Округ №93: Мороз, Сівкович, Онищенко - хто ризикне стати в ряд з "обранцями-ізгоями"

Всі депутати-мажоритарники цього округу врешті опинилися або у забутті, або у вигнанні

Журналісти Depo.ua в рамках проекту "Вибори-2019. Повне оголення" створили електоральну карту виборчих округів. Ми розповідаємо як змінювались межі округів, хто і коли перемагав на окрузі, а головне завдяки чому, які технології застосовувалися, які були успішними, а які – ні. Хто претендує на цей округ на майбутніх виборах та які у них позиції. Все ця інформація - вже у відкритому доступі на порталі ВИБОРИ-2019.

Округ №93

Центр – місто Миронівка Київської області

Опис меж: міста Переяслав-Хмельницький, Ржищів, Богуславський, Кагарлицький, Миронівський, Рокитнянський райони

Орієнтовна кількість виборців – 144 040

Кількість виборчих дільниць - 181

Місцезнаходження ОВК – районний будинок культури, м. Миронівка, вул. Леніна, 60

Округ з центром у Миронівці має доволі нетрадиційну нарізку. Окрім районів зі своїми центрами він також включає місто Переяслав-Хмельницький, тоді як Переяслав-Хмельницький район "відірвано" до 98 округу. До того ж Переяслав знаходиться на іншому березі Дніпра, і щоб потрапити у нього з Миронівки треба зробити неабияке коло.

Переяслав-Хмельницький налічує майже 30 тисяч мешканців. Працездатне населення задіяне у роботі машинобудівного підприємства, у легкій, харчовій та целюлозо-паперовій промисловості.

У 16-тисячному Богуславі виробляють вовняні тканини, радіоелектроніку, гранітні вироби. У місті працює кілька харчових підприємств, три гранкар'єри, лісогосподарське підприємство, хлібоприймальне підприємство, інкубаторно-птахівниче підприємство, меблева фабрика, цегельний завод.

Миронівка, де розташований центр округу, не є його найбільшим містом. Натомість ця місцевість є територією інтересів аграрного олігарха Юрія Косюка і саме Миронівка дала назву його холдингу "Миронівський хлібопродукт" через те, що перші потужності розбудованого Косюком підприємства знаходяться саме тут.

Ржищів, який є містом обласного значення і не є центром якогось району, живе, переважно, з сільського господарства. Але працюють у місті і кілька невеликих промислових підприємств.

Мешканці Інших населених пунктів округу задіяні, переважно, у аграрному секторі.

Довідка: На виборах 1998 та 2002 років округ складався з Богуславського, Миронівського, Рокитнянського, Ставищенського, Таращанського, частини Кагарлицького районів. В округ входило і місто обласного значення Ржищів. На парламентських виборах 2006 та 2007 років включав в себе Ржищів, Богуславський, Кагарлицький, Миронівський та Рокитнянський райони. На виборах 2012 та 2014 років округ перекроїли, додавши у нього місто Переяслав-Хмельницький.

На президентських виборах межі округу були відносно стабільними – сюди було включено ті ж території, що і на парламентських виборах (з незначними відмінностями).

Президентські вибори

Київщина належить до так званого "помаранчевого" поясу – тут вкрай низькою є підтримка лівих партій та партій адміністративно-господарського типу. Натомість добре "заходять" політики, які оперують нацдемівськими гаслами.

На виборах 1999 року тут перемагав Кучма. Хоча його відрив від Симоненка був не надто разючим. А вже на виборах 2004-го симпатії місцевих виборців розкрилися повніше – Ющенко переміг Януковича з результатом 87% проти 9%.

У 2010-му округ був категорично проти Януковича, підтримавши у другому турі Тимошенко з вражаючим як для Юлії Володимирівни зразка 2010 року результатом у 71,41%.

Беззастережно підтримали тут і Порошенка у 2014-му, під час позачергових виборів голови держави.

Президентські вибори (межі нинішнього округу №93)

1999 рік. II тур

Леонід Кучма – 51,73%

Петро Симоненко – 41,25%

2004 рік. III тур

Віктор Ющенко- 87,30%

Віктор Янукович – 9,74%

2010 рік. II тур

Юлія Тимошенко – 71,41%

Віктор Янукович – 23,24%

2014 рік

Петро Порошенко – 56,90%

Юлія Тимошенко – 17,46%

На партійних виборах Київщина дозволяє собі бути "багатовекторною", допомагаючи долати тривідсотковий бар'єр не парі-трійці суб'єктів виборчого процесу, а відразу п'яти-семи партіям та блокам.

Наприкінці "90-х" та на початку "двотисячних" партійні уподобання мешканців цієї частини Київщини визначалися популярністю тут лідера Соціалістичної партії України Олександра Мороза. Він перемагав на мажоритарці і "причіпом" тягнув свою партію.

Затьмарення Юлією Тимошенко охоплювало душі місцевого електрорату протягом виборчих кампаній 2006, 2007 та 2012 років. Хоча соціалісти тут зберігали залишки своєї популярності – навіть після того, як Мороз перейшов з "помаранчевого" табора на бік Януковича, його партія в окрузі набрала 3%.

Партії-лідери парламентських виборів (межі нинішнього округу №93)

1998 рік

Виборчий блок Соціалістичної партії України та Селянської партії України "За правду, за народ, за Україну!" - 41.47%

Комуністична партія України - 8.31%

Партія Зелених України - 6.43%

Народний Рух України - 6.33%

Народно-демократична партія - 5.00%

Народна партія (Народна аграрна партія України, Аграрна партія України) - 3.63%

2002 рік

Соціалістична партія України - 23.54%

Виборчий блок політичних партій "Блок Віктора Ющенка "Наша Україна" - 21.60%

Виборчий блок політичних партій "За Єдину Україну!" - 13.70%

Виборчий блок політичних партій "Виборчий блок Юлії Тимошенко" - 13.40%

Комуністична партія України - 6.59%

Соціал-демократична партія України (об'єднана) - 3.33%

2006 рік

"Блок Юлії Тимошенко" - 41.37%

Соціалістична партія України - 13.29%

Блок "НАША УКРАЇНА" - 11.35%

Партія регіонів - 7.09%

"Народний блок Литвина" - 3.90%

Український Народний Блок Костенка і Плюща - 3.77%

Політична партія "Третя Сила" - 3.00%

2007 рік

"Блок Юлії Тимошенко" - 51.65%

Блок "НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА" - 18.23%

Партія регіонів - 11.17%

"Блок Литвина" - 5.99%

Соціалістична партія України - 3.04%

2012 рік

Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" - 36.31%

Партія регіонів - 32.93%

Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 10.39%

Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Свобода" - 8.14%

Комуністична партія України - 4.68%

2014 рік

Політична партія "НАРОДНИЙ ФРОНТ" - 32.89%

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА" - 22.26%

Політична партія "Об'єднання "САМОПОМІЧ" - 9.33%

Радикальна Партія Олега Ляшка - 8.90%

Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" - 6.83%

політична партія Всеукраїнське об'єднання "Свобода" - 5.54%

Політична партія "Опозиційний блок" - 3.35%

Але найбільш цікавим округ є своїми мажоритарниками. Тут виринали такі відомі персонажі, як лідер соціалістів і один зі стовпів української політики Олександр Мороз, режисер доленосного розгону студентів, що спровокував Майдан-2014 Володимир Сівкович та мільярдер і нинішній політичний вигнанець, що став ворогом Петра Порошенка, Олександр Онищенко.

У 1998-му Миронівський округ відправив у раду вже згадуваного нами Олександра Мороза. У виборчій кампанії Мороз брав участь у поважній ролі голови Верховної Ради. Тоді за нього проголосували 40% виборців округу і приблизно стільки ж висловили свою довіру блоку партій, до якого входила і СПУ. (У майбутньому Мороз продовжував вважати цю територію своєю – аж поки не одержав розгромну поразку у 2012 році, ледь протиснувшись у трійку лідерів).

Виборча кампанія 2002 року також тривала під патронатом Мороза, але закон змушував тепер кандидатів висуватись або за списком, або у окрузі, тож Мороз логічно очолив партійний загін СПУ. А його місце "успадкував" його ж найближчий конкурент минулої кампанії Володимир Сівкович.

Загальновідомим колишнього офіцера КДБ і медійного бізнесмена Сівковича зробило отруєння Віктора Ющенка у 2004 році – точніше висновки комісії, очолюваної Сівковичем, яка розслідувала факт отруєння. Комісія, всупереч загальному переконанню, дійшла тоді висновку, що Ющенка жодним чином не труїли.

Потому Сівкович був активним діячем Партії регіонів, обирався у Раду у 2006 та 2007 рока за списками цієї політсили, брав участь у виборчій кампанії Януковича 2004 року і після перемоги останнього був призначений відповідальним за силовий блок віце-прем'єром в уряді Миколи Азарова.

Врешті Володимир Сівкович у якості заступника секретаря РНБО став фігурантом справи про кривавий розгін Євромайдану в листопаді 2013 року в Києві. Після Революції Гідності указом в.о. президента України Олександра Турчинова звільнений з посади.

Але перевершив у скандальності своїх попередників наступний депутат-мажоритарник, який обирався тут у 2012 та 2014 роках. Олександр Онищенко, який вже у зрілому віці взяв це прізвище замість батьківського "Кадиров", прославився, коли у 2016 році Онищенка почала переслідувати Генпрокуратура і НАБУ. Це переслідування завершилось позбавленням Онищенка депутатської недоторканості і його втечею за кордон.

Про Онищенка-Кадирова розповідають, що у буремні 90-ті він входив до київського угрупування "Киселя". Зокрема у віданні майбутнього нардепа був збір данини на Володимирському ринку. Згодом Онищенко зайнявся газовим бізнесом і на цьому зробив багатомільонні статки.

Коли Онищенка почали переслідувати за шахрайство при укладанні контрактів на постачання газу і казнокрадство на суму 100 млн євро, Онищенко заявив, що кримінальні переслідування пов'язані зі спробою відібрати його бізнес. Згодом Верховна Рада дала згоду на притягнення Онищенка до кримінальної відповідальності і позбавила його депутатської недоторканості. Суд, який розглядав подання про запобіжний захід, дозволив йому вийти під заставу у 200 мільйонів гривень. Після цього Онищенко покинув межі України, але не перестав бути на вістрі інформаційного потоку.

Нардеп, переховуючись від переслідування у Європі, оприлюднив записи своїх розмов з президентом Порошенком, звинувативши того у намаганні "віджати" бізнес. Ставши ворогом президента після того, як був його вірним соратником, Онищенко ще й видав книжку під назвою "Петро V", у якій розвінчує корупцію президента та його оточення.

Зараз Онищенко оселився у Німеччині, де придбав старий маєток зі стайнями, що зветься хутір Айнхаус поблизу містечка Герцлаке неподалік кордону з Нідерландами. Вступив до місцевої Ольдербурзької Асоціації конкурного конярства, бере участь у місцевих змаганнях.Тепер бургомістр селища Герцлаке Ганс Бескен всіляко сприяє отриманню Онищенком німецького громадянства і наголошує на визначній ролі, яку український мультимільйонер відіграє для його громади.

І це означає, що 93-й округ може на виборах-2019 опинитися вільним. Але хто ризикне поринути у боротьбу за мандат, який приносить своїм власникам або вигнання, або політичне забуття, ми дізнаємось тоді, як розпочнеться виборча кампанія.

Парламентські вибори (межі нинішнього округу №93)

1998 рік

Олександр Мороз – 40,47%

Володимир Сівкович – 27,82%

2002 рік

Володимир Сівкович – 57,59%

Анатолій Демченко – 9,97%

2012 рік

Олександр Онищенко – 46,83%

Уляна Мостіпан – 32,45%

2014 рік

Олександр Онищенко – 35,77%

Костянтин Бриль – 8,59%

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ