У Києві до кінця січня можна побачити справжню Пектораль: Виставку продовжили
У Музей історичних коштовностей України – філіалі Національного музею історії України можна побачити оригінал золотої пекторалі, знайденої у кургані Товста Могила на Дніпропетровщині
Виставку "Пектораль. Знахідка століття", яка була відкрита наприкінці липня 2021 року, продовжили до кінця січня 2022 року.
Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на Facebook Національного музею історії України.
Виставка мала тривати до 31 жовтня 2021 року.
Зазначимо, що попри повідомлення про продовження виставки, на сторінці організаторів вказано, що вона працюватиме 13 днів – - 17 до 30 січня 2022 року.
Центральний експонат виставки – оригінал пекторалі. Також на виставці представлені інші знахідки скіфських курганів – предмети кочового побуту, зброя, посуд, оздоби спорядження коней, коштовні прикраси скіфського вбрання.
Експонати у вітринах розміщені за хронологією їх знайдення під час дослідження кургану, в якому була похована знатна скіфська сім’я. Можна побачити унікальні артефакти з кургану Товста Могила, які ніколи раніше не представляли широкій аудиторії.
Працює виставка на другому поверсі Музею історичних коштовностей України (вул. Лаврська, 9, корп. 12). Експозицію можна відвідати за загальним квитком, з 10:00 до 17:45 (каса працює до 16:45), вихідний день понеділок.
Що відомо про пектораль та розкопки Товстої Могили
У 1971 році експедиція Інституту археології під керівництвом Бориса Мозолевського досліджувала курган Товста Могила поблизу м. Орджонікідзе, нині м. Покров (на Дніпропетровщині),в якому була похована знатна скіфська сім’я.
Під насипом висотою 8,6 м, діаметром 70 м археологи виявили два поховання (одне пограбоване) скіфських вельмож зі слугами, кіньми й зброєю, металевий і глиняний посуд і понад 600 золотих прикрас.
Саме в цьому кургані 21 червня була знайдена прикраса, яка згодом стала найвідомішою археологічною знахідкою України, – золота пектораль.
У центральному, пограбованому похованні виявили залишки кісток, які належали дорослому чоловіку. Тут, зокрема, знайшли золоті бляшки, уламки лусок металевого панцира, бойовий бронзовий пояс, золоту нагайку, два ножі, частину булави, сагайдаки зі стрілами тощо. У короткому коридорі, що з'єднував поховальну яму із вхідною, виявили золоту пектораль та залізний меч у золотих піхвах. Похованя чоловіка супроводжувалося жертвами шестити коней у багато оздобленій золотом та сріблом збруї, та конюхами, старший з яких мав на шиї золоту гривну.
У бічному похованні, яке було зроблене пізніше за основне, знайшли 5 кістяків. Основні – жінки з дитиною – були вкриті великою кількістю золотих прикрас. Три інші скелети, очевидно, належать слугам, які були насильно вбиті. У саркофазі з дитиною археологи виявили містив золоті браслет, перстень сережки і масивну золоту гривну. Одяг був повністю обшитий золотими бляшками. В головах дитини були розташовані святі для скіфів посудини із срібла.
Жінку прикрашала висока конічна шапка, оздоблена золотими бляшками. Одяг також був оздоблений двома рядами золотих бляшок. Взуття — вишите золотом. Також археологи хзнайшли у похованні масивні золоті сережки із зображенням богині, що сидить на троні і простягає руки догори; золоту гривну з сімома фігурками левів, які переслідують коня, три золоті браслети і 11 золотих перснів, намисто, бронзове дзеркало і три дорогі посудини.
Нагадаємо, виставка "Пектораль. Знахідка століття" відкрилася 30 липня і приурочена до 50-річчя дослідження кургану Товста Могила і віднайдення унікальної пам’ятки скіфсько-античного мистецтва.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ