ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Київ футуристичний: Прогулянка маршрутами Миколи Бажана (ФОТО)

До Міжнародного дня музеїв у Києві пройшла екскурсія присв`ячена футуристичному руху в Україні, який цього року "відзначає" свій 101 день народження. Заразом усі бажаючі могли відвідати і квартиру-музей видатного українського поета Миколи Бажана, який також відносив себе до футуристів
Depo.
17 травня 2015 14:30
ФОТО: depo.ua
Київ футуристичний: Прогулянка маршрутами Миколи Бажана (ФОТО)
Київ футуристичний: Прогулянка маршрутами Миколи Бажана (ФОТО)

Кореспонденти Київ.depo.ua теж побували на цьому заході.

Одразу варто сказати, що Микола Бажан - єдиний учасник футуристичного руху в Україні, після смерті якого відкрилася його квартира-музей. Знаходиться вона на третьому поверсі у будинку по вулиці Терещенківській, 5. Втім, до цього історичного пласту ми повернемося трохи пізніше.

А зараз йдемо у бік станції метро "Театральна". У будинку, де зараз знаходиться одне з інформаційних агентств, у 20-ті роки минулого століття розміщувалася редакція газети "Більшовик". У цьому виданні працювали й українські футуристи, адже на своїх творах вони ще не могли заробляти, а робота кореспондента приносила стабільний дохід.

Київ футуристичний: Прогулянка маршрутами Миколи Бажана (ФОТО) - фото 1

Зовсім поряд знаходиться нинішній театр імені Лесі Українки, який майже 100 років тому називався театром Бергоньє. Саме тут футуристи проводили свої творчі вечори.

Київ футуристичний: Прогулянка маршрутами Миколи Бажана (ФОТО) - фото 2

Тепер ми потрапляємо у внутрішній дворик будинку на перетині вулиць Прорізної і Володимирської. У 20-ті роки минулого століття тут кипіло богемне життя. Майже уся інтелігенція Києва збиралася на одній із тутешніх квартир. Бував тут і Микола Бажан. За бокалом п`янкого вина розповідали про свої творчі здобутки і футуристи.

Київ футуристичний: Прогулянка маршрутами Миколи Бажана (ФОТО) - фото 2

Іншим місцем для так званих тусовок була квартира по вулиці Володимирській, 51. Тут проживав ще один представник футуризму Гео Шкурупій.

Ми ж йдемо у найбільш жадане місце нашої екскурсії - квартиру-музей Миколи Бажана.

Відриваємо величезні двері і одразу відчуваємо аромат історії. Родина Бажанів отримала це житло ще у 1944 році.

Квартира дуже велика - на п`ять кімнат. Ось у великому холі поет кілька десятків років поспіль щовечора роззувався, коли приходив з роботи.

Можна уявити, що він одразу йшов у вітальню, де як і сьогодні, стояв диванчик з картиною над ним. З іншого боку кімнати стояло чимало дорогого посуду. Саме тут Микола Бажан приймав своїх гостей з якими за чашкою чаю обмірковував останні тенденції в українській літературі.

Київ футуристичний: Прогулянка маршрутами Миколи Бажана (ФОТО) - фото 3

Класик дуже багато працював. Тому ввечері він обов`язково йшов у свій кабінет, де сидів до пізньої ночі. Прямо з кабінету двері вели у величезну бібліотеку.
Мабуть, саме у цих двох кімнатах Микола Платонович неодноразово редагував Українську Радянську енциклопедію, редактором якої був більше 25 років.

А ось ми потрапляємо у "інтимну" частину квартири Бажана - спальню. Видно, що у мешканців цього житла був вишуканий смак.

Київ футуристичний: Прогулянка маршрутами Миколи Бажана (ФОТО) - фото 4

На стелі величезна люстра в італійському стилі. Вишукані меблі, які явно не купувалися у радянських магазинах. 

Київ футуристичний: Прогулянка маршрутами Миколи Бажана (ФОТО) - фото 5

Варто відзначити, що Бажан дуже багато подорожував і їздив у відрядження до Європи. Мабуть, частину меблів привозив звідти.

Втім, усіма побутовими проблемами все ж займалася дружина Миколи Платоновича Ніна Лауер. Вона дбала про те, щоб її чоловік міг повністю віддатися літературі.

Дружина пережила Миколу Бажана на 13 років. Сам класик помер у 1983. Після цього Ніна Лауер усіляко популяризувала творчість і роботи свого чоловіка.

Саме вона вирішила передати родинну квартиру Бажанів у користування держави. Але була одна умова з її боку - зробити з помешкання музей Миколи Платоновича.

І у 2004 році для прихильників творчості українського класика відкрилася музей-квартира його імені. Саме тут кожен бажаючий зможе відчути, як жив і творив Микола Платонович Бажан.

Екскурсію провела літературознавець Ярина Цимбал

Більше новин про життя столиці читайте на kyiv.depo.ua.