Знести ліцей №142: Чому в Кличка заважають українським "Гокінгам"

Столичні чиновники закрили ліцей, розташований неподалік станції метро "Політехнічний інститут". Кажуть, що будівля аварійна, хоча на початку навчального року усе було в нормі

Знести ліцей №142: Чому в Кличка заважаю…

Батьки дітей, які навчаються у фізико-математичному ліцеї №142, що розміщений у Політехнічному провулку, б'ють на сполох. На їхню думку, учнів хочуть "виселити" з приміщення учбового закладу задля якихось "темних справ" – не виключено, що у зв'язку з тим, що земля під закладом є "ласим шматком" для забудовників. Зараз без можливості навчатися лишаються більш ніж півтисячі учнів. Активні батьки вже навіть збирали мітинг біля ліцею, щоб привернути увагу до проблеми.

Почалося все з того, що чиновники Солом'янського району вирішили закрити ліцей, а дітей перевести на дистанційне навчання, мовляв, у зв'язку із таненням снігу та підняттям ґрунтових вод фундамент будівлі та підвальних приміщень може бути підтоплено. Відповідно, є загроза, що конструкції навчального закладу можуть деформуватися, а потім і зруйнуватися. Тому 9 березня на основі висновків Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Солом'янського району чиновники вирішили перевести учбовий процес в інше місце.

Самі чиновники Солом'янської райдержадміністрації запевняють, що будівлю визнано аварійною – щоправда, такий "діагноз" поставила приватна фірма. Загалом картина складається дуже дивна. Учбовий рік 2017/2018 розпочався у ліцеї №142 за планом. Перед кожним учбовим роком спеціальні комісії проводять огляд шкіл і на основі цього дають "зелене" світло на початок навчального року. Якщо чиновники виявляють якісь негаразди у приміщеннях шкіл, то дається команда на ліквідацію недоліків. Якщо приміщення школи не відповідає нормам навчання, до учбового закладу просто не свють допустити школярів. Тож, за логікою, на початку навчального року з ліцеєм №142 усе було добре, аж раптом на початку вересня 2017 року Управління освіти Солом'янського району затверджує тендерну документацію на замовлення послуг з технічного огляду та випробовувань будівлі ліцею.

На основі цих робіт чиновники хотіли отримати експертний звіт щодо технічного стану приміщення навчального закладу. Згідно тендерної документації, вже до 19 вересня усі охочі компанії мали внести свої пропозиції щодо участі у тендері. Цікаво, що окрім ліцею №142 в даний тендер "запхнули" ще технічне обстеження 13 дитячих садків, восьми шкіл та басейну в одному з учбових закладів. І вже це викликає запитання, адже такий тендер треба було б проводити до початку навчального року, і нічого не заважало провести ці експертизи, скажімо, влітку.

Аукціон було призначено на 17 жовтня. За всі послуги з перевірки будівель чиновники мали намір заплатити 700 тис. гривень. У фінал пройшли три компанії, дві з яких запропонували за свої послуги оплату у розмірі 650 тис. гривень і 666 тис. гривень. Ще одна компанія – ТОВ "Проект-Студія" – хотіла за свою роботу 690 тис. гривень. І, як не дивно, чиновники обрали переможцем тендеру компанію, яка запросила за свої послуги більше грошей, аніж її конкуренти. На початку 2018 року фірма уклала з Управлінням освіти Солом'янського району договір на обстеження, зокрема, і ліцею №142.

Після обстеження фірма "Проект-Студія" запевнила чиновників, що будівля ліцею №142 є аварійною. Більше того, на думку приватних експертів, існує велика вірогідність деформації та руйнування будівлі. Начебто за 82 роки існування, жодної реконструкції чи модернізації приміщень школи не проводилося. Також фірма-виконавець вказує, що стіни ліцею мають значну кількість силових вертикальних та косих тріщин, дерев'яні конструкції даху вражені гниллю та грибком, на перекриттях будівлі спостерігаються прогини, фасад споруди зазнав атмосферної ерозії внаслідок довготривалої експлуатації.

Загальний висновок фірми – немає сенсу ремонтувати чи реконструювати ліцей №142. Краще його просто знести. Поки чиновники Солом'янського району вирішили лише перевести учнів ліцею в інші навчальні заклади. І, мабуть, щоб не "драконити" батьків ліцеїстів, Солом'янська РДА хоче звернутися до Київради з проханням виділити кошти на реконструкцію будівлі навчального закладу.

Поки ж чиновники відправили учнів на канікули з 12 до 16 березня – замість загальноміських канікул з 26 до 30 березня, які матимуть діти з інших шкіл. В планах – перевести учнів ліцею №142 на навчання до навчального закладу НВК "Ерудит" на вулиці Тетяни Яблонської, 12, що на Караваєвих Дачах, тобто досить таки далеченько від нинішньої школи. У свою чергу, батьки учнів вимагають поновити учбовий процес у приміщенні "рідного" ліцею. Мовляв, якщо учбовий заклад закриють, то є велика вірогідність, що ліцей взагалі зникне, а його будівлю просто знесуть. Батьки учнів навіть петицію створили на сайті міської влади з вимогою врятувати ліцей. Лише за два дні дану петицію підписало майже чотири тисячі осіб з потрібних 10 тис.

У мерії вже "почули" скандал і запевняють, що ніхто не збирається зносити ліцей №142. Більше того, за словами першого заступника мера Києва Миколи Поворозника, обстеження ліцею, виконане "Проект-Студією", було зроблено фактично на око. "Обстеження будівлі ліцею № 142, на підставі якого ухвалене рішення про закриття закладу та переведення учнів до інших шкіл, здійснений без технічних розрахунків, які вимагають державні норми та стандарти. Акт обстеження ґрунтується винятково на візуальному огляді", - заявиви Микола Поворозник.

Фахівці Науково-дослідного інституту будівельного виробництва та будівельної лабораторії КП "Київжитлоспецексплуатація" вже попередньо перевірили стан будівлі. За їхнім висновком, динаміку деформації будівлі з моменту оприлюднення попереднього акту обстеження не підтверджено. Тому у мерії вирішили – або принаймні запевнили в цьому – увесь поточний тиждень, поки учні перебувають на вимушених канікулах, прискіпливо обстежити "аварійну" будівлю. За словами Поворозника, до справи будуть залучені фахівці будівельної лабораторії комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація".

У зв'язку з усім наведеним вище виникає дуже багато питань. Наприклад, досі не зрозуміло, як районні чиновники приймали будівлю ліцею №142 до навчального року 2017/2018. Якщо в будівлі усе було гаразд і її рекомендували до навчання, то чому вже у вересні ті ж чиновники замовили експертизу стану будівлі?

Наступна дивна річ: ще кілька днів тому керівництво Управління освіти Солом'янського району впевнено посилалося на результати експертизи приватної фірми, яка визнала будівлю аварійною. Але чиновники жодним словом не обмовилися, хто ж в цьому винен, хто недогледів і що взагалі потрібно покарати тих, хто дав "зелене" світло на початок навчального року, наражаючи дітей на небезпеку – раз вже все так погано.

Загалом, фахівці, які ухвалюють такі рішення, мають змогу визначити аварійна будівля чи ні - інакше Солом'янська райадміністрація має ставити питання про їхню профпридатність. Але з якого боку не подивися, а в усій цій історії є білі плями. А якщо взяти до уваги, що, за попередніми даними мерії столиці, висновки приватної фірми про аварійність ліцею є хибними, то не зрозуміло, з яких міркувань чиновники Солом'янського району допустили до тендеру таку сумнівну "контору". Звісно, кінцеві результати ще варто почекати, але якщо вердикт підтвердиться, і приміщення школи визнають придатним для ремонту або взагалі такими, що відповідають нормам навчання, то у Кличка вже мають жорстко відреагувати на "кашу", заварену чиновниками Солом'янської РДА разом з приватними "партнерами".

А стосовно припущень батьків, що будівлю навчального закладу можуть знести, а на її місці щось збудувати, то на такі побоювання вони мають підстави. За останні 10 років у столиці вже було стільки земельних оборудок, що кияни завжди готуються до найгіршого. Поки їх не заспокоюють навіть керівники міста. І це теж можна зрозуміти. Згадаємо хоча б, як мер Кличко запевняв усіх киян, що будівництво над станцією метро "Героїв Дніпра" – лише "укріплення станції". І лише за рік після того визнав, що увесь цей час, фактично під його прикриттям, над метро зводили торговельно-розважальний центр.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme