Голосування по Музею на Поштовій площі: За що купили фракцію "Самопоміч"

Останнє засідання Київради знову закінчилося скандалом, адже кияни чекали не такого рішення по Поштовій площі, де їм обіцяли музей. Кличко публічно став на бік забудовника

Голосування по Музею на Поштовій площі:…

Засідання Київради 21 червня розпочалося з того, що поліція у прямому сенсі слова взяла в облогу будівлю мерії.

Правоохоронці в повній амуніції стояли перед входом у КМДА та на першому поверсі будівлі, а на четвертому, де проходять засідання депутатів, охоронців взагалі було так багато, що і не порахувати. Фактично до дверей зали засідань нікого не пускали.

У самих кулуарах теж було гаряче. Тут зібралося кілька десятків активістів. Здебільшого уся увага людей була прикута до того, що влада планує зробити із Поштовою площею. Так і сталося: це питання було ключовим на засіданні.

Спочатку слово взяв сам мер, щоб представити свій проект рішення щодо вирішення питання щодо Поштовій площі. Справа в тому, що під час реконструкції площі виявилося, що під нею є залишки прадавньої вулиця, якій сотні років. Більшість політиків і активістів хочуть, щоб тут з'явився музей. Але влада Києва хоче, щоб осторонь на Поштовій площі не залишився і інвестор, який вклав гроші у реконструкцію площі, аби звести там торгово-розважальний центр.

Промова Кличка полягала в тому, що його проект рішення має на меті створити якийсь "публічний простір" на Поштовій площі. І тут у активістів виникає найбільше запитань. Адже публічний простір – це не обов'язково музей. Тому багато хто побоюється, що киянам просто підсунуть якусь "виставку" замість повноцінного музею. Ще мер хоче залучити міжнародних експертів, щоб вони сказали своє слово. Мовляв, в Україні немає фахівців, які можуть консервувати знайдені артефакти. З огляду на це Кличко запропонував створити спеціальне комунальне підприємство, яке буде опікуватися артефактами. А крім того хоче провести якийсь міжнародний конкурс, щоб вирішити, якою буде Поштова площа в кінцевому її вигляді і яке місце там будуть посідати знайдені артефакти.

А далі почалася майже двогодинна дискусія у залі Київради. Голова фракції "Батьківщина" Володимир Бондаренко заявив, що проект мера фактично дозволяє інвестору на Поштовій усе перекопувати, незважаючи на історичну цінність земельної ділянки. На це одразу відповів заступник Кличка Олексій Резніков, який заявив, що мерія вже давно видала припис інвестору щодо призупинення робіт на площі. Але депутати були невгамовні і навели меру та його команді безліч прикладів, як у столиці забудовники зводять висотки, не маючи жодних документів. Мовляв, інвестору той припис з КМДА - не наказ.

Досить дивно себе поводила фракція "Самопоміч". Ще кілька місяців тому її лідер Сергій Гусовський виступав за те, щоб Київрада розірвала угоду з інвестором реконструкції Поштової площі. Тепер "Самопоміч" фактично підтримала проект мера Кличка, але з кількома правками. Головна позиція Гусовського та його депутатів полягає в тому, що нічого не робити на Поштовій площі - це теж погано. Начебто рішення про розрив договору з інвестором ніхто не ухвалить, адже немає політичної волі у мера і його команди. А якщо і проголосують, то все одно це буде саботуватися і, зрештою, питання щодо Поштової не зрушиться з місця. Тому у "Самопомочі" вирішили робити хоч щось і підтримати проект мера Кличка. Під час промови Гусовського, у кулуарах група активістів вигукувала "Зрадник".

"Свобода" запропонувала голосувати лише за рішення про розірвання договору з інвестором. На думку депутатів цієї фракції, усі скандальні будівництва, що розпочалися за часів Януковича, потрібно позабирати назад під опіку влади міста.

Запросили до дискусії і директора Центру археології Києва при Інституті археології НАН України Михайла Сагайдака. Саме він вів розкопки на Поштовій. Проте на виступ фахівцю дали лише кілька хвилин. Але за цей час він встиг навіть розкритикувати столичну владу. Справа в тому, що команда мера постійно каже, що археологи не надають звіту щодо розкопок. На це Сагайдак заявив, що на цю тему є робота на 440 сторінок, і лежить вона в Інституті археології, але ніхто з мерії столиці цим не цікавиться. Також Сагайдак поскаржився на інвестора реконструкції Поштової площі, який у більшості випадків не слухає археологів, і з ним дуже важко працювати в плані збереження артефактів столиці. Крім цього Михайло Сагайдак вважає, що для робіт на площі не потрібно запрошувати міжнародних експертів, адже в Україні є багато своїх фахівців, які не гірші за іноземців. Більше того, археолог дав зрозуміти, що в Україні можна налагодити процес консервації артефактів, хоча мер Кличко стверджує, що це неможливо.

Після цього з великими потугами депутати прийняли за основу проект рішення мера Кличка. За це проголосували 68 депутатів. А далі почалося обговорення і голосування за правки до проекту рішення. Головна правка полягала в тому, щоб припинити інвестиційний договір з компанією, що хоче звести на Поштовій площі торгово-розважальний центр. Дану правку кілька разів ставили на голосування, але вона постійно не набирала потрібну кількість голосів. Головним противником припинення інвестиційного договору була фракція "Солідарність". Мер Кличко аргументує це так: якщо припинити договір з інвестором, то місту потрібно буде повернути йому 500 млн. гривень. З іншого боку, говорячи про це, мер ні слова не каже про долю музею на Поштовій, який якось повинен буде уживатися з ТРЦ.

Після цього депутати навіть запропонували правку, яка має на меті поставити Київській міській державній адміністрації завдання, не одразу, а протягом трьох місяців знайти рішення, як безболісно для міста розірвати інвестиційний договір щодо реконструкції Поштової площі. Але Кличко одразу почав вигукувати, що він не розуміє, як можна розірвати цей договорі. Втім, депутати порадили Кличку звернути увагу на дві тисячі працівників мерії і ціле управління юристів, яке повинно відстоювати права громади міста, а не інвестора.

Зрештою і дану правку "завалили" депутати від "Солідарності". Була ще одна спроба домовитися про припинення договору з інвестором. Наприклад, група депутатів пропонувала зробити це не в односторонньому порядку. Мовляв, потрібно сісти за стіл переговорів з інвестором, щоб він відмовився від Поштової площі. Та усе було марним. Врешті-решт на голосування було поставлене питання про голосування за проект мера Кличка в цілому. За це проголосував сам мер і майже уся його фракція. Також голосів підкинули фракції "Самопомочі" та "Єдності". Бойкотували голосування фракції "Свободи" та "Батьківщини".

Загалом проект рішення мера Кличка набрав 68 голосів. 43 голоси дали депутати від промерської фракції і ще один - сам мер. Ще 12 голосів підкинули депутати з фракції екс-мера Омельченка. Тобто, разом це лише 56 голосів, а вирішальними стали голоси саме від фракції "Самопомочі".

Варто додати, що ще у 2015 році журналісти виявили, що інвестором реконструкції на Поштовій площі є компанія наближена до так званого завгоспа Януковича Андрія Кравця. Проект реконструкції Поштової площі, який мав збільшити пропускну здатність розв'язки, було затверджено ще у 2012 році. Автор проекту ДП "Київдормістпроект", замовник – дирекція будівництва шляхо-транспортних споруд Києва. Саму розв'язку відкрили у 2014 році. Але навесні 2016-го під пішохідною плитою мав запрацювати ще й торговельний центр.
Право будувати торговельні приміщення було надано у 2013-му ТОВ "Хенсфорд Україна" – фірмі, зареєстрованій за кілька місяців до оголошення конкурсу. При цьому сам проект ТЦ був змінений. Фірма "Хенсфорд Україна" виявилася наближеною до завгоспа Януковича Андрія Кравця – людини, наближеної до Сергія Льовочкіна, колишнього голови Адміністрації президента Віктора Януковича. Засновником ТОВ "Хенсфорд Україна" є компанія "Хенсфорд Імпекс ЛЛП", яка водночас була засновником і ТОВ "Віас Груп". "Віас Груп" зареєстроване у Броварах, за однією адресою з ТОВ "Дім Лісника", яке володіло резиденцією Януковича у Сухолуччі. Тут же була фірма "Енерго Сім", керівник якої – Марина Пелих, дружина завгоспа Януковича Андрія Кравця.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme