У Києві через пандемію закрився кожен четвертий ресторан

За період карантину, запровадженого в Україні через пандемію коронавірусу, у Києві закрився кожен четвертий ресторан

Про це повідомляє Depo.Київ, посилаючись на дослідження Центру прикладних досліджень, Фонду Конрада Аденауера в Україні та ЕП.

Як зазначають автори дослідження,  найбільших збитків від запровадження обмежувальних заходів у березні 2020 року зазнав саме ресторанний бізнес, який зіткнувся з потребою покривати витрати на утримання персоналу, території, охорони, комунальних платежів в умовах суттєвого зниження прибутків через заборону відвідування закладів харчування у перші місяці карантину.

Запровадження ресторанами послуги доставки не вплинуло значно на доходи ресторанного бізнесу в умовах карантину — дозволило компенсувати лише до 5% від загального прибутку.

Водночас кращою була ситуація із закладами, що мали лінію обслуговування автомобілів (на кшталт, "McDrive McDonald’s"). На початку карантину їх прибуток знизився лише на 25% завдяки суттєвому зростанню трафіку автомобілів.

Відкриття літніх майданчиків у середині травня, за даними рестораторів, дозволило відновити близько 20–30%, а до кінця літа — до 50% надходжень порівняно із запланованими.

Ресторани, що працювали на базі торговельних центрів, були зачинені найдовше — майже 6 місяців карантину. Динаміка прибутковості таких закладів після відкриття засвідчила падіння до –60% порівняно з минулим роком. Крім того, 90% персоналу в ресторанах на базі ТРЦ довелося винаймати заново.

Як зазначають автори дослідження, станом на III квартал 2020 року тенденція на ринку ресторанного бізнесу свідчить про втрати доходів для закладів на рівні 30-40% порівняно із запланованими.

Заклади харчування в таких обласних центрах, ,як Львів, Київ,  продовжують стикатися з відсутністю відвідувачів, незважаючи на пом’якшення карантину, адже значна частина жителів цих міст перейшла на віддалену роботу та виїхала в інші регіони. Крім того, знизилась купівельна спроможність населення.

За найоптимістичнішими прогнозами ресторанів, які у травні частково запрацювали на відкритих терасах, передбачається зменшення прибутків у кінці 2020 року на 30% (порівняно з минулорічними показниками). Інші – планують вийти хоча б на рівень беззбитковості.

За прогнозами аналітиків, стадія активного розвитку настане не раніше весни наступного року. За умови, що ситуація з пандемією нормалізується.

У дослідженні також зазначають, що негативного впливу зазнали також і суміжні сфери — малі фермери, що постачали продукти до ресторанів: частина їх збанкрутіла, частина призупинила діяльність.

Найважче переживають кризу невеликі сімейні ресторани. Великі ж ресторанні мережі, що мають запаси капіталу, наразі викуповують менші об’єкти, що збанкрутували внаслідок кризи.

За словами київського ресторатора Ігоря Тинного, в ресторанах, у тому числі і його ситуація трагічна, пише ЕП.

"Об'єкти були закриті, жодного ресторану нема прибуткового у цьому році. У цьому секторі ми втратили до 350 робочих місць за цей рік. Стосовно ресторанів - я думаю, що в Києві на даний момент помер кожен 4-й проєкт. А в містах, де менше скупчення населення, ситуація в рази гірша. Мільйони людей залишились без засобів для існування", – сказав Тинний.

Автори дослідження у період з серпня по жовтень 2020 року опитали власників та топ-менеджмент компаній з ключових галузей економіки України, а також представників органів центральної та місцевої влади і сфери охорони здоров’я. Дослідження відбувалось шляхом проведення глибинних інтерв’ю. 

Нагадаємо, що з 19 грудня в Україні почнуть діяти нові карантинні обмеження. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ