Шоломи з фатою, казки та нумерологія: Ведуча Печерського РАЦСу розповіла про тенденції сучасних одружень

Київські одруження дуже різноманітні. Серед наречених чимало літніх людей, але багатьом немає і 20 років. Одні до хвилини вираховують час розпису, а інші замовляють байкерське весілля під рок-музику

Наталія Литвинова

Оксана Волощук вже 13 років працює ведучою весільних церемоній, але спостерігати за тим, як люди одружуються, почала змалку. Якщо раніше весілля були майже всі схожими, а музика і промова ведучої – однакові, то зараз все геть по-іншому. Люди приїжджають одружуватися на мотоциклах, на велосипедах, приходять у джинсах та футболках, або перевдягаються у кіногероїв, вигадують власні клятви, придумують свої фішки. Про особливості сучасних весільних церемоній у Києві пані Волощук розповіла в інтерв’ю Depo.ua

- Оксано, ви 13 років проводите весільні церемонії. Якщо порівнювати ті церемонії, які ви спостерігаєте зараз з тими, які були колись, що в них змінюється?

- Почну з того, що за весіллями я спостерігала змалку. Мої батьки працювали в Святошинському РАЦСі, мама була консультантом, а тато звукорежисером. Ще дитиною я запам’ятала жінку, яка була ведучою. Тоді ця посада називалась обрядова староста. Жінка завжди була у довгому одязі, її весільна промова була однакова. В ті часи не можна було казати нічого зайвого.

- А щодо молодят?

- Пам’ятаю молодят: вони всі були якось однаково одягнені. У дівчат були капелюхи з широкими полями, та й одружувались всі приблизно в одному і тому ж віці, десь у 24 роки. Тоді була така тенденція: отримав освіту, відслужив у армії, повернувся, одружився. Для одружень також були схожі причини. Приїжджим у Києві тоді вже давали державне житло. Тож люди швидше хотіли одружитись.

- Але це ж ваші дитячі спогади. Повернемось до тенденцій, які вам доводилось спостерігати за час роботи ведучою весільних церемоній.

-Тенденції різні. Приходять люди свідомі, зрілі, середній вік 30-50 років. Можуть і удвох, а можуть з родичами та гостями, невеликими компаніями. У джинсах, у футболках з написом "наречена" та "наречений" - це прикольно. Приходять люди, які другий раз одружуються. Часто, коли люди одружуються у дуже молодому віці, то не розуміють, що з ними відбувається. У більш зрілому віці вони вже знають, чому приходять. Це можуть бути люди зі спільною дитиною, або ті, які колись давно були коханцями, а потім доля їх розвела по різним країнам. Це зрілі, красиві люди. Коли вони виходять з РАЦСУ, хочеться навіть провести їх. Дуже радісно спостерігати таке кохання. Але одна зі свіжих тенденцій – це дуже ранні шлюби. Приходять молодята, яким немає навіть 20 років.

Фото: Печерський ДРАЦС

- Як вважаєте, з чим це може бути пов’язано?

- Напевно, із соціальними проблемами – війною, пандемією, якимись заборонами. Люди паруються, бо хочуть вижити. Це моє розуміння. Але є і геть інша тенденція – відмічати "золоте" весілля, 50 років життя разом у РАЦСі. Такі весілля батькам замовляють діти. Вони хочуть зробити подарунок батькам, аби ті ще раз прожили цей момент.

- Які ще цікаві тенденції прослідковуєте?

- Коли розписуєш людей, по документах, можна прослідкувати, що, наприклад, у нареченої в день весілля - День народження. В один день можуть одружитись, наприклад, усі Анни. Люди враховують і нумерологію: наречені приходять, запрошують конкретну дату. Навіть просять розпис у конкретний час з хвилинами. Це, до речі, нова тенденція. Або за знаком зодіаку - часто розписуються Овни та Леви. Начебто дрібниця, але десь якась "небесна канцелярія" існує і все це можна у своїй роботі відслідкувати.

- Напевно, досить різноманітною зараз є і весільна стилістика?

- Звісно. Якщо брати до уваги стилістику молодят, то канони змінюються. Можуть бути весілля байкерів, готів, велосипедистів – наречена у білому шоломі з невеликою фатою, у коротенькій спідничці, білих кедах. Стилізують весілля і під фільми, і під казки, молоді вдягаються у відповідні костюми. Коли люди приходять так одружуватись, то і мені самій хочеться переодягтись.

- То ви переодягаєтесь?

- Було таке. Під весілля байкерів я одягала шкіряну куртку, ми ставили під час церемонії рок-музику. Ми до цього підходимо креативно. Я сама творча людина. Обов’язково спілкуюсь особисто з молодятами перед церемонією, щоб зрозуміти, що це за особистості, якою мовою спілкуються, як і де познайомились. Я виділяю для себе нюанси і можу подати їх під час церемонії, як фішку весілля, аби люди запам’ятали, що це – про них.

Фото: Ведуча весільних церемоній Оксана Волощук під час стилізованої церемонії

- Є найпопулярніші клятви, які дають один одному молодята?

- Все також залежить від забаганок. Наприклад, хтось хоче європейську церемонію: коли тато окремо заводить наречену. Я завчасно дізнаюсь історію кохання і під час церемонії розповідаю її коротко. Під час європейської церемонії люди можуть давати один одному обіцянки, але це за бажанням. Можна придумати і власні.

- У яких місцях у Києві найчастіше проводять виїзні церемонії?

- На ВДНГ в одному з павільйонів проводять часто. Але під час пандемії виїзні церемонії поки що не дуже популярні. Пари стараються виїжджати за межі міста, організовують весілля на природі, на відкритому повітрі, на березі Дніпра.

- Цей момент, коли молоді стають на рушник, досі актуальний?

- За бажанням. На рушнику люди обов’язково одягають обручки, можуть казати один одному обіцянки. Таке запам’ятовується на все життя, це зворушливо. Молодята інколи навіть плачуть і наречений також.

- Можете виокремити найоригінальніше весілля, яке запам’яталось?

- Не можу. Про кожне весілля можу розповідати багато і виділити одне дуже важко. У нас і високопоставлені особи розписуються, і медійні, і пересічні люди. Але весілля у всіх особливі. Люди, які давно у нас одружувались, навіть приходять реєструвати своїх дітей.

- Відомо, що в одній установі одружують і проводять розлучення одночасно. Наскільки це етично по-вашому?

- Тут не лише одружують і розлучають, а й реєструють народження і смерть. Це державна установа. Ми заводимо весільні пари в одну залу, у нас є декілька входів. Але на мою думку, варто ці процеси, які відбуваються в одній установі, розділяти.

- Якщо ви бачите, що молодята перед одруженням дуже хвилюється, що ви їм радите?

- Я з ними жартую, завжди спілкуюсь, дізнаюсь про наміри щодо церемонії. Якщо бачу, що вони напружені, то намагаюсь їх трохи розвеселити. Кажу: "Вдихнули, видихнули і отримуємо задоволення від процесу! Це ж один раз на все життя. Ви усвідомлюєте це? Тоді ходімо!".  Люди, заходячи, розслабляються.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ