Як перебороти страх перед стрибком в ополонку
Якщо, стоячи перед ополонкою, коліна підкошуються від незрозумілого страху, варто подумки озброїтись словом "треба"
В п'ятницю, 19 січня, християни відзначають Водохреща. З цим святом пов'язують хрещення в річці Йордан Ісуса Христа. Вважається, що вода у цей день стає цілющою та може зарядити здоров'ям на рік вперед, а то й більше. Та нині люди стрибають в ополонку на Водохреща не обов'язково з релігійних переконань. Ця традиція збирає біля крижаних водойм не тільки людей віруючих, а й просто тих, хто у такий спосіб дотримується звичаїв, чи сміливців, які не "заморочуються" над питаннями на кшталт "а що станеться після пірнання? Чи не схопить застуда, або, чого гірше, нирки?"
Людьми, які зважуються на такий крок, часто керує жага ризику, бажання драйву та нових переживань. Але є й ті, хто, відчуваючи бажання стрибнути в крижану воду, знаходять масу причин не робити це, тим самим щороку на кілька кроків віддаляючись від здійснення цієї маленької мрії. Але ж могло бути інакше, якби не страх.
Занурившись у ополонку, можна, так би мовити, перезавантажитись, подивитись на світ іншакше і залишити старі страхи в минулому. Але варто пам'ятати, що купання у морозній воді – це ніяка не романтика, а ритуал, правил якого варто дотримуватись. Depo.ua вже писав про важливі рекомендації від медиків та рятувальників про те, як правильно стрибати у воду. Всі поради можна звести до кількох правил: занурюватись у крижану воду дозволено здоровим людям, а перед зануренням не можна вживати алкоголь.
Фото: EPA
"Сердечникам" та "нирочникам" краще спостерігати
Лікарі забороняють купатись в ополонці тим, хто має серцево-судинні захворювання, проблеми з горлом, або періодично страждає на отити. Про ополонку варто забути тим, хто переніс травми черепа, страждає на склероз судин головного мозку, епілепсію, неврити або поліневрити, цукровий діабет. Не треба стрибати тим, хто має алергію на холод (і таке трапляється), та тим, хто легко піддається сезонним захворюванням в період піків застуд. Занурення протипоказане тим, хто страждає на стенокардію, адже раптове звуження судин може призвести навіть до інфаркту міокарда чи до інсульту.
Тож, аби після стрибку в ополонку на березі річки зустрічали усміхнені друзі, а не працівники швидкої допомоги чи, не дай Бог, рятувальники, варто проконсультуватись із терапевтом або сімейним лікарем. Почувши категоричне "ні", не треба засмучуватись. Адже все, що не робиться, то на краще. Якщо ж лікар не виявив жодних протипоказань, а все одно є страх та невпевненість, варто дослухатись до того, що кажуть новачкам досвідчені "стрибуни":
Валентина, Вінниця: "Нічого страшного в купанні в ополонці немає. Важливо, стоячи у черзі під час "масових купань", подбати про гумові капці. Якщо зняти чоботи та чекати своєї черги босим, то ступні замерзнуть по саме "годі".
Юлія, Одеса: "Якщо коліна підкошуються від незрозумілого страху, варто озброїтись подумки словом "треба". Є народна мудрість: "подумав – зважся, зважившись – не думай".
Андрій, Київ: "Чим холодніше на дворі, тим менше відчуваєш дію низької температури на тіло. Якщо під час вашого "першого разу" вжарили морози за -13 °С, вважайте, що вам пощастило".
Олена, Київ: "Головне, одразу добре витертись після купання, а краще – закутатись у плед та одразу почати вдягатись у теплі сухі речі. Заздалегідь подбайте про гарячий чай".
Ірина, Київ: "Відкинути надумані сумніви і розігрітись перед стрибком допоможуть фізичні вправи. Можна зробити 20-30 елементарних присідань та віджимань, кількахвилинний біг, махи руками-ногами – що завгодно, але тіло саме має підказати, коли треба зупинити розминку і почати пірнати".
Наталка, Київ: "Варто заздалегідь подбати про місце. Краще вибирати людні місця: вже саме спостерігання за тим, як купаються люди з досвідом, може розвіяти страхи".
Едуард, Полтава: "Якщо це ваш перший досвід занурення, постарайтесь приєднатись до компанії, де є досвідчені люди. Якщо поруч таких приятелів немає, добре, якщо прийдуть друзі, які зможуть подати рушник та допоможуть одягтись".
Фото: EPA
Правильне занурення додасть життєвих сил та енергії, підвищить працездатність. Також купання в крижаній воді покращує кровообіг, знімає біль у суглобах, допомагає при безсонні, або при бронхіальній астмі. Якщо знайома зимова депресія, варто зважитись на занурення.
Підготовлений організм перенесе стрибок в ополонку без всіляких наслідків. Закалювання зміцнить імунітет, а шкіра стане гладкою та пружньою.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ