Не для пішоходів: Чи вдається Києву боротися зі снігопадами (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Цьогоріч столична влада краще підготувалась до снігопадів, але прогулянка містом все одно нагадує квест

Катерина Ейхман

Уже кілька днів Київ засипає снігом. І хоч цьогоріч міська влада трохи краще порається з наслідками негоди, досі є до чого прагнути. Затори, неможливість громадського транспорту вийти в рейси, черги в травмпункт – уже абсолютно звична історія.

Журналістка Depo.Київ навіть вичекала кілька днів, щоб дати комунальникам фору, і пішла перевірити, наскільки якісно прибрані вулиці. Спойлер: за час рейду вона впала тричі.

Чим далі від центру

Почати перевірку того, як прибирають Київ, ми вирішили з окраїн, а саме – з Воскресенки. Перше, що кидається в очі – переповнені сміттєві баки. Видно, що сміття не вивозили уже кілька днів, хоча проїхати дворами абсолютно реально.

У дворах дороги взагалі не розчищені, сніг просто утрамбований автомобілями. Але ходити там неможливо – слизько, тож люди просто ідуть по снігу.

Про тротуари взагалі годі і говорити. Перед початком чергового снігопаду міська влада закликала пересісти з автомобілів на громадський транспорт, але не розповіла, як пересуватися по місту на своїх двох. Пішоходи самі протоптали собі стежки. Хіба біля магазинів та МАФів їхні робітники трохи порозчищали тротуари. Місцями лежать такі кучугури снігу, що через них доводиться ледь не перелазити. Буквально.

Пішохідні переходи – взагалі окрема розмова. Так, проїзну частину розчистили, сніг відкинули, і у кращому випадку він просто лежить брудними купами, в гіршому – перетворюється на жижу, куди не можна ступити, не промочивши ніг. І на перехід без таких перешкод ніяк не вийти.

Вивозити сніг ніхто не поспішає – його просто скидають обабіч доріг. Через це громадський транспорт не має можливості під'їхати безпосередньо до зупинки і стає на смузі посеред дороги. І якщо середньостатистичним пасажирам не так уже і важко пройти кілька метрів, то як бути людям з фізичними обмеженнями – питання відкрите.

На "Лівобережній" ситуація з тротуарами трохи краща, але кучугури снігу досягли неабияких висот. Просто біля зупинки комунальники виклали таку собі "піраміду Хеопса". Якщо температура повітря підніметься вище нуля, і це усе розтане, "Лівобережка" з її проблемними зливоприймачами просто традиційно піде під воду.

В інших районах ситуація не набагато краща. Наприклад, на Осокорках також уже кілька днів не вивозять сміття. І хоч тротуари більш менш розчищені, внутрішньоквартальні дороги самотужки чистять підприємці і конс'єржі будинків. 

А на Виноградарі, зокрема, в районі проспекта Свободи і проспекта Правди, навіть з проїзної частини сніг прибирають без особливого ентузіазму. Тротуари розчищені, але, знову ж таки, сніг складають поруч, що заважає і ходити людям, і проїжджати транспорту. Через ці ж кучугури не можуть розвертатися сміттєвози, тому зі сміттям ситуація теж плачевна. 

Троха краща ситуація на Оболоні. Там дороги і тротуари розчищені – останні, щоправда, досить умовно. А от якість прибирання снігу всередині кварталів залежить від ЖЕКів, які їх обслуговують. Щодо сміття, то принаймні в частині райну побутове сміття на тижні вивозили, а от контейнери з пластиком забиті вщент. І можна припустити, що в решті районів Києва стан речей не особливо відрізняється.

А що у центрі

Чим ближче до центру, тим більше хочеться вірити, що ситуація краща. І місцями це дійсно так. Наприклад, в урядовому кварталі. Біля Маріїнського парку ідеально розчищені тротуари, ба більше: в самому парку теж працює снігоприбиральна техніка.

Цікавіша ситуація під Верховною Радою. Безпосередньо перед будівлею парлементу немає навіть натяку на сніг. А от на площі Конституції розчистили лише вузенький прохід. Напевне, щоб акції протесту не збиралися.

Така ж ситуація і на Майдані, де досі протестує рух "SaveФОП". Там розчистили пішохідну частину і сходи. А намети і прапори стоять просто посеред снігових заметів.

В цілому Хрещатик і прилеглі вулиці прибрані досить врізнобій. Місцями, наприклад, біля метро, КМДА і ЦУМу сніг розчищений. Місцями ж лише протоптані доріжки і снігове болото.

Тротуари майже ніде не посипані. Через це розчищені вони стають навіть небезпечнішими. Лише на Хрещатику біля входу в метро одна комунальниця досить ліниво і рандомно розсіювала суміш по тротуару.

Окремий біль – це сходи. Сходи в підземних переходах хоч і розчищені, але дуже слизькі. А от сходи, наприклад, біля Золотих Воріт не розчищені взагалі і утворюють гірку, з якої простіше з'їхати сидячи, ніж зійти.

Але не ожеледицею і снігом єдиним. Брили льоду, які падають з дахів, ніхто не скасовував. Зокрема, по вулиці Богдана Хмельницького біля одного з будинків пройти неможливо, треба лише обходити проїзжою частиною. Звісно, тротуар обгородили червоною стрічкою, але кого це зупиняє. Тому там вимушений чатувати охоронець будівлі і просити людей обходити, в той час, як йому прямо під ноги падають льодяні брили.

Зустрічаються у місті, звісно, і поодинокі комунальники, але навіть неозброєним оком видно, що такій маленькій кількості людей не впоратись з усім.

Тому їм на допомогу підключаються підприємці, які розчищають тротуари біля своїх закладів. Без них, здається, Києвом взагалі неможливо було б ходити.

Варто зазначити, що досить добре розчистили Софійську і Михайлівську площі. Проте не без ложки дьогтю – бруківка на площах до неможливості слизька. А на Михайлівській підхід до фунікулеру розчистили лише з боку самої площі. А, наприклад, з боку МЗС людям довелось піднімати просто через замети.

Розчисткою Поштової площі взагалі особливо ніхто не переймався, що і не дивно, адже вона досі не введена в експлуатацію і не передана місту на баланс. Розчистили лише майдачик перед метро і Фунікулером та вузький прохід до "МакДональдсу". Більше того, там були помічені сноубордисти. І вони явно не в Буковель звідти зібралися.

Фото: Катерина Ейхман

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ