Неповнолітні та "Нацдружини": Чим Білецький міг би потішити Хрущова

Лідер "Національного корпусу" Андрій Білецький сходив на ефір до Червоненка і зробив непоганий піар "Національним дружинам"

Неповнолітні та "Нацдружини": Чим Білець…

Вчора увечері в ефір телеканалу Newsone на ток-шоу Євгена Червоненка завітав Андрій Білецький - позафракційний нардеп, лідер "Національного корпусу", який не так давно приймав присягу 600-та "нацдружинників" у Києві. Головною темою розмови, безперечно, і стала діяльність "Національних дружин", які встигли наробити галасу в країні. Хлопців вже порівнювали із штурмовиками Ернста Рема, говорили про можливу наявність у них зброї, приписували їм протизаконні дії та навіть куртки як у "Беркута", а також зв'язки з головою МВС Аваковим. Останнє, зокрема, через наявність у лавах хлопців з "Азова" (входить в МВС) і навіть тренування на базі цього полку, що розташована на заводі АТЕК.

В "Національних дружинах" все, звісно, заперечують. Вони декларували, що будуть боротися з наркоманами, наливайками, встановлюватимуть "Український порядок" і застосовуватимуть силу. Попри слова командира "Нацдружин" Ігоря Михайленка про аполітичність, вони вже встигли продемонструвати, що це не зовсім правда.

"Нацдружини" відмітилися у Черкасах 30-го січня, коли завітали до міськради і "допомогли" прийняти бюджет. Після цих подій міністр МВС Арсен Аваков поспішив заявити, що тільки держава має монополію на застосування сили в країні.

На ефірі Білецький вкотре говорив про патріотизм, про те, що влада і поліція не можуть впоратися з проблемами, і цим займатимуться "Нацдружини". Що всі порівняння із нацистами - не вірні, а краще бачити у "дружинниках" дух козацтва. "Білий вождь" підкреслив, що преференції при вступі в організацію надаються колишнім військовим, спортсменам і поліцейським, котрих вже досить багато в лавах організації. Він також розповів, що "Національні дружини" не є громадським формуванням, а саме організацією, тому мають такі самі права, як і будь-який громадянин, а сама організація існує рік.

Але було в його словах і дещо цікаве. У відповідь на питання про те, чи можуть неповнолітні стати членами "Нацдружин", Білецький відповів: "Теоретично, членом громадської організації можна бути з 14 років за згодою батьків". Втім, він вчасно додав дещо важливе: "Але на вулиці, безумовно, таких людей бути не може. Тут своя специфіка. Тому тут немає неповнолітніх".

І питання це було задане не просто так. Бо під час присяги 600 "нацдружинників" люди, зокрема в соцмережах, помічали, що серед присутніх було чимало хлопців із "дитячими обличчями". Хоча, жодних доказів наявності неповнолітніх у лавах "Нацдружин" немає.

Порушують Закон

Попри чималу кількість історій про користь від "Нацдружин", зокрема операцію "нерест" в Черкаській області, коли затримувалися браконьєри, дедалі більше кидається в очі порушення ними чинного законодавства.

Діяльність "Національних дружин" керується Законом "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону" від 2000-го року, згідно із яким вони мають діяти виключно поруч із поліцією. Окремо - лише в селах. Але "копів" у Черкасах, коли вони захоплювали міськраду, не було.

3-го лютого журналіст Роман Бочкала побачив "дружинників" у дії на Осокорках в Києві, коли вони валили паркан на законному будівництві.

Полісменів також поруч не спостерігалося. А коли силовики приїхали, то захопили із собою спецназ. В грудні 2017-го "Нацдружинники" навіть примудрилися зіштовхнутися з поліцією в Кременчузі.

Вони патрулюють вулиці окремо від копів. Глава Нацполіціі Сергій Князєв заявляв, що громадські організації не мають права патрулювати, і за порушення закону їх притягнуть до відповідальності. Генпрокурор Юрій Луценко також нагадав, що вони можуть діяти тільки з поліцією. Але це, схоже, не дуже їх налякало.

Втім, таке ігнорування норм Закону кидає реальну тінь на "дружинників". І, безперечно, словам Білецького, який побачив "позитив" у випадку в Черкасах, бо бюджет прийняли, про відсутність неповнолітніх так само можна не повірити. Для багатьох молодих хлопців, які не можуть знайти себе в житті, заява про можливість 14-річним вступати в громорганізацію буде сигналом до вступу в "Нацдружини". Бо саме в цьому віці молодь шукає себе в житті, а "дружини" - це організована сила, така сама, як і фанатські об'єднання, що притягують людей до себе в такому віці. До того ж, важливе місце там займає саме спорт і патріотизм, що зараз є досить популярним. А якщо неповнолітні "нацдружинники" - помічники поліції - з'являться на вулиці (якщо вже не з'явилися), то це вкотре буде суперечити законодавству.

Чому їхні ідеї досить дивні

В матеріалі "Української правди" журналіст поговорив з кількома із "нацдружинників". І з їхніх слів про мету діяльності складається враження, що ці люди, як мінімум, ще не виросли, а як максимум - недостатньо обізнані.

"Тренуємося, щоб бути сильними, рятувати Україну. Наркотики, ігровий бізнес, крадіжки, бандити, рекет - багато всього, з чим поліція не справляється. З цим боротися будемо ми", - сказав один із "дружинників" журналісту. Яким чином тренування в залі допоможе врятувати Україну - питання відкрите. Як правило, порятунок держави в 21-му сторіччі залежить не від розміру біцепсів, а кількості прогресивних ідей, втілених у реформування системи. А все це залежить, в першу чергу, від освіченості нації, а не її спортивності.

"Український Порядок" - припинення деградації нації. Візьмемо, наприклад, "наливайки". Якщо їх не буде - не буде проблем з алкоголізмом. Влада ... Вона повинна бути народною. Захищати інтереси країни", - сказав інший "дружинник".

Одразу згадується 1927-й рік та видана НКВД СРСР "Інструкція про порядок призначення та діяльності сільських виконавців", яка визначала права та обов'язки помічників міліції в сільській місцевості. Ці "народні" помічники боролися, зокрема, із самогоноварінням. "Дружинники" взагалі були популярні в СРСР. ЦК КПРС і Рада Міністрів Радянського Союзу у 1959-му прийняли постанову "Про участь трудящих в охороні громадського порядку в країні", яка офіційно узаконила добровільні народні дружини, хоча діяли вони при заводах ще раніше. Микита Хрущов навіть бачив у них людей "нового типу". Також він сподівався, що "дружинники" забезпечать перехід від репресивного держапарату до самоуправління громадян в країні. І діяли "дружинники" як окремо так і поруч з міліцією до 1991-го року, поки не були розформовані з розвалом СРСР.

Люди, які входять у сучасні "Нацдружини", пропагують образ вільного, здорового українця-патріота, який веде боротьбу за чистоту суспільства, бере відповідальність за країну - чим не люди "нового типу"? Хрущову не вдалося, можливо, сучасники зможуть втілити в життя його думки вже у вільній Україні. А слова про "народну владу" одного з хлопців журналісту "Української правди" чимось дуже вже нагадують "лівацтво", як і сама сучасна ідея "нацдружин" - це вже все було у "червоного монстра", від якого ми так намагаємося піти.

Звичайно, боротьба з наливайками - штука потрібна. Хоча їх руйнація - це лише боротьба із симптомами, а не причиною, яка лежить глибше, десь у площині деградації суспільства. Втім, і ця боротьба має бути спільно з поліцією. Як цього вимагає наше законодавство.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme