Караїмська кенаса: Шедевру Городецького у Києві виповнилося 120 років
Саме в цей день, 27 січня 1902 року відбулося урочисте освячення караїмського храму, нині там – Будинок актора
Сьогодні, 27 січня, мавританському шедевру Владислава Городецького – Караїмській кенасі виповнюється 120 років.
Про це повідомляє Depo.Київ.
Урочисте освячення кенаси – молитовного дому караїмів – відбулося 27 січня 1902 року.
На момент будівництва храму, у Києві налічувалося близько 2 тисяч караїмів.
Караїми — це тюркомовний народ, батьківщиною якого вважають Крим. Сповідують релігію близьку до юдаїзму. За часів Російської імперії частина заможних караїмів переїхала до Києва. Серед них і "тютюнові королі" брати Соломон та Мойсей Когени. Вони у другій половині ХІХ сторіччя перебралися з Євпаторії до Києва, щоб розширити свій бізнес.
У 1887 році Соломон Коген переніс інсульт і його частково паралізувало. Саме тоді він вирішив подарувати київським караїмам власний храм. До завершення будівництва храму Соломон Коген не дожив, він помер у 1900 році.
Фото: Караїмська кенаса на листівці 1900 рік / Вікіпедія
Він купив ділянку землі поблизу Золотих воріт на вулиці Великій Підвальній (сучасний Ярославів Вал, 7) під забудову. Когени замовили архітекторові Владиславу Городецькому проєкт кенаси і профінансували будівництво.
Скульптурно-оздоблювальні роботи в кенасі виконував Еліа Сала, і зроблене ним не мало аналогів у Києві.
Фото: Караїмська кенаса 1900 рік / Вікіпедія
Молитовний караїмський будинок оздоблений у мавритансько-арабському стилі. Фасад будівлі прикрашений монументальним порталом та карнизом, а увінчував будівлю сферичний купол зі шпилем. Стіни фасаду та інтер’єрів прикрашені вишуканими арабесками, імітаціями мереживного різьблення по каменю.
Фото: Караїмська кенаса 1900 рік / Вікіпедія
Фото: Facebook / Караїмська Кенаса Київ
Для будівництва кенаси використовували новітній на той час цемент. У будівлі також було електричне освітлення, парове опалення та вентиляція.
Освячено кенасу 27 січня 1902 року.
Після революції 1917 року кенасу було закрито, з 1926 року будівлю передано у користування просвітніх установ. Під час війни тут відбувалися римо-католицькі богослужіння, потім діяв ляльковий театр, а згодом — кінотеатр.
У 1981 році, у приміщенні кенаси розташувався столичний Будинок актора. Також у будівлі розміщується Спілка театральних діячів.
Фото: Facebook / Караїмська Кенаса Київ
Зараз кенаса значно відрізняється від свого первісного вигляду.У радянські часи будівлі кенаси завдано непоправної шкоди. Нині храму не вистачає сферичного купола зі шпилем. Його демонтували у середині XX століття, оскільки він був в аварійному стані. Також будівлі не вистачає деяких арабських написів та вхідних малих дверей у вигляді ґрат.
Фото: Facebook / Караїмська Кенаса Київ
У 1970-і роки до кенаси прибудовано невелике вхідне приміщення, яке використовується для розміщення адміністрації та службових приміщень Будинку актора. Зараз тут відбуваються різноманітні концерти, театральні вистави, лекції, мистецькі виставки та інші заходи.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ