. "На той час були банки з гіршими показниками, їх чомусь не ліквідували", - скаржаться в банку. Кажуть, що діятимуть виключно за законом, але остерігаються, що час діятиме проти них, і поки вони шукатимуть способів потрапити до будівлі, нинішні хазяї встигнуть там знищити документи та цінності.

Наразі це лише одна з багатьох бізнес-суперечок, за якими пересічний українець, якщо він не є вкладником проблемної установи, не стежить, мовляв, пани б'ються – хай хоч передусяться. Але в даній ситуації цікавий сам прецедент, який може мати для Нацбанку більш далекосяжні й масштабні наслідки. Можна ж, звісно ж, розводити конспірологію про те, як саме акціонерам "Укрінбанку" вдалося переконати суди у своїй правоті, але в даному випадку важливіше інше: за першою "ластівкою" можуть бути й інші, хто відвоює своє у нацрегулятора. І це на тлі того, що діяльність голови НБУ та її відомства в банківській сфері і до того викликала чимало запитань, а її методи "зачистки" банків – тим більше. При цьому зупинятися Гонтарева, схоже, не збирається, але, що красномовно, відмовляється коментувати "банкопад", відверто "з'їжджаючи" тему. Окрема тема – хто, як і на чию користь "чистить" банки, і чи має зиск з цього – і який – сама голова НБУ.

Перша перемога банку над Нацбанком – це, все ж таки, прецедент, за яким може послідувати вал інших подібних справ, в яких нацрегулятор програє. Просто тому, що десь поспішив, недооцінив, недотримався всіх номінальних вимог законодавства. Що ж, гру в силу можна вважати успішною. Настає час гри в законність, і тут у відомства Гонтаревої можуть бути дещо інші результати.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme