Як кияни самі собі вигадали смог і лякали ним один одного

Насправді фахівці назвали димку над Києвом "простим природнім явищем", якого не варто боятися

Ранок 17 січня видався для столиці абсолютно "сліпим". Більшість киян не змогли побачити зі своїх вікон навіть сусідніх будинків, адже усе було в тумані.

Втім, у деяких районах міста навіть відчувався запах гару, що одразу наштовхнуло на думку: навколо Києва чи, може, у межах міста щось горить. Згадаймо, як минулої весни навколо столиці горіли торф'яники, що призвело до їдкого запаху у місті і масштабного смогу.

У столичному управлінні Держслужби з надзвичайних ситуацій з самого ранку одразу заявили, що у місті немає масштабних пожеж, які б спричинили запах гару на усю столицю та ще й смог. Тим часом кияни продовжували панікувати, адже, наприклад, в районі набережної Дніпра взагалі нічого не було видно. Біля однойменної станції метро видимість складала не більше 50-70 метрів.

Цікаво, що в той самий час в центрі столиці не спостерігалося ніякого смогу, але запах гару все ж трохи був присутнім.

Трохи згодом у мерії заявили, що Київ просто накрила метеорологічна димка. Навіть назвали три складові цього явища: зниження температури повітря, підвищення вологості та залишки у повітрі атмосферних викидів: вихлопних газів та наслідків роботи промислових підприємств.

А начальник Управління з питань надзвичайних ситуацій КМДА Роман Ткачук заявив, що за станом повітря слідкують фахівці Держпродспоживслужби, а вони ніяких погіршень у якості повітря напередодні не виявили. Більше того, керівник Главку Держпродспоживслужби у Києві Олег Рубан заявив, що кияни просто спостерігають метеорологічну димку, яка вже стає звичною для міста. За його словами, через зниження тиску та зміну температури продукти життєдіяльності людини накопичуються у нижньому шарі атмосфери і не переміщуються у верхній.  

Ближче до обіду занепокоєння серед киян продовжувала наростати. В соцмережах почалися розмови про можливе закриття шкіл. Але у мерії одразу відкинули цю можливість, мовляв, поки ситуація контрольована.

У свою чергу, у коментарі Depo.Київ директор Українського гідрометеорологічного центру Микола Кульбіда анонсував киянам ще кілька ранків з густим туманом і димкою, адже цьому сприятиме погода. За його словами, склалася погодна ситуація, яка зумовлює утворення туману і певне зростання забруднення приземного шару атмосфери.

А от голова Київської міської організації Всеукраїнського товариства охорони природи Микола Щепець заявив Depo.Київ, що кияни бачили сьогодні зранку адвективний туман, який пов'язаний з різким перепадом нічної і денної температур повітря. А найголовніше - адвективний туман виникає, коли є антициклон і високий атмосферний тиск, а саме такі умови наразі є у Києві. Простими словами це можна пояснити так: коли повітря насичене вологою, то перепад температури від, скажімо, +2°С до -10°С викликає саме такий сильний туман, який і спостерігали кияни зранку 17 січня. Особливо це стосується територій біля води – наприклад, Дніпра. Вищезазначені погодні умови призводять до того, що вихлопи газів автомобілів і промислових підприємств просто не можуть підніматися високо у повітря, осідаючи над землею. Тому і відчувається запах гару у повітрі.

Ну, і найголовніше питання: чи шкідливо дихати повітрям під час густого туману, який схожий на смог? У мерії радять в такий період обмежити перебування на відкритому повітрі, а дітям і вагітним жінкам слід відмовитися від тривалих прогулянок.

У зв`язку з цим деякі кияни одразу почали шукати маски, щоб захистися від повітря з вулиці. Проте голова Київської міської організації Всеукраїнського товариства охорони природи Микола Щепець запевняє, що нічого такі маски не дають, адже густий туман – просто природне явище, і ніякого смогу у столиці немає. А шкідливі речовини у повітрі є завжди, особливо вздовж доріг, але ці "шкідники" не могли стати причиною такого густого туману у столиці.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ