Маємо 48 годин: На знеструмленій ЧАЕС є загроза витоку радіації
На знеструмленій ЧАЕС увімкнені аварійні дизельні генератори для електропостачання систем, важливих для безпеки, але їхньої роботи вистачить на 48 годин
Чорнобильська атомна електростанція (ЧАЕС) наразі знеструмлена, а за дві доби відключиться система охолодження сховища відпрацьованого ядерного палива, що загрожуватиме витоком радіації.
Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на Twitter міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби.
"Єдина лінія електропостачання ЧАЕС і всіх її ядерних об'єктів, контрольованих російською армією, пошкоджена. ЧАЕС знеструмлена. Я закликаю всю міжнародну спільноту негайно вимагати від Росії припинити вогонь і дати ремонтним бригадам якнайшвидше відновити електропостачання", – написав він.
За його словами, резервні дизель-генератори забезпечать живлення ЧАЕС і її об'єктів протягом 48 годин, після чого "відключиться система охолодження сховища відпрацьованого ядерного палива, що загрожуватиме витоком радіації".
"Варварська війна РФ загрожує всій Європі. Путін має зупинити її негайно!" - наголосив Кулеба.
Як пише Радіо Свобода, в.о. генерального директора ДП "Чорнобильська атомна електростанція" Валерій Сейда написав доповідну записку, де зазначив, що палива дизельного генератора вистачить на 48 годин, після чого контроль над ядерними об’єктами буде втрачено, і повідомив, що необхідно забезпечити зелені коридори для відновлення електропостачання.
"9 березня 2022 року об 11:22 відбулось аварійне відключення ВЛ-750 Київська-ЧАЕС (єдине джерело). Всі об’єкти ЧАЕС знеструмленні, увімкнені аварійні дизельні генератори для електропостачання тільки систем, важливих для безпеки. Дизельного пального вистачає для роботи дизельного генератора тільки на 48 годин. Після цього контроль за ядерно небезпечними об’єктами буде повністю втрачено. За інформацією від диспетчерського центру причиною знеструмлення є прорив лінії електропередачі, місце прориву поки невідоме. Для відновлення електропостачання необхідно терміново (!) надати коридори для ремонтних бригад", – йдеться у записці за підписом Сейди.
Фото: Радіо Свобода/Схеми
В "Укренерго" повідомили, що вже намагалися здійснювати виїзд в зону відчуження для усунення пошкодження перших двох високовольтних ліній, однак через постійні обстріли та залякування з боку російських військових не змогли провести ремонт.
У зоні Чорнобильскої АЕС розташовано декілька сховищ відпрацьованого ядерного палива, а також об’єкт "Укриття"– ізоляційна споруда над четвертим енергоблоком ЧАЕС, побудована після вибуху 4-го реактора. У сховищі зберігається близько 20 тис. відпрацьованих паливних збірок, які потребують постійного охолодження, а воно можливе лише за наявності електропостачання.
"Якщо ж його не буде, то насоси не виконуватимуть охолодження. Як наслідок – зросте температура в басейнах витримки, виникне паріння і вихід радіоактивних речовин у довкілля. Вітром радіоактивну хмару може перенести в інші регіони України, Білорусі, Росії, Європи", – повідомили в "Енергоатомі".
Щодо нового конфайменту над 4-м енергоблоком, то він потребує примусової вентиляції і підтримання в ньому тиску, нижчого за атмосферний, для запобігання виходу радіоактивних речовин за його межі. Для роботи спеціальних вентиляторів, потрібна електрика.
"Друге – це система пожежогасіння, яка також потребує наявності електричного живлення", – повідомив колишній президент "Енергоатому" Юрій Недашковський.
Нагадаємо, окупанти захопили Чорнобильську атомну електростанцію 24 лютого — у перший день повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Міненерго повідомило про підвищення рівня радіації після захоплення Росією ЧАЕС. У відомстві висловили побоювання, що Росія може використати відпрацьоване ядерне паливо, яке зберігається на ЧАЕС, для провокацій.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ