Сергій Філімонов, якому світить 7 років за акцію під ОП: Головне не те, що побили шибки, а чому це зробили
Після акції перед ОП до дня народження Стерненка, прізвище лідера руху "Гонор" Сергія Філімонова, який був одним з організаторів, рясно замайоріло в новинних стрічках. Саме Філімонов запалював феєрверки і саме йому нині інкримінують хуліганство із застосуванням зброї "з метою нанесення тілесних ушкоджень", хоча зі зброї на Банковій у той вечір були хіба фаєри, димові шашки та балончики з фарбою
Філімонову 26 років, він – учасник Революції Гідності та ветеран російсько-української війни. Взяв участь та організував купу акцій протесту, в тому числі навіть брав участь у протестах в Гонконзі. Сам з цього приводу каже, що йому просто цікава ця тема.
Журналістка Depo.Київ поспілкувалася з Сергієм щодо акції 20 березня, свастики на стіні ОП та підозри, яку йому напередодні вручили.
Запис інтерв'ю відбувався за дві години до початку судового засідання з обрання Філімонову запобіжного заходу.
Як першопочатково була запланована акція до дня народження Сергія Стерненка?
– В анонсі акції було абсолютно зрозуміло, що планувалось. Ми сказали, що якщо нас не чують, тоді нас побачать. І я думаю, що всі побачили. Планувався перформанс, і перформанс вийшов. На додачу ми ще й побачили, на мою думку, дуже крутий стріт-арт.
Офіс президента через день після акції на підтримку Сергія Стерненка
А розбиті шибки?
– Насправді, я вважаю, що, можливо, бити шибки було не на часі. Але я не бачу в цьому дуже великої проблеми. Я не скажу, що я в захваті від цих дій, що треба зараз виходити бити ще десь вікна. Але справа не в тому, що відбулося, а в тому, чому це відбулось.
У людини просто зірвало дах через те, що вона розуміє, що в країні дуже великий брак справедливості. Стерненка закрили у в'язницю за те, що він начебто викрав людину заради 300 гривень. Це взагалі нонсенс. А далі уже хлопцю (ветеран Влад Сорд, якого затримала поліція під час акції, – ред.) і мені інкримінують 296 статтю ч.4 (хуліганство із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень, – ред.), яка передбачає від 3 до 7 років позбавлення волі.
Водночас згадаємо справу Катерини Гандзюк. Вбивці діяли групою, з особливою зухвалістю, вони облили дівчину кислотою, тобто свідомо йшли на вбивство, тим паче не на просте вбивство – вони хотіли, щоб вона мучилась. І ці люди отримали від 3 до 6,5 років позбавлення волі.
Нам не зрозуміло, на скільки засудять Сорда, мене, бо поки що не ясно, як будуть впливати на суд згори, але Сергію начебто за 300 гривень дали 7 років і 3 місяці в'язниці. Зрозуміло, чому люди почали бити шибки. Я вважаю, що люди, які сидять в ОП, і люди, які називають себе правоохоронцями, ще дуже легко відбулися.
Ветерана АТО/ООС Влада Сорда, який розбив, принаймні, одне з вікон у дверях ОП, суд відправив на цілодобовий домашній арешт до 18 травня.
Вам інкримінують статтю, яка передбачає застосування зброї з метою нанесення тілесних ушкоджень. Поліція ж після акції нібито звітувала про те, що ніхто не постраждав...
– В цьому і весь нонсенс. Це робиться для того, щоб мене зараз або закрити в СІЗО або посадити на домашній арешт і не дати можливості брати участь в організації акції, наприклад, на апеляцію Сергія. Хоча я впевнений, що і до апеляції багато цікавих подій в Україні буде. Бо якщо в ОП зараз вплив має Андрій Портнов, який був заступником голови адміністрації Януковича, то в країні може кожен день відбуватись таке, що розмальовані стіни будуть просто краплею в морі.
Чи знаєте ви, який запобіжний захід проситиме для вас прокуратура?
– Я ще не бачив клопотання про обрання мені запобіжного заходу і це досить дивно, я не розумію, чому мені одразу його не вручили. Але я думаю, що вони будуть просити цілодобовий домашній арешт. Хоча можу помилятися і поїхати сьгодні у СІЗО.
Після запису інтерв'ю стало відомо, що прокуратура проситиме про цілодобовий домашній арешт.
Чому, на вашу думку, під час акції на Банковій 20 березня поліція жодним чином не реагувала на ваші дії?
– На минулій акції, коли вийшло понад 10 тисяч людей, Аваков не виставив поліцейські кордони, усе минуло мирно (під час першої великої акції на підтримку Стрененка, 23 лютого, відбулися сутички активістів з поліцією. Наступного разу, 27 лютого, поліція жодним чином не втручалася, — ред.). Після цього нам почали розповідати, що ми вбиваємо протест, що ми уже як білоруси. Ми розуміли, що під час наступної акції поліція може вчинити так само. І тепер я думаю, що зараз вони розуміють, що цю партію вони точно не виграли. Бо ми досягли своєї цілі мінімально: нас побачили, про нас говорять. На жаль, ОП і правоохоронці намагаються змістити акцент з того, чому це відбулось, на те, що саме відбулось. Але ми будемо комунікувати, сподіваємось, що ці люди будуть пам'ятати, що це відбулось не тому, що хтось хотів щось намалювати, а тому, що сидить Сергій Стерненко, сидить Андрій Антоненко, і тому що у них там в ОП сидять Татарови, Венедіктови тощо.
Сергій Філімонов
Як ви ставитесь до заяв про те, що ця акція була зрежисована самою Банковою?
– Це нісенітниця, тут навіть коментувати нічого.
Чи помічали ви чужинців під час акції?
– Я точно знаю, що були поліцейські. Ми записували їх на відео, вони є у нас в телеграм-каналі "Самозахист". Це люди, які були переодягнені в цивільне. Я думаю, що якраз вони намалювали ту саму свастику на будівлі після акції. Тобто вони там були або для того, щоб затримувати, якщо доведеться, або для того, щоб зробити якусь провокацію.
Тобто ви вважаєте, що свастика з'явилася на ОП уже після закінчення акції?
– Я впевнений у цьому. Є відео, де я підпалюю феєрверк, і чітко видно, що тоді на стіні немає жодної свастики, після цього акція була завершена. А уже коли люди почали розходитись, з'явилася свастика.
Як і чому ви взагалі долучилися до протестного руху?
– Коли я був школярем, мене дуже бісила несправедливість, що, наприклад, під будинок можуть приїхати якісь люди, вирубати дерева, поставити паркани, звести будівлю, хоча на це немає жодних дозвільних документів. Я переживав, що в Києві можуть знищити історичну забудову. З цього все і почалося. А далі вже поїхало, далі був Майдан, тут не треба, думаю, пояснювати, чому я вийшов. Було багато різних акцій. Мені дуже цікава ця тема, я вважаю, що протест — це дуже ефективний спосіб комунікації народу з владою.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ