Проїзд, прописка, оформлення та пільги: Все, що потрібно знати про картку киянина

Картка киянина допоможе заощадити на оплаті проїзду та надасть деякі знижки, але щоб оформити її, доведеться витратити час і, для декого, постояти в чергах з папірцями

Сергій Фоменко

На тлі новин про неминуче подорожчання проїзду в Києві, яке має статись вже навесні 2022 року, міський голова Віталій Кличко заявив, що тарифи зростуть лише після закінчення опалювального сезону. Він запевнив, що для киян розглядається ціна у 12 грн, але якщо купувати квитки з використанням "Картки киянина". Якщо ж люди купуватимуть проїзний на велику кількість поїздок, як з нинішньою "смарт-карткою", то користування транспортом коштуватиме вже 14 грн. Для разового ж проїзду розглядатиметься ціна в 20 грн за поїздку.

Заяви про те, що на проїзді можна буде економити аж 8 грн завдяки "картці киянина", породило низку питань про те, яким чином можна її отримати та які переваги вона надає своєму власникові. 

Журналісти Depo.Київ розповідають, що відомо про картку киянина, яка допоможе заощаджувати на проїзді після його подорожчання. 

Хто може оформити картку киянина

Картку киянина можуть отримати всі мешканці столиці, які офіційно зареєстровані в місті Києві. Також картку киянина можуть вільно отримати вимушені переселенці із зони АТО/ООС. 

Чи можна отримати картку киянина без прописки 

Одним з головних питань є те, чи зможуть оформити картку "некорінні", які постійно проживають в столиці, але не мають прописки. У КМДА запевнили, що отримати її можуть всі бажаючі, які постійно проживають в Києві.

"Сьогодні ми повністю змінили саму ідеологію проєкту і відійшли від поняття "соціальна карта". Ми перейшли до поняття саме "Карта киянина". Киянина у всіх сенсах – це не тільки той киянин, який прописаний у Києві, як це було раніше, а й той, хто працює у Києві, сплачує податки, навчається у Києві, хто є переселенцем, учасником АТО", — заявили у КМДА.

Тобто якщо людина фактично проживає та працює в столиці на постійній основі, то в теорії може оформити картку киянина. 

Як оформити картку киянина 

Картку киянина можна отримати в будь-якому відділенні Ощадбанку, задля оформлення необхідно мати при собі наступні документи: 

● паспорт, або документ який його замінює;
● ідентифікаційний номер;
● документ, який підтверджує статус пільговика (для пільговиків);
● довідка про працевлаштування в організації, зареєстрованій в Києві (для пільговиків);
● кольорове фото 3х4 (за умови відсутності якісного фото, вклеєного в паспорті).

Громадяни, які не використовують ідентифікаційний код, можуть отримати картку киянина на підставі паспортних даних. 

Пільговики отримають картку безкоштовно, мешканці столиці не пільгових категорій, які офіційно працевлаштовані в Києві, оформлюють картку згідно з тарифами Ощадбанку. При втраті чи пошкодженні вже отриманої картки її власник також сплачує комісію за виготовлення нової картки. 

Оформлення Карти відбувається безкоштовно. Для пільгових категорій населення обслуговування картки також відбувається безкоштовно, з усіх інших за обслуговування картки стягується сума 120 грн на рік. Перша оплата відбувається через рік після користування карткою.

Оформлення картки киянина для пільговиків 

Громадяни, які мають право на пільги, для оформлення картки киянина повинні звернутись до відділення Ощадбанку та заповнити анкету-заявку та підписати договір. При собі необхідно мати наступні документи: 

  • паспорт та ідентифікаційний код;
  • документи про пільги;
  • довідку переселенця.

Після отримання картки киянина потрібно звернутись до районного управління праці та соцзахисту за місцем реєстрації чи проживання для ідентифікації пільгової категорії та активації соціального додатку картки. Для цього в управління соцзахисту необхідно принести копії наступних документів: 

  • паспорт (дві копії 1-ї й 2-ї сторінок та останнього місця реєстрації);
  • ідентифікаційний номер (дві копії);
  • пільгове посвідчення (ветеран війни, ветеран праці, діти війни, пенсійне посвідчення);
  • довідку переселенця.

На оформлення пільгової картки киянина мають право наступні категорії громадян: 

  • ветерани війни;
  • ліквідатори та постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС;
  • діти війни;
  • ветерани праці;
  • пенсіонери, особи з інвалідністю;
  • реабілітовані особи – пенсіонери;
  • жертви нацистських переслідувань;
  • ветерани військової служби та органів внутрішніх справ;
  • багатодітні батьки;
  • непрацююча працездатна особа, яка здійснює догляд за дитиною з інвалідністю та отримує державну соціальну допомогу чи соціальну пенсію;
  • непрацююча працездатна особа, яка здійснює догляд за особою з інвалідністю І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку та отримує компенсаційну виплату;
  • учасники АТО/ООС. 

Можливості, які надає картка киянина 

Картка киянина надає можливість верифікації за BankID для отримання адмінпослуг через інтернет. Також за її допомогою можна отримати доступ до електронних сервісів столиці через "Особистий кабінет киянина", зокрема, картка надасть можливість записати дитину до дитсадка через інтернет з перевагою в електронній черзі. 

Також за допомогою картки можна оплачувати комунальні платежі в "Ощад 24/7" та через Центр комунального сервісу. Картка надає можливість проголосувати за місцеві петиції та Громадський бюджет. 

Картка киянина є носієм електронного квитка та надає її власникові право проїзду в муніципальному транспорті та метро, вона діє, як класичний транспортний квиток з можливістю придбати поїздки (чим більша кількість придбаних поїздок, тим нижча вартість однієї поїздки). Пільговики мають право безкоштовного проїзду з карткою киянина. 

Окрім транспорту та соціальних послуг картка киянина надає власникам низку знижок в торгівельній та культурній сфері. В торгівельний мережах можна придбати "соціальний хліб" зі знижкою від 20 до 70% в залежності від категорії пільговика. В кіосках продажу соціальних сортів хліба ПАТ "Київхліб" встановлено єдиний режим роботи з продажу соціального хліба – з 8:00 до 20:00 щодня, завезення продукції – тричі на день (о 8:00, 13:00, 16:00). 

В супермаркетах мереж Billa, Novus, Фуршет та Вестлайн можна отримати знижки 3-7%.

Також знижки можна отримати в муніципальних театрах та музеях, там встановлені спеціальні ціни або спеціальні дні безкоштовного відвідування для власників картки киянина. Розмір знижки складатиме від 5 до 50% від вартості квитків. 

Відвідувачі зоопарку з карткою киянина отримують можливість знижки до 50% від вартості квитка. В мережі комунальних аптек "Фармація" за умови надання картки киянина можна буде придбати всі лікарські засоби за спеціальними цінами. 

Отже, процес оформлення картки киянина може зайняти якийсь час через традиційні бюрократичні процедури, особливо це стосується пільговиків, але після оформлення картка насправді надає можливості часто заощаджувати на різних послугах в перспективі. Натомість допоможе після неминучого подорожчання проїзду в транспорті платити 12 грн, а не 14 чи 20 грн. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ