Висотки замість парку: Як киянам підклали "свиню" у петиції на "захист" Совських ставків
Киянам потрібно уважніше читати петиції перед тим, як підписувати. І одразу "завертати" все, що розхвалює так звані детальні плани території
У столиці назріває черговий будовівельний скандал. Цього разу під приціл будівельних бізнесменів потрапили Совські ставки. Історія ця почалася ще восени минулого року, коли компанія ТОВ "Статус Інвест Інженеріг" фактично почала засипати берегову лінію цих озер будівельним сміттям.
Активні кияни здійняли справжній гвалт, і чиновникам довелося натиснути на бізнесменів, які зрештою непотріб прибрали. Тоді з Совських ставків вивезли майже півтори тисячі тонн будівельного непотребу.
З листопада минулого року тема навколо ставків наче затихла, але у лютому цього року чоловік на ім'я Руслан Володимирович Гончаров зареєстрував петицію до столичної влади з гучною вимогою терміново вирішити екологічну катастрофу на території "нижнього каскаду" Совських ставків. Автор петиції наголошував на тому, що зелена зона і ставки знаходяться в жахливому стані. Водойми замулилися і перетворилися на болота з гниючим сміттям і неприємним їдким запахом. Крім цього, у Совські ставки начебто зливають каналізаційні стоки і скидають будівельне сміття. Початок петиції виглядав так, що кияни одразу "клюнули" і почали підписувати звернення до чиновників міста. Мовляв, благородну справу усі роблять – рятують Совські ставки від знищення.
Проблема в тому, що більшість тих реальних людей, хто віддав голос за цю петицію, звернули увагу лише на заголовок і перші кілька речень звернення, але, схоже, не вчитувалися в текст далі. Хоча потрібно було читати три пункти, які вписані у петицію. І якщо до першого пункту питань немає, адже там йдеться про очищення ставків, то інші два пункти мали б викликати у підписантів петиції неабияке занепокоєння, якщо вони, звісно ж, зрозуміли написане. Бо ці два пункти містили своєрідну "закладку": другим пунктом закликається підтримати так званий ДПТ (детальний план території, якими лобі забудовників "пропихують" потрібні рішення в обхід Генплану столиці) в межах вулиць Кіровоградської, Проектної та проспекту Лобановського. Автор петиції знгадує, що згідно цього ДПТ Совські ставки мають бути перетворені на "паркову і житлово-громадську зону із розвиненою соціальною інфраструктурою, а також школою і трьома дитсадками". От тільки за цією райдужною картинкою насправді приховується зведення чергового житлового мікрорайону, в яких "соціальна інфраструктура" – лише така собі "подачка", а головне – квадратні метри на продаж, яких тут хочуть набудувати чимало. Проектом передбачене будівництво пари десятків висотних будинків і, що найцікавіше, для цього мають бути засипані ті самі Совські ставки, принаймні, існуючі, за які начебто так печеться автор.
Третій пункт у петиції вказує на те, що для таких серйозних робіт, як створення безпечного місця для проживання та відпочинку, потрібно залучати "інвестора". За дивним збігом, саме цим багатообіцяючим словом міська влада любить називати забудовників. Таким чином, усі, хто підписував цю петицію, погоджуються з трьома пунктами, які в неї вписані.
Слід звернути увагу, що петицію про начебто "порятунок" Совських ставків було створено в той самий день, коли у Голосіївській райдержадміністрації відбулися громадські слухання щодо детального плану територій в межах вулиць Проектної та Кіровоградської і проспекту Лобановського. На сайті Голосіївської РДА є більш розгорнута інформація щодо вищезазначеного ДПТ. Причому анотація до цього плану за посилами на петицію щодо "порятунку" Совських ставків. Наприклад, в цій анотації вказується, що на сьогодні "нижній" каскад Совських ставків являє собою занедбану і екологічно небезпечну територію. Мовляв, ставки "нижнього" каскаду практично припинили своє існування – замулилися і поросли очеретом, рівень води мінімальний.
Для порівняння – уривок тексту з петиції. Її текст "строкатіший" за більш стриману анотацію до ДПТ.
Варто зазначити, що ДПТ в межах вулиць Кіровоградської та Проектної і проспекту Лобановського розробляла така собі фірма "Проектні системи ЛТД". Згідно Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб, власниками даної фірми є люди з дуже знайомими прізвищами: Миргородський Сергій Миколайович та Миргородський Андрій Сергійович. Останній – відомий в Києві архітектор, яктй свого часу був членом команди чинного мера і входив до фракції "Блока Кличка" у міськраді. Що зайвий раз натякає, що по Совський ставкам все давно "схоплено" і "домовлено".
На сьогоднішній день петиція про начебто "порятунок" Совських ставків, а простіше кажучи – про підтримку потрібного забудовникам ДПТ набрала потрібні 10 тис. голосів. На це пішло близько місяця, хоча більшість куди потрібніших для міста петицій по кілька місяців не можуть набрати потрібні голоси. Для порівняння: петиція-конкурент, яка не містить забудовницьких "закладок" і спрямована виключно на порятунок Ставків, поки що набрала трохи більше 3 тисяч підписів, хоча створена була на 10 днів раніше.
Втім, такому перекосу вбік "правильної" петиці навряд чи варто дивуватися. По-перше, вона досить активно просувалася в соцмережах. По-друге, варто звернути увагу на характер появи підписів під зверненням.
А з'являлися вони хвилями, причому періоди повної аномальної тиші чергувалися з періодами такого ж аномального ажіотажу, коли нові голоси з'являлися щохвилинно і навіть швидше. Для порівняння: за перші 5,5 годин свого існування петиція набрала близько 10 голосів, інтерес до неї вщух близко 10 вечора. За наступний день – з 10 ранку до 0:30 наступної доби, тобто за 14 годин було отримано вже 175 нових підписів.
25 лютого петиція викликала сплеск нічного інтересу: з 23:25 до 2:52 вона набрала з 60 голосів. 27 лютого о 15:30 "кияни" різко втратили інтерес до "збереження" ставків. Але о 3:30 різко "прокинулися" і до 8 ранку спати не могли, поки не накинули ще 100 підписів, а вже вдень взагалі підтримували петицію невтомно. Знову "заснули" вони з 20:30 28 лютого, день відпочивали, але різко взялися за роботу з 20 години 1 березня і до 2:52 накидати ще 300 голосів.
Щойно петиція про ДПТ на Совських ставках набрала необхідні 10 тис. голосів, як мер Кличко доручив чиновникам міської адміністрації якнайшвидше розглянути це звернення. Прямо наче чекав на цю "реакцію киян". Поруч з тим, можна не сумніватися, що чиновники Голосіївської РДА відрапортують: стосовно ДПТ були проведенні громадські слухання, все добре, всі щасливі. Після чого даний Детальний план території відправиться на розгляд Київради. Звісно, знайдуться депутати, які будуть з піною біля рота доводити, що потрібно його підтримати. Мовляв, навіть кияни дали "добро" у відповідній петиції. І коли депутатький корпус схвалить цей документ, то можна не сумніватися: будівельні бізнесмени швиденько розпочнуть "освоєння" ласої території. Таким чином, буде знищений ще одна зелена оаза в бетонній пустелі неподалік центру столиці.
Совські ставки дійсно перебувають не в найкращому стані. Але замість того, щоб очистити їх і перетворити на справжню зону відпочинку для киян, влада міста разом із забудовниками та роблять усе, щоб тут з'явилися кілька десятків чергових потворних висоток.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Київ