Видалити зуб чи зберегти: ось у чому питання

І для збереження, і для видалення зубів стоматолог висуває достатньо аргументів. Куди переважить чаша терезів – вирішать огляд, рентген і досвідчене око фахівця. Про причини для екстракції та подальшого лікування зубів розповідає клініка Lumident

Михайло Хомченко

Вирішити, чи відбудеться видалення зуба, складно не лише пацієнту, а й хірургу-стоматологу. Адже і для збереження, і для екстракції завжди наявні вагомі причини. Які з них ви зможете почути на консультації у свого фахівця, і чому видалення зубу мудрості – менш комплексне завдання, ніж операція над іншими одиницями – вже в нашій статті.

 

Причини зберегти зуб

Сучасні стоматологічні технології дозволяють не видаляти зуб, навіть якщо він сильно зруйнований. Для цього іноді залучаються лазерна та регенеративна терапія, які допомагають тканинам швидше відновитися після захворювань. Набагато частіше використовуються чистка каналів, пломбування, протезування й видалення частини кореня. Все це дозволяє уникнути екстракції.

 

Якими ж є причини зберігати нездорову зубну одиницю?

  • Функціональна значущість: будь-який зуб є частиною системи, допомагаючи рівномірно й повноцінно пережовувати їжу, зберігати чіткість дикції та довершувати красу посмішки.
  • Націленість на збереження кожної зубної одиниці: для стоматолога зберегти ваш зуб настільки ж важливо, адже навіть найкращий протез не здатен замінити природний зуб на 100%. Тим більше сучасні підходи, описані вище, в багатьох випадках дозволяють досягти збереження зуба.
  • Ризик виникнення системних проблем: на місці видаленого зуба не виросте інший, а отже, кісткова тканина під лункою почне розсмоктуватися. Це призводить до зміни контуру обличчя, розхитування чи зміщення сусідніх зубів і труднощів зі встановленням імплантів у майбутньому. Саме тому важливо або повноцінно пролікувати зуб, або встановлювати імпланти якнайскоріше після видалення.

Варто зауважити, що видалення зуба мудрості не призводить до системних наслідків. Такі одиниці з’являються у сталому прикусі, можуть швидко руйнуватися чи заважати сусіднім зубам. Окрім того, віддалене розташування утруднює щоденну гігієну, через що вирвати зуб мудрості може знадобитися вже за кілька років після його появи.

 

Звичайно, якщо вісімка здорова, стоматолог буде тільки радий оглянути й запломбувати її за потреби. Однак, видалення зубів мудрості:

  • не впливає на дикцію та якість пережовування їжі;
  • не погіршує стан щелепної кістки, адже вісімки не знаходяться всередині зубного ряду;
  • не потребує подальшого протезування, що значно скорочує процес спілкування зі стоматологами й допомагає заощадити бюджет.

Однак, не у всіх випадках зуби можливо зберегти. Розглянемо причини для екстракції.

 

Причини видалити зуб

 

Повністю зруйнований зуб не підлягає збереженню. Іноді руйнівником стає травма, частіше – запальні процеси, які поступово розкришують емаль і викликають сильний біль.

 

Отже, причинами вирвати зуб є:

  • Глибокий карієс, який викликає руйнування коронки й кореня, а також пульпіт. Якщо бактерії проникатимуть далі в тканини щелепи, це може призвести до появи кіст і флюсу, а також більш серйозних наслідків для всього організму. Через це в таких випадках зуби майже ніколи не зберігають.
  • Пародонтит – захворювання ясен, що може призводити не лише до втрати зубів, а й інфікування та атрофії кісткової тканини, що підтримує зуби. Останні стають рухливими й можуть випадати самі собою, якщо не почати лікування вчасно.
  • Ортодонтичні показання є не настільки частою, але вагомою причиною видалити зуб. Наприклад, коли в щелепі недостатньо місця для правильного прорізування нових одиниць або для корекції прикусу (при цьому частіше видаляють зуби мудрості).
  • Що ж стосується вісімок, вагомими причинами для видалення є неправильне положення (дистопія) і неможливість прорізування (ретенція). Це дещо ускладнює операцію, однак вона залишається настільки ж безболісною і по-справжньому потрібною.

Пройти огляд і почути думку справжніх фахівців щодо вашого індивідуального випадку ви можете, записавшись до клініки Lumident. А за посиланням https://www.lumident.kiev.ua/ua/services/udalenie-zubov ви зможете дізнатися ще більше про те, як, за потреби, відбувається екстракція зубів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ