Кохайся, квіруйся, денатуралізуйся: Як у столиці проходив Марш рівності

Київ Прайд-2017 відбувався під посиленими заходами безпеки, проте не обійшлось без "сюрпризів"

Depo.
18 червня 2017 14:30
ФОТО: depo.ua

За годину до початку Маршу рівності на місці збору учасників було досить людно: учасники неспішним кроком рухались до Будинку вчителя, волонтери роздавали райдужні прапорці всім бажаючим.

Вулиця Володимирська, з якої мала рушити колона учасників, була перекрита. Всюди – посилені кордони поліції, курсантів академії МВС, підрозділів МВС швидкого реагування, в шоломах та із спецзасобами. За інформацією організаторів, до охорони Маршу рівності залучили близько 6000 правоохоронців. Учасники, перш ніж потрапити на місце збору, проходили спеціальні рамки. Також поліцейські перевіряли в людей сумки на наявність газових балончиків та гострих предметів.

Всередині умовного майданчику, створеного зі щільного кордону поліції, волонтери швидко та оперативно шикували колону: в кожному ряду мало бути по 10 учасників, відстань між ними – не менша, ніж довжина ліктя.

На Марші були не лише представники ЛГБТ-спільнот. Багато хто з містян та гостей міста прийшли, аби просто підтримати акцію, боротьбу за вільне вираження думок та захист прав громадян. Зокрема, учасники акції в розмові з журналістами Depo.ua скаржились на притискання своїх прав та нерозуміння їхньої позиції в суспільстві. Багато кому з них раніше на "власній шкірі" доводилось перенести побиття, стерпіти словесні знущання та образи.

Переважну більшість "марширувальників" становили студенти та молодь. Деякі старші за віком учасники прийшли з дітьми, які весело розмахували райдужними прапорцями в такт музиці. З колонок на всю вулицю гучно лунали пісні Джамали та Софії Ротару.

Серед розмаїття плакатів та гасел з написами на підтримку ЛГБТ-руху виділявся великий прапор, який несли кілька учасників. На ньому майорів напис "Кохайся, квіруйся, денатуралізуйся!". Як пояснили Depo.ua активісти, слово "квір" (англ.: Queer) раніше мало негативний відтінок. "Квір – це штамп, цим словом раніше дискримінували представників ЛГБТ-спільноти. Аби зняти з цього слова негативний відтінок ми віришили включити його в наші гасла", – пояснила нам молода дівчина з малиновим кольором волосся та яскравим макіяжем.

Слід зазначити, що слово це було розповсюджене передусім у західних, англомовних спільнотах. Наприкінці ХІХ століття воно стало ви користуватися для негативного позначення гомосексуалістів, але з 1980-х завдяки старанням ЛГБТ-спільноти стало для неї ж чимось на кшталт самоідентифікатора.

"Не лесбійка, як в "Люблю", а "Квір", як в Fuck You!", "Ти також квір?", – приблизно такі гасла намалювали на своїх саморобних прапорах яскраві дівчата та хлопці. Дехто обмежувався серйозними англомовними написами "First of all we are Human Beings", що в перекладі з англійської означає "Перш за все – ми люди".

В зазначений час – а старт був призначений на 10 ранку – колона учасників рушила в напрямку парку Шевченка. Там на представників ЛГБТ-спільноти вже чекали: з натовпу противників маршу понеслись підсилені мегафоном вигуки проти "нетрадиційної родини" з акцентом, мовляв, дітям з таких сімей і житті буде непереливки. Також колону зустрічали банерами з написами "Одностатеві шлюби – дорога до вимирання нації", цитатами зі Святого письма "А з чоловіком не будеш лежати, як з жінкою – гидота воно!" тощо.

Несподівано на учасників Маршу "полетів салют" із листівок з образами в адресу ЛГБТ-представників. В листівках учасників маршу називали збоченцями та закликали забиратись геть, також називали їх ідеологію дегенеративною. Довелось і трохи "поштовхатись": один з активістів акції проти Мітингу зі сторони парку Шевченка підбіг до учасника маршу, вихопив з рук прапор та взявся його топтати його ногами. Швидко втрутилася поліція. Інцидент ще більше підбадьорило учасників Прайду гучніше вигукувати "Права людей понад усе!", "Бунтуй, Кохай! Права не віддавай!".

За 40 хвилин учасники пройшли весь маршрут і зупинились на попередньо оточеній по периметру правоохоронцями площі Льва Толстого. Організатори дали наказ представникам ЛГБТ-спільноти сховати подалі райдужні прапорці та плакати заради власної ж безпеки. На цьому Марш завершився, але для тих учасників, які одразу ж після закінчення "пірнули" в метро, ще чекали сюрпризи. Без попередження людей у потягу метрополітену провезли без зупинок від "Площі Льва Толстого" аж до самої "Петрівки", причому терпіти цю несподіваний вояж довелось і простим пасажирам, які їхали у своїх справах "синьою гілкою". Тим часом весела ЛГБТ-компанія на весь вагон метро співала пісню Крокодила Гени про "Голубий вагон", чим трохи розважала сполоханих пасажирів. До "Петрівки" учасників довезли, знову ж таки, заради безпеки, аби на виході із центральних станцій їх ніхто не схопив та не скривдив.

Тим часом на Льва Толстого - після того, як учасники маршу покинули площу - опинились представники мітингу проти ЛГБТ-акції. Слід зазначити, що вони не мали при собі символіки жодної з право-радикальних організацій, хоча серед них був один учасник з нашивкою "ОУН" на плечі. Ці активісти показово окропляли асфальт водою, аби "змити цей бруд". Деякі надягли респіратори, аби "не відчувати цей запах". Втім, на цьому шоу і закінчилося. І можна констатувати, що продемонструвати себе вдалося обом сторонам цього дійства.

Більше про життя столиці та області читайте на Depo.Київ