Трусилися руки, літали смітники: Постраждалі про вибух в Голосієві і суд з Ахметовим

Потужний прорив тепломережі біля будинку по Голосіївському проспекту, 27 - уже третя аварія на цій території за минулі три роки. Наслідки попереднього прориву остаточно ліквідували лише тиждень тому

Трусилися руки, літали смітники: Постраж…

Напередодні "Київенерго" розпочала сезонну гідравлічну перевірку тепломереж на міцність, подаючи через них холодну воду під більшим, ніж нормативний, тиском. У результаті близько 14.10 в кількох метрах від будинку на Голосіївському проспекті, 27 стався потужний прорив труби діаметром 800 мм. Стовп води і пилу сягав сьомого поверха.



Загалом, за словами керівника ОСББ "Медик 1" Ольги Гресько, яке опікується спорудою, постраждало близько 20 квартир та офісів. Найбільших руйнувань зазнали приміщення, розташовані на перших трьох поверхах біля місця розриву труби. Крім того, серйозно постраждали шість автомобілів, припаркованих біля місця аварії.

Третя аварія

"Був такий звук, наче половина будинку завалилася. Ми вибігли з аптеки подивитися що трапилося і побачили, як б'є фонтан, розбиті машини, асфальт, сміттєві баки валяються і збіглося багато людей. Всі почали видзвонювати поліцію, швидку допомогу, МНСників", - говорить Марина, заступник директора аптеки, розташованої зовсім поруч.

Сама аптека при цьому, на щастя, не постраждала, лише трохи залило брудною водою вікно.Виявляється, аварія на цьому місці відбулася вже втретє за попередні три роки. Минулого року, внаслідок прориву труби, під землю пішов автомобіль, який стояв на тротуарі. А позаторік на місці розриву мережі кілька днів бив невеликий фонтан гарячої води.

Причому наслідки минулої аварії були остаточно ліквідовані лише тиждень тому. Щойно посаджена на місці розриву трава навіть не встигла як слід вирости.

"Підходили люди в яких трусилися руки, тому що вони проходили в тому місці за хвилину до прориву", - згадує Ольга Гресько.

Дірки в комунікаціях

Прорив стався в обідню пору, коли зруйнований майданчик перед будинком зазвичай дуже людний, але на превелике щастя в момент вибуху поруч нікого не виявилося, інакше без жертв не обійшлося б.

Аварійна бригада "Київенерго" приїхала на місце надзвичайної події через десять хвилин після прориву, зараз працівники розкопують місце аварії вилучаючи зруйновані комунікації.

Цим трубам - понад 40 років, їх термін експлуатації вийшов ще 15 років тому. Для того, щоб зменшити корозію металу всередині труби, в воду додають інгібітори іржі, однак від роз'їдання тепломереж іззовні жодні інгібітори не захистять. Щойно видобутий із землі шматок заліза, який ще вчора був трубою, схожий на решето із купою маленьких отворів від іржі.

Тепломережа проходить всього в кількох метрах від постраждалого будинку - значно ближче, ніж має бути за нормативами. Однак у цьому недотриманні норм чомусь звинувачують будівельників - споруда по Голосіївському проспекту, 27 виникла пізніше, ніж прокладалися тепломережі. Але саме такий проект чомусь затвердила місцева влада, і люди, заселяючись у 112-квартирний будинок, поняття не мали, які небезпеки їх можуть чекати.

В ОСББ вимагають від "Київенерго" замінити весь шматок тепломережі біля будинку, однак "комунальники" відмовляються від такого варіанту.

Постраждалі будуть позиватися

А тим часом постраждалі ліквідовують наслідки аварії самостійно. Стоматолог Дмитро, у офісі якого вибухом вибило всі парадні вікна, самостійно вправляє рами. Каже, що буде ліквідовувати руйнування своїм коштом, і тільки потім звернеться за відшкодуванням до "Київенерго".

Нарікає, що навіть будучи постраждалим мусить ходити і випрошувати відшкодування, тому що жодної ініціативи від місцевої влади в цьому питанні немає.

"Нам пощастило, тому що пацієнтка зайшла в кабінет буквально за дві хвилини до вибуху. Вона була в паніці, я швидко перевів її на чорний вихід, бо думав, що балкони валяться", - розповідає Дмитро. Каміння від вибуху залетіли в офіс стоматолога, вибивши скло навіть у внутрішніх дверях.

"Зараз ми звертаємося в КП "Київжитлоспецексплуатація" за проведенням експертизи технічного стану будинку. Зокрема й через те, що в стінах виявлені тріщини, пов'язані з тим, що вимивається фундамент", - говорить Ольга Гресько.

Після проведення експертизи ОСББ спільно з мешканцями будинку планують подати колективний позов до "Київенерго" про відшкодування збитків. Однак їхні плани ускладнюються тим, що згадане КП може провести експертизу не раніше вересня цього року.

"Ми також хочемо, аби повністю замінили шматок труби тепломережі під нашим будинком, тому що кожного року одна й та сама ситуація. "Київенерго" ставить латки на труби, термін експлуатації яких давно закінчився, а потім прориває в кількох сантиметрах від тієї латки і знову все спочатку", - скаржиться керівниця ОСББ.

Що далі?

За деякими оцінками, рівень зношеності водопровідних комунікацій у столиці сягає 70%, при цьому навіть у "Київенерго" визнають, що труби в деяких центральних районах міста - в найгіршому стані. Однак для заміни мереж, які давно вичерпали свій ресурс, в бюджеті чомусь вже котрий рік поспіль не закладено потрібних коштів.

Місцева влада не вчиться на помилках минулого. Замість того, щоб закласти хай і значні гроші на заміну водопровідних комунікацій і не мати проблем із подібними надзвичайними подіями, які виникають все частіше, місцевій владі простіше руками "Київенерго" відправити чергову аварійну бригаду ліквідовувати нову дірку.

Але ніхто не знає, де прорве трубу наступного разу. Так само, як ніхто не дасть гарантії, що наступна подібна аварія теж обійдеться без людських жертв. Матеріальні збитки можна ліквідувати, а от навіть одне людське життя коштує більше, ніж усі водогони разом узяті.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme