У Києві на Батиєвій горі знищують унікальну пам'ятку (ФОТО)

У Києві на Батиєвій горі у 1911-1913 побудовано два залізобетонні резервуари, що мали містити воду для паротягів

Надія Собенко

У Києві на Батиєвій горі знищують унікальну пам’ятку індустріального розвитку Києва - комплекс резервуарів 1910-х років для заправки паротягів.

Про це у Facebook написав краєзнавець Антон Короб, повідомляє Depo.Київ.

"Вчора забудовник почав руйнувати унікальну пам’ятку залізничної інфраструктури Києва початку 20 ст. - комплекс бетонних резервуарів для заправки паротягів. У селищі, забудованому залізничниками на Батиєвій горі та щойно включеному у межі місті, у 1911-1913 побудовано два залізобетонні резервуари, що мали містити воду для паротягів. Воду привозили з Десни, закачували до резервуарів, а звідти вона потрапляла до паровозного депо, розташованого під горою, під власним тиском", – написав він.

У 1913 року поруч з резервуарами побудували невеликий цегляний будиночок наглядача. Він стежив за рівнем води. Для контролю встановили спеціальний поплавок. Коли один резервуар заповнювався, вода трубою надходила в другий. Коли обидва були повні, тоді наглядач телефонував до паровозного депо, щоб припинили подачу.

Резервуари використовували до 1960-их, але наглядач спостерігав за ними до 1976 року. Родина наглядача, яка мешкає у будиночку з 1944 року, задумала ще у 1980-і влаштувати у резервуарі храм, адже один представник сім’ї став священником. У 1995 році була зареєстрована церковна громада. У 2003 році в одному з резервуарів влаштовано храм ікони Божої Матері Одигітрії, а поряд збудовано капличку. Проте влада ще у 1990-і продала землю з людьми і спорудами.

За словами краєзнавця, унікальне місце на вершині Батиєвої Гори (кажуть, що це – друга найвища точка Києва після Печерська), де є дитячий майданчик та люблять відпочивати місцеві жителі, може бути втрачено назавжди.

"Вже кілька років як мешканців Батийки позбавив краєвиду, власник садиби по вулиці Кучмин Яр, захопивши схил та влаштувавши паркан з металопрофілю по кромці гори. Тепер краєвидом будуть милуватися лише мешканці нового будинку на місці святині та пам’ятки індустріальної архітектури. А жителі вже наявних осель на Батиєвій горі, будуть рахувати тріщини на своїх будинках та жити у вічному страху. Так само, мешканці Кучминого Яру мають тепер остерігатися зсувів ґрунту", – написав Короб.

Резервуари на німецькій мапі 1918 року (обведено зеленим) та паровозне депо (обведено синім) Фото: Facebook Антона Короба

За його словами, вчора будівельники зруйнували один резервуар, а сьогодні хочуть знищити другий з храмом ікони Божої Матері Одигітрії.

Нагадаємо, північний апеляційний господарський суд задовольнив клопотання Київської міської прокуратури щодо накладення арешту  на історичну садибу купця Дмитрієва на вулиці Хорива, 2 у Подільському районі. Своїм рішенням суд заборонив проводити будь-які дії з пам’яткою історії та культури.

У травні 2021 року шостий апеляційний адміністративний суд Києва виключив з Державного реєстру нерухомих пам’яток одразу п’ять пам’яток архітектури – складових комплексу Хорива, 2 у Подільському районі.

Столична прокуратура у ВСУ оскаржила виключення з реєстру пам’яток "Садиби купця Дмитрієва" на Подолі.

У листопаді 2021 року у Києві суд повернув місту незаконно привласнену садибу Дмитрієва на Подолі. Суд скасував незаконну реєстрацію за комерційною структурою "Конвалія-Нерухомість" права власності на вісім будівель на вулиці Хорива, три з яких мають статуси пам’яток історії та архітектури місцевого значення. Суди досі тривають"

Згодом стало відомо, що власник садиби Дмитрієва вирішив продати будівлю за $1,2 млн.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ