Не Пфайзером єдиним: Що відомо про вакцину Moderna, якою почали щепити в Києві
У Києві почали щепити новою вакциною від коронавірусу Moderna, щеплення можуть безкоштовно отримати усі охочі
Після отримання Україною 2 млн доз вакцини Moderna в Києві почали масово щепити новим препаратом всіх охочих. Таким чином, в столиці, окрім Moderna, можна прищепитись ще трьома видами вакцин, зокрема CoronaVac, Pfizer та AstraZeneca.
Журналісти Depo.Київ зібрали, що варто знати про чергову вакцину від коронавірусу, якою почали щепити в Києві.
З чого складається вакцина Moderna
Препарат розробив американський Національний інститут алергії та інфекційних захворюван. Moderna відносять до так званих РНК-вакцин, тобто таких, які несуть в собі частину генетичного коду вірусу, щоб імунна система самостійно виробляла антитіла.
Коли молекула РНК потрапляє до організму, вона стимулює синтез білку та допомагає розпізнати його, далі організм формує імунітет, оскільки вже має змогу виявляти вірус з типовим для нього білком. Вакцина не містить коронавірус та не може його викликати. Такою ж вакциною є препарат Pfizer.
Щеплення традиційно для вакцин від коронавірусу роблять двома дозами, другий укол рекомендується робити через 28 днів після першого. Moderna офіційно схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров'я разом з іншими трьома вакцинами, якими щеплять киян — Pfizer, CoronaVac та AstraZeneca.
Moderna також є вакциною, яку схвалив Європейський медичний регулятор (EMA) для екстреного застосування в дітей віком від 12 до 17 років, тобто препаратом можна щеплювати дітей.
Побічні ефекти
Компанія-виробник повідомила, що після вакцинації препаратом Moderna в пацієнтів може виникнути низка побічних реакцій, зокрема біль в місці ін'єкції, набряк та почервоніння, втома, головний біль, біль в суглобах, озноб, збільшення лімфовузлів, нудота, блювота та лихоманка.
Вакцина протипоказана тим, в кого була сильна алергічна реакція на першу дозу або на будь-який з компонентів препарату. Окрім молекул РНК, до її складу входять ліпіди та інші допоміжні речовини.
Дана вакцина, як і Pfizer, може викликати нечастий побічний ефект, який може призвести до проблем із серцем. Європейський медичний регулятор (ЕМА) виявив зв'язок між випадками запалення серця (міокардит та перикардит) та застосуванням вакцин проти коронавірусу виробників Pfizer та Moderna. Симптоми можуть відрізнятись, але часто ці побічні реакції викликають в людей віддишку, серцебиття, яке може бути нерегулярним та біль в грудях.
Водночас в ЕМА зазначили, що такі побічні реакції спостерігаються в дуже рідких випадках, на 20 млн вакцинованих препаратом Moderna зареєстровано лише 19 випадків першого та другого побічних ефектів.
Ефективність та перевага над Pfizer
Виробник вакцини повідомив, що Moderna показала ефективність в 94,1% для дорослих. Зокрема, препарат гарантує захист від тяжкого перебігу коронавірусу. В компанії зазначали, що через півроку після введення другої дози вакцина ефективна на 90%.
Препарат став другою вакциною в світі, яка після завершення трьох етапів клінічних досліджень показала високу ефективність в запобіганні зараженню коронавірусом.
Moderna також має перевагу над вакциною Pfizer, оскільки вона не потребує зберігання за наднизьких температур (-70 градусів за Цельсієм), вона не псується за стандартної температури холодильника, яка складає 2-8 градусів.
Дану вакцину можна комбінувати з іншими препаратами від коронавірусу, більшість країн дозволили комбінацію вакцин. Препарат Moderna дозволили комбінувати з Pfizer, а також за необхідності після AstraZeneca вакцинуватись Pfizer або Moderna.
Допуск до ЄС після вакцинації Moderna
Вакцину Moderna використовують в США, країнах ЄС, Канаді, Ізраїлі, тощо. Нагадаємо, що препарат схвалила Всесвітня організація охорони здоров'я. До країн ЄС пускають громадян, які повністю вакцинувались однією з затверджених Європейським агентством з лікарняних препаратів (ЕМА) вакцин та має міжнародний сертифікат вакцинації.
Поки що ЕМА затвердила вакцини від Pfizer, Moderna, AstraZeneca та Johnson & Johnson. Повністю вакцинуватись турист повинен не пізніше, ніж за два тижні до в'їзду до країни ЄС.
Чому варто вакцинуватись
Щеплення не гарантує, що ви 100% не захворієте на коронавірус, однак допоможе запобігти важкому перебігу хвороби та смерті. Розрахунки ВООЗ свідчать, що схвалені вакцини забезпечують захист і від нових штамів коронавірусу, в тому числі й від індійського штаму "Дельта", який виявили в Києві.
Останні дослідження канадських вчених показали, що ефективність Moderna проти агресивного індійського штаму коронавірусу складає 72%, що є найвищим показником серед інших вакцин, які брали участь в дослідженні, зокрема препарати Pfizer та AstraZeneca.
Після виявлення індійського штаму коронавірусу в столиці директорка департаменту охорони здоров'я КМДА Валентина Гінзбург також наголосила на важливості вакцинації: "Вакцинація. Це те слово, яке має стати для кожного найважливішим, аж доки ви не щепитеся. Припиняйте знаходити відмовки – "немає часу", "не хочу цю вакцину, хочу іншу". Жодна важлива справа не варта життя. Кожна вакцина, яка зареєстрована в Україні з великою вірогідністю захистить вас від смерті. Вакцинуйтеся! Зробіть це заради себе та близьких, які будуть потерпати від того, що ви страждаєте від хвороби, або взагалі не зможете з нею впоратися, незважаючи на всі зусилля лікарів".
Навіть якщо людина перехворіла на коронавірус, щеплення робити потрібно, оскільки вакцини забезпечують надійніший захист. На сьогодні відомо, що після вакцинації від коронавірусу імунітет зберігається півроку.
Де вакцинуватись Moderna в Києві
З 22 липня в Києві запустили вакцинацію препаратом Moderna для всіх охочих. В Центрі вакцинації проти COVID-19 (МВЦ, проспект Броварський, 15) всі охочі можуть щепитися від COVID-19 вакцинами CoronaVac/Sinovac Biotech та Spikevax Moderna.
Така можливість стала доступною для мешканців столиці, які зареєструються на вакцинацію через сервіс helsi.m. З 23 липня можливість вакцинуватись Moderna з'явилась і в будь-якому пункті щеплень із тих, що розгорнуті на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги всіх без виключення районів столиці.
"Тепер кожен із нас відтепер, незважаючи на належність до групи професійного або вікового ризику, може захистити себе від цієї хвороби. Для цього необхідно обрати найближчий пункт щеплення або Центр вакцинації у МВЦ, записатися на визначений час та щепитись", – зазначила директорка департаменту охорони здоров'я КМДА Валентина Гінзбург.
Також Гінзбург нагадала, що організовані колективи (від 50-ти осіб) можуть записатися на щеплення за номером контакт-центру МОЗ: 0 800 60 20 19. Після опрацювання заявки їм повідомлять, коли приїде мобільна бригада.
В столиці починає розповсюджуватись індійський штам коронавірусу "Дельта", який є агресивнішим, має більш високу заразливість та викликає тяжких перебіг хвороби. В Олександрівській лікарні вже зафіксували першу смерть від нового штаму COVID-19, а столична влада вже готується до можливого локдауну. Досвід сусідніх країн показує, що нова хвиля коронавірусу не омине й Україну, а тому найефективнішим способом вберегтись від агресивного штаму є вакцинація та колективний імунітет населення.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ