У Києві з-під Арки дружби народів можуть прибрати монумент "об'єднання України з Росією"

Простір довкола Арки дружби народів хочуть реорганізувати 

Надія Собенко

У Києві з-під Арки дружби народів можуть прибрати скульптурну композицію – монумент, який символізує "об'єднання України з Росією" і стелу створену за мотивами Переяславської Ради.

Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на Тhe Village.

За словами голови Інституту національної памʼяті Антона Дробовича, поки що не відбулося жодного засідання робочої групи щодо Арки, створити яку доручив Кабмін. В

Він припустив, що роботу поділять на два етапи. На першому будуть думати, як і куди переміщати скульптурні композиції під Аркою. А на другому вже вирішать долю самої Арки.

"Очевидно, що як символічний простір це не працює. І тим паче не відповідає ані настрою, ані думкам київської громади. Особливо це стосується монументів унизу, які абсолютно не доречні. Їх бажано перемістити в музей та обладнати відповідним коментарем – інформаційним або мультимедійним стендом, який би розповідав про монументальну пропаганду. Це був би найкращий варіант. І це питання варто було б давно розв’язати", – зазначив Дробович.

Він також пояснив, що з погляду процедури потрібно, щоб орган охорони культурної спадщини Києва та Міністерство культури підготували проєкт переміщення обʼєкта. Ініціювати це має місто, а Мінкульт – погодити.

Як нове місце для розташування пам'ятника Дробович пропонує Парк радянського періоду в Спадщанському лісі на Сумщині або іншу музейну локацію, яка готова прийняти ці обʼєкти.

"Підкреслю, що не йдеться про руйнування чи знищення, це було б неприпустимо. Їх треба зберегти, але обовʼязково з коментарем, бо це показовий приклад монументальної пропаганди", – сказав голова УІНП.

За його словами, процес зміни чи перенесення Арки дружби народів значно складніший і дорожчий.

"Потрібно буде готувати проєкт, проводити його експертизу. Це коштуватиме значно більші гроші. Це ж не просто оформити документи та перевезти на вантажівці. Це значно складніша процедура, яка триватиме пів року - рік, за оптимістичними прогнозами та за умови належного фінансування, – сказав Дробович.

Долю самої Арки – демонтаж і перенесення чи переосмислення, на думку голови УІНП, мають вирішити кияни під час опитування.

"Ми можемо ініціювати дискусію з містянами: чи хочуть вони там бачити щось інше, чи хочуть вони там бачити імперську та радянську монументальні пропаганди? Це був би непоганий хід. Я теж не хочу, щоб зібралися три чиновники, усе вирішили [що робити з Аркою дружби народів і монументами під нею] – і пішли. Щоб не повторилася така ж сама комуняцька історія, тільки під іншими знаменами", – наголосив Дробович. 

Зазначимо, що доля Арки дружби народів у Києві була предметом дискусії з початку декомунізації в Україні. За останні сім років звучали заклики щодо демонтажу як самої арки, так і лише скульптурних елементів під нею. У 2018 році на ній зʼявилася тріщина – так хотіли привернути увагу до втримання українських політвʼязнів у Росії. Ця "Тріщина дружби" на арці залишається досі.

Нагадаємо, на тлі накопичення російських військ на українських кордонах Кабінет міністрів доручив визначитися з подальшим використанням Арки дружби народів,  яка мала символізувати "воззʼєднання України та Росії". КМДА, Мінкульт та Інститут нацпамʼяті мають створити робочу групу, щоб розв'язати це питання.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ