Москаль у суді розповів, хто керував штурмом столичного Будинку профспілок під час Євромайдану

Геннадій Москаль у суді розповів про події 18 лютого 2014 року під час штурму Будинку профспілок у Києві

Надія Собенко

У вівторок, 19 жовтня, екснардеп Геннадій Москаль давав свідчення як свідоу у Шевченківському районному суді столиці. Йшлося про силовий розгін Євромайдану  18 лютого 2014 року. 

Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на LB.

Обвинувачений у цій справі – колишній керівник СБУ в Києві та Київській області Олександр Щеголєв. Його, зокрема, обвинувачують саме в організації такої операції в ніч з 18 на 19 лютого. 

Зазначимо, що  Геннадій Москаль ще з часів Майдану очолював тимчасову слідчу комісію Верховної Ради, яка розслідувала протиправні дії правоохоронців. ТСК склала та направила до Генпрокуратури 48 звернень стосовно зафіксованих неправомірних дій правоохоронців на Майдані. Усі відправили до ГПУ. Із них 20 – до регіональних прокуратур. Тому його викликали як свідка.

За словами Москаля у суді, він отримував інформацію від людей, які входили до штабу з боку влади і розробляли силові операції проти євромайданівців. Зокрема, план "Хвиля" і план "Бумеранг", завданням яких було штурмувати Будинок профспілок, очистити Майдан і знешкодити "екстремістські елементи", якими тоді силовики називали учасників Революції Гідності. 

Керівником цього штабу та "робочої групи", за словами Москаля, був заступник голови СБУ Володимир Тоцький, туди також входили начальник департаменту контррозвідки Сергій Ганжа, керівник "Альфи" Олег Присяжний та керівник департаменту захисту державності Олександр Кукса. Це була велика робоча група з 15-18 людей. Москаль зазначив, що людина, яка надала йому документи про спецоперацію, також входила до цього штабу. 

"Це найсекретніша операція. І коли сказали, що така операція готується, я попросив надати мені копію. Народний депутат має право збирати, розповсюджувати інформацію, але не розголошувати імені того, хто цю інформацію повідомив. Я через свій офіційний сайт виставив цей план. Це трохи остудило правоохоронні органи і не привело до такої операції, яка могла б скінчитися набагато трагічніше", – зазначив Москаль. 

Слід зазначити, що на офіційному персональному сайті Геннадія Москаля документи з планів "Бумеранг" і "Хвиля" були опубліковані 24 лютого 2014 р, тобто майже через тиждень після штурму Будинку профспілок. 

Як зазначив Москаль, він отримав інформацію і план проведення операції із зачистки Майдану і Будинку профспілок задовго до 18 лютого, до початку операції. За його словами, протестувальників попередили про майбутню спецоперацію силовиків, тому "її результат був нульовим". 

Насправді, в результаті штурму у ніч на 19 лютого 2014 року у Будинку профспілок сталася пожежа, в якій загинули двоє людей — 25-річний Олександр Клітинський і 58-річний Володимир Топій. Крім того, тієї ночі від рук силовиків на Майдані, за даними слідства, загинуло або було смертельно поранено 13 протестувальників. Кілька сотень отримали поранення. 

19 лютого близько 11-ї ранку ЗМІ повідомили, що Геннадій Москаль назвав імена керівників штурму Майдану. На сайті Москаля 19 лютого з'явилась інформація про дві спецоперації, які розпочались напередодні, 18 лютого о 20:00.

Першу операцію під назвою "Хвиля" міг запустити тільки міністр МВС Віталій Захарченко. Готували та здійснювали керівництво "Хвилею" заступник міністра Віктор Ратушняк, начальник департаменту громадської безпеки МВС Олександр Крикун, в.о. начальника ГУМВС у м. Києві Валерій Мазан і начальник головного управління — командувач внутрішніх військ МВС Станіслав Шуляк.

Друга операція під назвою "Бумеранг" виконувалася силами Антитерористичного центру СБУ. Розробляли операцію і керували нею перший заступник голови СБУ Володимир Тоцький, начальник управління департаменту "Т" СБУ Сергій Потієвський, начальник УСБУ Києва та Київської області Олександр Щеголєв, а також керівник Антитерористичного центру М. і керівник Центру спеціальних операцій "Альфа" П. (згідно із законодавством, прізвища останніх двох посадовців засекречені).

На питання, яка роль була відведена в цьому плані обвинуваченому Олександру Щеголєву, Москаль відповів: "Згідно з документами, він відповідав за штурм і знешкодження різних елементів. Він відповідав за проведення цього заходу".

Тоді прокурор поцікавився, що саме обвинувачений мав зробити і що він зробив.

"Наскільки я бачив, усі діяли по плану знешкодження "екстремістських елементів", – сказав Москаль. 

"Керував всією операцією ("Бумеранг", – ред.) в Будинку профспілок начальник Управління СБУ в Київській області (на той момент Олександр Щеголєв, – ред). А тим, хто безпосередньо відповідав за проникнення до приміщення, був полковник Володимир Човганюк", – розповів свідок.

У 2014 році Човганюк був виконувачем обов’язків Центру спеціальних операцій "Альфа". Після закінчення Революції гідності він керував альфівцями в зоні бойових дій. На Донбасі, за інформацією ЗМІ, Човганюк разом зі своїм тодішнім заступником Валерієм Шайтановим саботував накази командування і не дозволяв підлеглим вести вогонь у відповідь. 

Спецоперацією "Хвиля", за словами Москаля, керували тодішній заступник  – начальник міліції громадської безпеки Віктор Ратушняк і керівник київської міліції Валерій Мазан. Обидва втекли з України і переховуються від слідства.

Штурмом по лінії СБУ, яку очолював Олександр Якименк, керував перший заступник Володимир Тоцький. Він же був головою Антитерористичного центру. 

Зазначимо, що наступні засідання у справі Майдану відбудуться 8 та 17 листопада, на якому буде продовжено допит Москаля.

Нагадаємо, Щеголєв був взятий під варту 20 серпня 2015 року. Йому інкримінують діяльність в складі організованої групи, яка діяла з метою розгону активістів Майдану. В обвинувальному акті зазначається, що він керував операцією по розгону 18-19 лютого у 2014 р. в Києві. Там також сказано, що завдяки вказівкам Щеголєва тодішні правоохоронці брали штурмом Будинок профспілок у Києві. 

За версією обвинувачення, Олександр Щеголєв 18 лютого 2014 року організував роботу штабу з управління антитерористичною операцією, брав участь у координації дій силовиків, які в цей час витісняли мітингувальників з Майдану Незалежності, прилеглих вулиць і Будинку профспілок.

У червні 2019 року Щеголєва випустили з-під варти, а у жовтні скасували домашній арешт і повернули паспорт.

Довідка: Під час Революції гідності Будинок профспілок був штабом майданівців. У ніч на 19 лютого 2014 року там сталася пожежа, в якій загинули двоє людей — 25-річний Олександр Клітинський і 58-річний Володимир Топій.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ