Втік з Білорусі, допомагав біженцям: Що відомо про білоруса Шишова, якого знайшли повішеним в Києві (ФОТО)

Білоруський опозиціонер Віталій Шишов був знайдений повішеним в київському парку. Його соратники вважають це вбивством КДБ на догоду Лукашенка 

Сергій Фоменко

Вранці 3 серпня у Святошинському районі столиці знайшли повішеним білоруського опозиціонера, голову організації "Білоруський дім в України" Віталія Шишова. Він зник напередодні – не повернувся з пробіжки. Соратники Шишова та українські політики вважають загибель діяча вбивством з боку білоруських спецслужб.

Журналісти Depo.Київ зібрали все, що відомо про загибель Віталія Шишова на поточний момент. 

Зникнення та загибель 

Віталій Шишов зник вранці, 2 серпня, коли пішов на традиційну ранкову пробіжку з оселі, де він проживав разом з дівчиною. Шишов не повернувся додому і перестав виходити на зв'язок. В столичній поліції підтвердили інформацію про зникнення іноземця і запевнили, що пошуки Шишова уже розпочалися. 

Соратники зниклого з організації "Білоруський дім в Україні" зазначили, що камери спостереження зафіксували, як він виходив з дому на пробіжку вчора, 2 серпня, о 9 ранку. Зв'язатися з ним було неможливо, телефон відключений від відстежування місцеположення (гугл-аккаунта). Годинника і фітнес-браслета при ньому не було. Відстежили телефон по вишках, але квадрат пошуків був занадто великим. 

Вже 3 серпня Шишова знайшли повішеним в лісосмузі у Святошинському районі Києва, мобільний телефон загиблого був при ньому. Правоохоронці розпочали кримінальне провадження за статтею 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство). Зазначається, що будуть перевірятися всі версії, в тому числі версія вбивства, замаскованого під суїцид. 

Помста Лукашенка та операція КДБ Білорусі 

В "Білоруському домі в Україні" вже заявили, що повішення опозиціонера є вбивством, до якого причетний режим самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка. 

"За Віталіком велося стеження. Про факти були відповідні повідомлення поліції. Також нас неодноразово попереджали як місцеві джерела, так і свої люди в РБ про всілякі провокації аж до викрадення та ліквідації. Віталій стоїчно і з гумором ставився до цих попереджень, заявляючи, що хоч так можливо БДУ вийде з інфовакууму. Немає сумнівів, що це спланована чекістами операція по ліквідації дійсно небезпечного режиму білоруса. Будемо продовжувати домагатися істини в загибелі Віталія", – йдеться в заяві "Білоруського дому в Україні".

Варто зазначити, що дотичність спецслужб Білорусі – перше, що спадає на згадку. Особливо з урахуванням нещодавнього інцидента з примусовою посадкою в Мінську іноземного літака, аби тільки зняти з його борта неугодного Лукашенку редактора опозиційного телеграм-канала NEXTA Романа Протасевіча.

Про можливу причетність спецслужб Білорусі до загибелі Шишова заявили й у Верховній Раді України. Голова міжфракційного об'єднання "За демократичну Білорусь" Олексій Гончаренко заявив, що голова МВС Денис Монастирський має взяти розслідування смерті Шишова під особистий контроль. 

"Є обґрунтовані підозри вважати причетними до цього режим диктатора Лукашенка. Віталій Шишов міг бути вбитим білоруськими спецслужбами або найманцями за опозиційну діяльність. 27 липня представник ініціативи колишніх білоруських силовиків BYPOL Ігор Макар повідомляв, що Комітет державної безпеки Білорусі приступив до масштабної операції із затримання найвпливовіших прихильників опозиції за кордоном, в тому числі експертів та лідерів протестного руху. За його словами, операція під назвою "Трест" проходить одразу в декількох країнах, де проживають опозиціонери. Просимо перевірити дану інформацію та причетність білоруських спецслужб до смерті голови Білоруського дому в Україні Віталія Шишова", - йдеться в заяві міжфракційного об'єднання в українському парламенті. 

Загибель Шишова також прокоментував ексміністр закордонних справ Павло Клімкін, який заявив, що спецслужби України зобов'язані знайти замовників та вбивць опозиціонера: "Хто буде довіряти нам, якщо в нас вбивають керівників білоруської опозиції? Чи можемо ми довіряти самі собі і своїм спецслужбам? Вони ж мають дивитися за керівниками опозиції режиму Лукашенка на нашій території, чи не так? Режиму, який впевнено дрейфує до північнокорейського, намагаючись арештовувати навіть своїх спортсменів, повертаючи їх з Олімпіади. Тому для нас це також і тест — на здатність знайти вбивць та замовників, а головне - захистити нас та наших друзів. Можна скільки завгодно говорити про досягнення до 30-ї річниці Незалежності, але безпека — це ключова основа Державності. Не виключаю, що вбивство Віталія — це більше, ніж злочин проти лідера білоруської опозиції". 

Ким був Віталій Шишов 

Загиблий Віталій Шишов народився в 1995 році. Після чергових президентських виборів в Білорусі в серпні 2020 року, які спровокували масові протести проти режиму Олександра Лукашенка, Шишов був вимушений переїхати до України. Його соратники повідомили, що приводом для переїзду до Києва восени 2020 року став його вихід на протести в Гомелі та подальше протистояння владі Лукашенка. 

Після переїзду до України Шишов очолив некомерційну громадську організацію "Білоруський дім в Україні", яка допомагала громадянам Білорусі, що покинули країну та постраждали від політичних репресій. Зокрема, організація допомагала новоприбулим білорусам в пошуках житла та роботи, а також юридичними консультаціями. В БДУ повідомли, що Шишов брався абсолютно за всі види діяльності: допомога людям, які переїздять до України, проведення акцій проти режиму Лукашенка, звернення в держоргани для просування законопроєктів, які допомагають співвітчизникам у формуванні діаспори в Україні, тощо.

В соцмережах Шишов був не дуже активним, в нього була сторінка в Instagram на 112 підписників зі статусом "Людина світу", де він публікував світлини з моментами свого життя. Також загиблий мав сторінку у Facebook, на якій немає жодного статусу чи допису. Судячи із соцмереж Шишова, він не висвітлював там свою опозиційну та громадську діяльність. 

Допомога біженцям та контррозвідка 

Свого часу білоруська служба "Радіо Свобода" повідомляла, що організація "Білоруський дім в Україні", яку очолював Шишов, була пов'язана із уродженцем Білорусі Сергієм Коротких, також відомим на прізвисько "Боцман" або "Малюта", який брав участь у війні на Донбасі у складі батальону "Азов". За даними журналістів, "Боцман" є випускником білоруської школи КДБ та може бути пов'язаний з ФСБ Росії. В Білорусі він співпрацював з опозиційними рухами, керівні структури яких врешті були розгромлені.

Колега та товариш Шишова Юрій Щучко заявив, що загиблий займався верифікацією біженців, які прямують до України, адже серед них могли бути агенти спецслужб Білорусі: 

"Нас співробітники спецслужб українських в негласних бесідах попереджали, що агентура КДБ Білорусі в Україні є, і її стає більше, в тому числі за рахунок потоку біженців. Потік біженців неможливо контролювати. Віталій в тому числі займався верифікацією цих людей. Він був нашою контррозвідкою. В більш приватному розумінні. І так, ми знали, що на нас полюють", – пояснював він в етері телеканалу Україна 24.

За словами Щучка, на насильницьку смерть вказували сліди побоїв на обличчі Шишова. Він повідомив, що представники правоохоронних органів підтвердили, що в нього був зламаний ніс.

"Я підозрюю, що це спецслужби КДБ або служби спецоперацій, – розповів Щучко. – У нього було погане передчуття, ми зідзвонювалися з ним минулого тижня, він говорив - якщо що, подбаєш про Божену (дівчина - Шишова)".

Акція пам'яті 

Соратники та колеги Віталія Шишова з "Білоруського дому в Україні" збирають акцію пам'яті на честь загиблого під посольством Білорусі в Києві. Захід пройде 3 серпня о 19:00 біля білоруського посольства (вулиця Михайла Коцюбинського, 3).

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ