Смог у Києві: Чи слід містянам вже одягати респіратори
Вже котрий день у місті дуже "важке" повітря, але чиновники, як завжди, запевняють, що усе під контролем
Київ знову накрив смог, а містяни вже жартують, що столиця України перетворилась ледь не на Пекін, де один з найвищих рівнів забрудненості повітря серед міст світу. Але виявилось, що супутники НАСА взагалі фіксують над Україною чи не найвищий рівень забрудненості повітря на планеті. Відповідні скріншоти на своїй сторінці у Facebook продемонстрував активіст Євген Сойкін. На карті видно, що усі країни Європи "чисті" від забруднення і лише над Україною темна пляма чадного газу.
Зблизька ця пляма, що накриває країну, виглядає ще вражаюче.
Чиновники останнім часом звикли казати, що забруднене повітря є наслідком спалювання листя та стерні на полях. Втім, згаданий активіст Євген Сойкін дивується, чому над півднем та заходом України цієї жахливої хмари майже немає, адже листя і стерню палять і там?
Сервіс SaveEcoBot показує індекс якості повітря – в нормі він не має перевищувати 50 одиниць. Проте, наприклад, у мікрорайоні Позняки та на Харківському масиві допустимі норми забруднення повітря перевищені втричі. У центрі столиці така ж ситуація. Також більш ніж у 2,5 рази перевищено рівень шкідливих речовин у повітрі на Мінському масиві, Нивках та Святошині.
Майже таке саме забруднення повітря фіксує система cityscale.com.ua. Червоним відмічего особливо забруднені райони столиці, де рівень шкідливих речовин зашкалює. Як і у попередньому випадку дуже брудне повітря у Дарниці, на Позняках та на Харківському масиві. Також погане повітря на околиці Троєщини та у Святошині.
Киянка Карина Макарчук на своїй сторінці у Facebook пише, що колись була у Китаї і на собі відчула усі незручності постійного смогу. Ледь не усі мешканці Піднебесної носять марлеві пов'язки, щоб хоч якось захиститись від ядучого смогу. Проте киянка запевняє, що у Києві зараз набагато брудніше повітря, ніж у Китаї.
Зараз у столиці постійно відбувається моніторинг якості атмосферного повітря. Працює пересувна лабораторія комунальної аварійно-рятувальної служби "Київська служба порятунку", а також у постійній роботі Центральна геофізична лабораторія імені Бориса Срезневського. І столична влада традиційно заспокоює містян. Наприклад, у мерії кажуть, що вихідними в Обухівському районі горів торф на площі майже півтора гектара. Звісно, що вітром усі ці продукти горіння могли йти в бік столиці. Чиновники визнали, що у Голосіївському районі спостерігається погіршення якості повітря.
Загалом у мерії називають три основні причини смогу: автомобільні гази, спалення сміття та листя, а також діяльність підприємств. Усе це "приправлене" перепадами температури повітря, внаслідок чого повітряні маси лишаються у приземному шарі атмосфери. Втім, про які саме "брудні" підприємства йдеться, у мерії не уточнюють. У вересні мешканці Позняків та Харківського масиву постійно скаржились на роботу сміттєспалювального заводу "Енергія". Проте у КМДА запевняють, що встановлюють нові очисні системи на заводі, і за кілька років територія навколо нього буде ледь не заповідником з дуже чистим повітрям.
Загалом чиновники кажуть, що не фіксують критичних перевищень забрудненості повітря. В той же час, у Київській міській державній адміністрації запевняють, що місто працює над системою покращення стану повітря. Існує Концепція запровадження та обслуговування системи моніторингу якості атмосферного повітря. Планується встановити мережу із 27 опорних стаціонарних станцій комплексної оцінки якості повітря. Проте вже не перший рік у Києві спостерігається смог і залишається питання, чому така система із 27 опорних пунктів досі не працює.
Зазначимо, що у Укргідрометцентрі також не бачать проблеми через смог у столиці. Мовляв, концентрація оксиду вуглецю у повітрі становить від 0,1 до 1,4 при гранично допустимій межі у 5 мікрограмів на кубічний метр.
Як вберегтися від наслідків смогу
- Якщо спостерігається задимленість повітря, то не варто довго перебувати на вулиці. Особливо це стосується дітей та вагітних жінок, яким на відкрите повітря потрібно виходити лише у крайньому випадку;
- вночі та зранку вікна квартир мають бути зачиненими, адже в ці періоди спостерігається найбільша концентрація шкідливих речовин у повітрі. Вдень кватирки краще завішувати зволоженою тканиною та періодично замінювати її;
- якщо вдома є кондиціонер та системи очистки повітря, ними слід активно користуватися;
- вдома слід поставити ємності з водою, щоб підвищити вологість повітря у квартирі;
- також потрібно пити побільше води, коли рівень забрудненості повітря високий.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ