Права жінки – права людини: Як у Києві минув Жіночий марш (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Уже другий рік поспіль Марш жінок виходить на вулиці Києва з вимогою ратифікувати Стамбульську конвенцію
У понеділок, 8 березня, у Міжнародний день боротьби за права жінок у Києві відбувся Марш жінок, який уже став в Україні традиційним. Щороку жінки і чоловіки, які виступають за рівність збираються на Михайлівській площі, аби пройти центром столиці і нагадати, що у ХХІ сторіччі досі існує гендерна дискримінація. Основна вимога цьогорічного маршу – ратифікація Стамбульської конвенції.
Тема Маршу жінок 2021 – "У пандемії жіноче обличчя". Адже негативні наслідки Covid-19 найбільше позначилися саме на жінках. Зокрема, в умовах карантину стрімко зріс рівень домашнього насильства, а неможливість ізолювати кривдника лишає жертв віч-на-віч з проблемою.
Саме жінки опинилися на передовій боротьби з ковідом, бо вони складають 82% людей, що працюють у сфері охорони здоров'я. Також жінки становлять більшість серед тих, хто працює у сфері освіти та соціальних послуг. Ще під час карантину на жінок впало більше навантаження по вихованню дітей. Коли школярів почали переводити на віддалене навчання, у більшості своїй матері лишалися із ними вдома та самостійно забезпечували їх усіма засобами зв'язку для забезпечення повноцінного процесу навчання.
Учасниці та учасники маршу збиралися на Михайлівській площі, оточеній кордоном поліції для уникнення провокацій з боку противників акції. Захід відбувався з максимальним дотриманням правил безпеки під час пандемії. Так, на підходах до місця збору учасниць стояли волонтерки, які видавали усім охочим маски та слідкували за тим, щоб масочного режиму таки дотримувалися.
Колону Маршу очолювали жінки з банером "Ратифікуйте Стамбульську конвенцію". Таку вимогу марш висуває уже другий рік поспіль. Стамбульська конвенція – це міжнародна угода, яка передбачає комплексну боротьбу з домашнім та гендерно обумовленим насильством. Україна підписала її ще у 2011 році, проте Верховна Рада її досі не ратифікувала. "Не так важко піти в Раду і натиснути ту кнопку", – говорить одна з організаторок маршу Олена Шевченко.
Не міг Марш жінок обійтися, звісно, і без контракцій. Там же, на Михайлівській площі, біля пам'ятника княгині Ольги зібралися представники організації "Традиція і порядок", які позиціонують себе захисниками патріархальних цінностей, щоб, як вони самі позиціонують, рятувати жінок від фемінізму, бо "кожна жінка 8-го березня хоче піти на побачення з гарним парубком". Зокрема, "ТіП" виступали з промовами проти права жінок на аборти та про те, що нібито Стамбульська конвенція навпаки провокує на домашнє насильство. "Стамбульська конвенція стирає різницю між чоловіками і жінками, і таким чином випадки домашнього насильства лише частішатимуть", – заявив один із організаторів контракціїї.
Загалом у марші взяли участь близько п'яти тисяч людей. З Михайлівської площі вони пішли на Майдан, звідти – на Європейську площі та спустилися до Поштової. Дорогою вони скандувати "Права жінок – права людей", "Квіти – клумбам, права – жінкам", "Бунтуй, кохай, права не віддавай", та "Не гальмуй, ратифікуй".
На Поштовій площі в оточенні поліції активісти спустилися у метро, де їх уже чекали поїзди. Уже біля входу в метро стався невеликий інцидент з противником маршу – хлопець намагався перекрити вхід до метро, проте його одразу затримала поліція.
Фото: Катерина Ейхман
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ