Переходимо на зимовий час: Чому українським водіям варто "перевзутися"

Чіткого регламенту заміни літніх шин на зимові немає, але водіям для безпеки на дорозі все ж потрібно міняти літню гуму на зимову

  • Київ
  • 8 листопада 2018 17:00

Багато водіїв сперечаються, коли варто "перевзувати" своїх залізних коней, готуючи їх до зими. Деякі автолюбителі їдуть міняти колеса навіть коли температура повітря вища за 10 градусів. Інші чекають морозів і тільки потім їдуть на шиномонтаж. І створюють там неабикі черги.

Насправді, обидві такі позиції є хибними. Пересування на автомобілі з літньою гумою за температури лише в кілька градусів тепла вже є досить небезпечним: літня гума за такої погоди стає твердою і, таким чином, втрачається потрібне зчеплення з дорогою. Внаслідок цього збільшується гальмівний шлях автомобіля, що загрожує потраплянням у ДТП, адже водій звикає до "літнього" гальмівного шляху, а в цій ситуації він несподівано виявляється більшим.

Зимова гума є більш еластичною та м'якішою, що дозволяє покращити зчеплення з асфальтом у холодну погоду. Але якщо зимову гуму поставити за температури, скажімо, плюс 10-15 градусів, вона також не піде на користь. Справа в тому, що за теплої погоди зимові шини починають перегріватися, їхній протектор набагато швидше стирається. Та, й знову ж таки, зчеплення з дорогою погіршується.

Тому більшість експертів радять міняти шини з літніх на зимові, коли середньодобова температура повітря складає 5-7 градусів тепла.

Звичайно, є й такі водії, що гасають навіть взимку на літній гумі. Але таких автолюбителів можна назвати не інакше, як камікадзе, адже тверді літні шини в морози більше нагадують ковзани, ніж колеса.

Звичайно, є ще один варіант – так звані "всесезонні" шини. Але це, скоріше, маркетинговий міф, ніж реальність, бо взимку вони все одно не забезпечать такої надійності на дорозі, як зимова гума.

Наразі за безпеку на дорозі відповідає лише сам водій, адже заміна гуми, по суті, особистий вибір автолюбителя, а поліція може лише реконмендувати замінити шини. Втім, у Верховній Раді вже зареєстрований законопроект, який забороняє експлуатацію машин на літній гумі взимку – на них має бути лише зимова або всесезонна гума. Також, згідно даного законопроекту, має регламентуватися час заміни сезонних шин (літніх або зимових) – протягом 20 діб з дня закінчення відповідного сезону. Оскільки ніяких уточнень з цього приводу немає, то, напевно, варто вважати, що літні шини потрібно замінити на зимові протягом 20 діб з дня закінчення літа.

Та поки що ці норми лише у перспективі, тож водії повинні самотужки обирати – безпечно їздити взимку на відповідній гумі чи труситися за кермом через літні шини, які можуть легко "довезти" до ДТП.

Звичайно, заміна комплекту шин – задоволення не з дешевих. Навіть найпримітивніша зимова гума коштує щонайменше 400-500 гривень за одиницю. Тобто, "перевзути" авто буде коштувати, як мінімум 2-2,5 тис. гривень, враховуючи, що на шиномонтажі візьмуть ще кілька сотень гривень за "перекидку" літньої шини на колісному диску на зимову. Але людське життя і здоров'я, безумовно, коштують набагато дорожче, аніж кілька тисяч гривень, що економлять деякі водії на зимовій гумі...

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook