Кому вигідний "сміттєвий колапс" у Києві

Поки Київ тоне у смітті, європейські міста заробляють гроші на переробці відходів

Кому вигідний "сміттєвий колапс" у Києві…

Depo.ua з`ясував, кому вигідний хаос у сміттєвій темі столиці.

Основне звалище Києва давно хоче на "пенсію"

Сміттєва проблема вже давно накрила Київ, адже ось-ось не буде куди звозити тверді побутові відходи. Таким чином рано, чи пізно настане момент, коли місто буде захлинатися у своєму ж смітті. Чиновники, як завжди тільки обіцяють вирішити проблему.

Зараз столиця "виробляє" понад мільйон тон твердих побутових відходів щороку.
Близько половини цього сміття відвозиться на полігон №5, що знаходиться у селищі Підгірці під Києвом. Місцеві мешканці постійно скаржаться, що тут немає чим дихати, особливо влітку, коли сміття займається на полігоні. Втім, керівництво цього "свинства" запевняє, що усе під контролем. Іншої думки - екологи.

За словами директора Київського еколого-культурного центру Володимира Борейко, ситуація на полігоні № 5 не змінюється вже кілька років поспіль.

"Він переповнений сміттям, яке розкладається і забруднює грунт. Там діє звалище старого зразка, коли на ділянку землі просто почали звозити відходи. Сучасні звалища мають знизу бетонне покриття. Треба було вже давно закрити полігон №5 і провести там рекультивацію земель, щоб вони хоч трохи відновились", - зазначає Борейко.

Чиновники визнають відносну небезпеку діяльності полігону, але зауважують, що потрібні десятки мільйонів гривень, аби вирішити проблему. Грошей на це як завжди немає.

Сміття спалюють на словах

Трохи більше десятої частини відходів столиці спалюється на заводі "Енергія", хоча його потужності дозволяють перетворювати на попіл майже 25% міського сміття. У Києві лише один сміттєспалювальний завод у той час, як у великих європейських містах їх налічується по десять і навіть більше. Наприклад, у Стокгольмі діє майже 20 сміттєспалювальних підприємств.

Завод "Енергія" вже не перший рік обіцяють реконструювати, але він й досі працює, здебільшого, ще на радянських технологіях. Реконструкція сміттєспалювального заводу - така собі фішка кожного міського голови. Спочатку це обіцяв зробити "космічний" мер Черновецький, потім його наступник Олександр Попов. Віз і нині там.

Втім, є більш ефективний метод боротьби зі сміттям. Треба його просто сортувати. У Європі ще кілька десятиліть тому второпали, що відходи можуть навіть приносити гроші. За різними даними, та ж Німеччина заробляє по кілька мільярдів євро на переробці сміття.

До того ж країни Євросоюзу йдуть до того, щоб на їхніх територіях взагалі не було сміттєзвалищ. Усе сміття повинно йти на переробку, або спалюватись.
Київські чиновники постійно торочать про запровадження сортування відходів, але далі слів це не йде. Кілька років тому біля житлових будинків почали з`являтися жовті контейнери в які потрібно було скидати усі відходи окрім харчових.

Спочатку відсортоване сміття з цих контейнерів вивозились регулярно, але потім ящики могли не спустошуватись по кілька місяців. Таким чином мешканці просто перестали займатись сортуванням сміття, адже воно все рівно не вивозиться.

І це тільки один такий контейнер для сортування. Що вже казати якби біля будинку стояло по кілька баків для сміття як у Німеччині, де окремо сортують папір, метал, пластик і т. д.

У Київраді вже просять мера видати спеціальне розпорядження, щоб усі оператори по вивозу сміття в обов`язковому порядку сортували його.

"Треба зобов`язати діючі компанії, які не займаються сортуванням сміття, почати це робити. Або ж, за можливості, вдатися до кардинального кроку - розірвати із ними контракти та провести новий конкурс між компаніями, заклавши, як особливу умову - сортування сміття", - наголошує депутат Київради Тетяна Меліхова.

Міська влада поки мовчить стосовно таких ініціатив.

Бомжі шукають цінні речі

Втім, уся ситуація з хаотичною системою по збору і утилізації сміття вигідна окремим групам людей. І чиновники просто не хочуть заробляти кошти до бюджету на смітті, як це робить влада того ж Берліну.

"Зараз на смітті заробляє не влада, а криміналітет, - запевняє еколог Володимир Борейко. - Сміття - це дуже цінна сировина. Там є і кольорові метали, і купа пластику, і папір. Все це можна відправити на переробку, отримавши багато грошей".

Еколог нагадує, що усі звалища у столиці й на околицях є платними. Навіть мається список видів відходів, яке можна привозити на певні сміттєзвалища.
"Втім, за окрему плату можна скинути "заборонене" сміття на багатьох полігонах.

Наприклад, десь не можна викидати енергозберігаючі лампочки. Той хто привіз цілу машину такого "добра" платить подвійну таксу і на полігоні ці лампочки просто поб`ють, щоб ніхто не бачив, а потім змішають їх з іншим сміттям. Таких схем безліч", - додає Борейко.

Крім того, він зазначає, що на звалищах є ціла армія бомжів, які за копійки шукають цінні речі, що випадково потрапили у сміття.

"Знайшовши такі цінності, бомжі здають їх своїм покровителям за безцінь. Майже усі звалища кришують кримінальні структури, які часто-густо працюють у спайці з державними органами. Ця система буде діяти ще дуже довго, адже кожен отримує свій процент на "золотому" смітті", - резюмує Володимир Борейко.

Отак от виходить, що справа, яка може приносити сотні мільйонів гривень прибутку до міського бюджету, "вбивається" чиновниками ще в зародку. Сміття вже приносить постійний прибуток у розвинених містах Європи, адже воно буде "вироблятися" постійно доки живе місто. Там, за кордоном, відходи вже давно стали не проблемою, а годівницею. Столичні ж чиновники вбачають у сотнях тисячах тон сміття тільки жах лише тому, що не організований процес сортування і переробки відходів.

 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme