Транспорт та привілеї для вакцинованих: Які нові правила карантину діятимуть в Києві
Кабмін ухвалив постанову про запровадження нових правил карантину
Через початок осені та збільшення випадків захворюваності на коронавірус в столиці знову заговорили про посилення карантину найближчим часом. На засіданні 13 вересня Кабмін ухвалив рішення щодо нового режиму роботи карантинних обмежень, який почне діяти через 7 днів з моменту ухвалення.
Журналісти Depo.Київ розбирались в нових правилах карантину, ухвалених урядом.
COVID-сертифікати
Відповідно до нових правил Кабміну, в Україні буде два так званих COVID-сертифіката — "жовтий" та "зелений". Даний документ міститиме дані про вакцинацію від коронавірусу, негативний тест, який діятиме 72 години та одужання.
"Жовтий" сертифікат можна буде отримати після першого щеплення від COVID-19, а "зелений" — після другої вакцинації. Сертифікати матимуть кольорові відмітки в цифровому форматі в додатку "Дія".
Нові правила в "жовтій" зоні карантину
Згідно з новими правилами, в "жовтій" зоні карантинних обмежень школи працюватимуть за умови наявності "жовтого" або "зеленого" COVID-сертифікатів у 80% співробітників.
Бізнес працюватиме без будь-яких обмежень, якщо 80% працівників також матимуть "жовтий" або "зелений" сертифікат про вакцинацію. Зокрема, йдеться про проведення масових заходів, роботу кінотеатрів, басейнів, театрів, музеїв та спортивних залів.
Одночасно в МОЗ заявили, що кінцеве рішення щодо того, чи надавати послуги тільки вакцинованим або дотримуватись всіх карантинних обмежень, залишається за власником бізнесу.
Зазначимо, що голова столичної Держспоживслужби Олег Рубан заявив, що влада почне штрафувати порушників карантину одразу після запровадження режиму "жовтої" зони. Він зазначив, що влада вже декілька тижнів проводить превентивні заходи та дає рекомендації щодо дотримання режиму карантина, але в майбутньому виноситимуться штрафні санкції.
Рубан зазначив, що сума штрафів для столичних закладів, які порушуватимуть карантин, починатиметься від 34 тис. грн. Столична влада також дозволила проводити рейди щодо дотримання санітарно-епідеміологічних норм для того, аби люди могли уберегти себе, а ті, хто порушують правила, щоб несли відповідальність.
Нові правила для "червоної" зони
Робота шкіл в "червоній" зоні карантину дозволяється лише при наявності "зеленого" COVID-сертифікату в 100% працівників.
Щодо бізнесу, за умови наявності "зеленого" сертифікату у всіх працівників та відвідувачів будуть можливі проведення масових заходів, в тому числі й релігійних, дозволена робота кінотеатрів, музеїв, театрів, розважальних закладів, ТРЦ, закладів громадського харчування, ринків, спортзалів та басейнів.
Як перетнути кордон
В разі виїзду за кордон, наявність "жовтого" чи "зеленого" сертифіката про вакцинацію або одужання від коронавірусу звільняє від необхідності проходити самоізоляцію. Це стосується й тих, хто прибуває з тимчасово окупованих територій.
До країн ЄС пускають громадян, які повністю вакцинувались однією з затверджених Європейським агентством з лікарняних препаратів (ЕМА) вакцин та має міжнародний сертифікат вакцинації. Поки що ЕМА затвердила вакцини від Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson та CoronaVac. Повністю вакцинуватись турист повинен не пізніше, ніж за два тижні до в'їзду до країни ЄС.
Посилення карантину та робота транспорту
Найближчим часов очікується засідання державної комісії з питань ТЕБ та НС, яка ухвалить рішення про запровадження "жовтої" зони карантину в Україні. Судячи зі статистики захворюваності, підстав для переходу в "помаранчеву" чи "червону" зону поки немає.
Згідно з новими правилами, обмеження транспорту в "жовтій" зоні карантину не передбачаються. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що у "червоній" зоні також закривати транспорт поки не планують. Водночас буде вимога до водіїв — вакцинуватись. Вакцинацію пасажирів не перевірятимуть, але обов'язковим залишиться масковий режим та дотримання соціальної дистанції.
Зазначимо, що в київському метрополітені вже запровадили обмеження на вхід в годину-пік, що дозволяє зменшити скупчення всередині станцій. В підземці закликали дотримуватись маскового режиму і оплачувати проїзд безконтактно.
Коли запровадять локдаун в Києві
За словами Олега Рубана, погіршення епідемологічної ситуації очікується в листопаді, через що в столиці можуть запровадити локдаун. Він зазначив, що на сьогодні циркуляція нових видів збудника коронавірусу змінюється, а тому ситуація із захворюваністю також змінюється кожного тижня.
"На сьогодні дійсно ситуація — погіршення буде в листопаді, після повернення дітей і батьків з канікулярного періоду. Це листопад місяць, коли будуть вирувати грип і ГРВІ. Якщо не буде вакцинації на рівні 80%, то дійсно можна говорити про погіршення епідемічної ситуації та необхідності ведення суворих заходів", — сказав Рубан.
Читайте також: Не Пфайзером єдиним: Що відомо про вакцину Moderna, якою почали щепити в Києві
Де можна вакцинуватись в Києві
В Центрі вакцинації проти COVID-19 (МВЦ, проспект Броварський, 15) всі охочі можуть щепитися від COVID-19 вакцинами CoronaVac/Sinovac Biotech та Spikevax Moderna. Зареєструватися на вакцинацію можна через сервіс helsi.m. Також вакцинуватись можна і в будь-якому пункті щеплень із тих, що розгорнуті на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги всіх без виключення районів столиці.
"Кожен із нас відтепер, незважаючи на належність до групи професійного або вікового ризику, може захистити себе від цієї хвороби. Для цього необхідно обрати найближчий пункт щеплення або Центр вакцинації у МВЦ, записатися на визначений час та щепитись", – зазначала директорка департаменту охорони здоров'я КМДА Валентина Гінзбург.
Досвід сусідніх країн та події минулого року показують, що нова хвиля коронавірусу не омине й Україну, а тому найефективнішим способом вберегтись від нового епідемічного вибуху та локдауну є вакцинація та колективний імунітет населення.
Щеплення не гарантує, що в разі вакцинації людина 100% не захворіє на коронавірус, однак допоможе запобігти важкому перебігу хвороби та смерті. Розрахунки ВООЗ свідчать, що схвалені вакцини забезпечують захист і від нових штамів коронавірусу, в тому числі й від індійського штаму "Дельта", який виявили в Києві. Навіть якщо людина перехворіла на коронавірус, щеплення робити потрібно, оскільки вакцини забезпечують надійніший захист. На сьогодні відомо, що після вакцинації від коронавірусу імунітет зберігається півроку.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ