Лівий берег без води та фекальні фонтани: Чим загрожують Києву висотки Войцеховського на Харківському шосе
Один з житлових комплексів скандального забудовника Анатолія Войцеховського може стати чинником для виникнення техногенної катастрофи через суворе порушення будівельних норм
Столичні забудовники періодично потрапляють у скандальні історії і часом навіть ставлять життя киян під загрозу. Зокрема тому, що задля особистої вигоди вони нехтують всіма можливими будівельними нормами, що може призвести до драматичних наслідків.
Одним з таких прикладів можна назвати є ЖК "Мега Сіті" скандального забудовника Анатолія Войцеховського, який нині втік з України через кримінальні провадження. Через грубе порушення будівельних норм будівля є потенційним епіцентром техногенної катастрофи на лівому березі. Журналісти Depo.Київ розбирались, чим він може загрожувати столиці.
Житловий комплекс на Харківському шосе, 19, побудували ще в 2012 році. Комплекс скаладається з шести корпусів заввишки від 28 до 36 поверхів. Його встигли звести і заселити, як і чимало інших об'єктів скандального забудовника, хоча на момент завершення будівництва і заселення документи про введення в експлуатацію були відсутні.
Поліція береться за чиновників
Не так давно нардепка від "Слуги народу" Олена Шуляк повідомила про те, що Печерський відділок поліції розпочав кримінальну справу за заявою інвесторів згаданого ЖК проти чиновників "Київводоканалу", які видали технічні умови на водопостачання та водовідведення будівлі у 2008 році, за часів мерства "космічного" мера Леоніда Черновецького.
На підставі цих технічних умов будинки зведено в 1,5 м від Новодарницького каналізаційного колектора. А це уже суворе порушення державних будівельних норм. Провадження відкрили за ч. 1 ст. 367 КК України (службова недбалість). Зараз триває досудове розслідування.
Історія може повторитися
Нехтування будівельними нормами для України не нове. У 1997 році у Дніпрі подібна недбалість обернулася катастрофою. Тоді на житловому мікрорайоні Тополя сталась техногенна аварія, яка вщент зруйнувала 9-поверхівку і школу та майже повністю– два дитсадки. На щастя, люди встигли евакуюватися і ніхто не постраждав.
Це сталося внаслідок аварійного стану каналізації та стихії-подразника: злива посунула ґрунт, в якому довго накопичувалася вода через несправну водопровідну і каналізаційну системи. Вся вода з аварійних труб стекла під будівлі, а потім, зібравши майже 10 кубометрів бруду, вирвалася на поверхню, створивши прірви під спорудами, які туди провалилися.
Враховуючи розміри ЖК Войцеховського (6 секцій по 28-36 поверхів), в разі виникнення аварійної ситуації під загрозою опиняться тисячі мешканців будівлі. В разі часткового чи повного руйнування висотного комплексу під загрозою опиняється і чимала навколишня територія, та й просто ліквідовувати наслідки в разі аварії через наявність висотки в приколекторній зоні буде складно.
Лівий берег без води та вихід стоків на поверхню
Ще у 2015 році в прес-службі "Київводоканалу" повідомляли, що факт зведення ЖК "Мега Сіті" в зоні Новодарницького каналізаційного коллектора може нести за собою непередбачувані наслідки. "У процесі будівництва забудовник порушив містобудівні норми і не виконав технічні умови, що передбачають реконструкцію та санацію ділянки колектора, що захищають об'єкт і будівлю від взаємного негативного впливу. Більш того, залізобетонні конструкції паркінгу встановлені безпосередньо на камері аварійних переключень колектора. Такі грубі порушення санітарно-захисних зон можуть призвести до виникнення аварій техногенного характеру", – повідомили тоді в "Київводоканалі".
Низка експертів висловлювала думку про те, що потенційна аварія може позбавити лівий берег Києва від водопостачання на довгий термін. А також спричинити вихід стоків на поверхню, потрапляння фекалій в ґрунтові води, а також руйнування споруд.
Чим ще "прославився" комплекс біля колектора
Це не перша поява проблемного новобуду в інформаційному просторі. У жовтні 2018 року мешканці комплексу перекрили Харківське шосе через те, що в будівлю відключили від електропостачання. Причиною стала величезна заборгованість перед компанією ДТЕК у розмірі 3 мільйонів гривень. Люди запевняли, що справно платили за всіма рахунками організації, яка мала гасити заборгованість.
"Люди в будинку живуть з 2007 року, але до сих пір 1200 квартир не видно на карті монополістів. Не виконано ТУ, борги забудовника. На створення ОСББ відреагувала Дарницька ТЕЦ та укладає з нами договори напряму. А ось ДТЕК не погоджується на прямий договір. Замість того, вони "клеять" нам борги обслуговуючої організації, яка перед цим накопичила борги. А щоб ми погодилися заплатити за дядька Войцеховського, нам вирубали світло. Київська влада підтримує ДТЕК в його вимогах і не сприяє досягненню діалогу між ОСББ, обслуговуючою організацією і ДТЕК. Люди вийшли за своє право отримувати послуги за свої сплачені кошти", - таку позицію протестуючих опублікувала у Facebook мешканка комплексу Ірина Кушнір.
В ДТЕК заявляли, що неодноразово пропонували мешканцям узгодити графік погашення заборгованості та укласти договір про приєднання до електричних мереж на постійну схему живлення, але балансоутримувач будинку цього не зробив.
Внаслідок мітингу київська влада ініціювала термінові наради між керівниками обслуговуючих організацій ЖК та постачальниками електроенергії та домовились про реструктуризацію боргу. Після того проблему з електрикою вирішили, але на тому історія не завершилася.
Квартири в "Мега Сіті" можна купити й сьогодні
На сьогодні в комплексі Войцеховського досі продають квартири. Так, згідно з опублікованим оголошенням на сайті OLX, помешкання в "Мега Сіті" може обійтись в суму від 1 до 2,3 мільйона гривень.
Однокімнатну квартиру площею 52 кв. м можна купити за 36 тисяч доларів (1 мільйон гривень).
Двокімнатна квартира площею 72 кв. м обійдеться потенційному покупцеві в 82 тисячі доларів (2,284 млн грн).
Майже 15 років будівельних оборудок
Починаючи з 2004-2005 років Войцеховський створив понад 60 підприємств, які об’єднав в одну групу компаній "Укогруп".
Через вказані фірми він організував самовільне будівництво житлових, офісних та торгово-розважальних комплексів на самозахоплених ділянках у Києві.
Йдеться про ЖК "Східна Брама" по вул. Світла, 3; ЖК "Синьоозерний" на перетині пр. Гонгадзе та пр. Правди; ЖК "Перлина Троєщини" по вул. М. Закревського, 42-а; ЖК "Олімпійське містечко" ("Панорамне містечко", "Панорамний") по вул. Ракетній, 24; ЖК "Совські Ставки" по вул. Кіровоградській, 70; ЖК "Науковий" по вул. Петропавлівській, 40 та інші.
Зокрема, внаслідок незаконного знесення будівлі на вул. Петропавлівській, 40, задля незаконної забудови ЖК Міненергетики зазнало шкоди на 2,64 млн грн.
Войцеховський брав в оренду земельні ділянки за будь-яким призначенням – наприклад, під автостоянку, будівництво школи чи торгового центру. А замість цього будував височенні житлові будинки. Дозвільних документів на будівництво зазвичай не було взагалі – їх намагалися легалізувати пізніше. Але нікого з контролюючих органів це не турбувало.
Будівлі продавалися за цінами, нижчими за середні на ринку на 20-30%. Якість була відповідна, проте попалось на цю "вудку" чимало спраглих до дешевих квартир "інвесторів". Левова частина будинків врешті стали проблемними, за стандартною процедурою їх не введено в експлуатацію – якщо вони взагалі були побудовані. Електрика подається за так званими тимчасовими дозволами, які продовжують кожен рік.
У 2019 році Печерський суд заарештував майно 14 об'єктів і передав їх в управління Нацагентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів. У червні 2020 року Войцеховського було оголошено в розшук. У жовтні того ж року стало відомо, що скандальний забудовник переховується в Польщі від українського правосуддя.
Деякі інші учасники групи, організованої Войцеховським, вже засуджені.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ