Чому Яценюку і Ахметову вигідна гра у субсидії

Масштабне призначення субсидій на сплату за комунальні послуги, яке анонсували чиновники усіх рівнів, поки не виправдовує надій

Чому Яценюку і Ахметову вигідна гра у су…

Київ.depo.ua з`ясував, чому програма субсидій за "комуналку" буксує на самому старті і хто від цього виграє.

Столиця поки розкачується

Після збільшення тарифів на усі можливі комунальні послуги Уряд пообіцяв українцям, щоб не панікували, таку собі "цукерку" у вигляді призначення субсидій, а, простіше кажучи, знижку на платіжки за воду, опалення тощо.

Субсидії існували і раніше, але отримати їх було дуже складно, а от новий порядок призначення знижки мав би стати справжнім фінансовим рятувальним човном для багатьох сімей.

Наприклад, у столиці ще на початку квітня було менше 50 тис. домогосподарств, які користувалися субсидією старого зразка.

За тодішніми прогнозами директора Департаменту соціального захисту Київської міськдержадміністрації Юрія Крикунова, нова система призначення субсидій мала б збільшити кількість користувачів знижкою на "комуналку" у 10 разів, тобто до 400-450 тис. домогосподарств.

І от з 1 травня стартував атракціон небаченої щедрості під назвою "Кому субсидію?". З того часу до столичних органів соціального захисту було подано майже 37 тис. заяв на отримання знижки по сплаті за комунальні послуги.

Чому програма субсидій за "комуналку" буксує на самому старті - фото 1

"Вже призначено трохи більше 3 тис. субсидій, а по усім іншим заявам направлені запити в ЖЕКи, які повинні надати інформацію про стан сімей, метраж квартири тощо. Потім на основі цих даних буде вирішено питання: призначати субсидію чи ні. Наприклад, чемпіоном серед поданих заяв є Деснянський район - 5 тис. звернень на отримання субсидій", - розповів директор Департаменту соціального захисту КМДА Юрій Крикунов.

Він запевняє, що ніяких труднощів у цьому процесі немає, адже середня кількість звернень претендентів на субсидію сягає близько семи тисяч на тиждень, а кожне районне управління тільки за день начебто здатне опрацювати майже тисячу заяв.
Втім, виникає питання, скільки років будуть працювати управління соціального захисту, щоб надати субсидії прогнозованим 400-450 тис. бажаючим, якщо на сьогодні видано тільки 3 тис. знижок на комуналку?

Підводні камені

Експерти ж сходяться на думці, що програма субсидування не продумана до кінця.
За словами директора "Інституту міста" Олександра Сергієнка, який у 90-ті роки був одним з розробників першої системи надання субсидій, є багато претензій до нинішньої програми.

"Наприклад, субсидію не нададуть, якщо ви зробили якусь покупку більш ніж на 50 тис. гривень. А якщо я щось купив на 50 тис., але взяв на це кредит і буду виплачувати його півтора роки? Чи хтось продав квартиру і купив таку ж саму в іншому районі за ту ж ціну, але ця операція вже не дасть змоги отримати субсидію", - каже експерт.

На ще більше "пробілів" вказує колишній міністр соціальної політики Людмила Денисова.

За її словами, якщо громадянин помилково вказав не ті доходи в декларації, яку треба подавати на отримання субсидії, з нього в якості покарання вирахують подвійну вартість знижки, яку він отримав на сплату за "комуналку". Раніше відшкодовувалась тільки плата за саму субсидію без фінансових покарань.

Крім того, у Кабміні постійно розповідають про те, що субсидію можуть отримати навіть орендатори житла.

"Але для цього потрібно надати договір оренди і щоб власник квартири переписав на орендаря особовий рахунок квартири. Звісно, що жоден власник житла на це не піде, а орендар таким чином залишиться без субсидії", - каже Денисова.

Ще складніше мешканцям сіл. Наприклад, якщо селянин вирощує курей, то субсидію він отримає тільки за умови, що домашнє господарство годує лише його сім`ю. У разі продажу тих курей, субсидія не світить, адже блага цивілізації застосовуються мало не для ведення бізнесу.

Чому програма субсидій за "комуналку" буксує на самому старті - фото 2

"Хто буде встановлювати: громадянин сам з`їв ту курку чи заніс на базар? Для цього потрібно дуже багато контролюючих органів, наприклад, працівників соціального захисту, а у них і без цього велике навантаження. Перевірити усіх не вдасться, а якщо це можливо, то тільки протягом кількох місяців", - каже колишній міністр соцполітики.

Усе заради піару

З огляду на усе це експерт Олександр Сергієнко вважає, що нинішня система субсидій - це перефарбована програма дотацій або компенсацій різниці в тарифах на послуги ЖКГ.

"Чи люди отримають цю субсидію? Ні! Її отримують ті ж монополісти-власники облгазів, теплокомуненерго і так далі. Раніше просто це називалося дотацією, а зараз - субсидією. Уряд за допомогою популізму пішов шляхом найменшого опору і не захотів притиснути хвоста олігархам і власникам облгазів, примусивши їх працювати. Це важко, адже треба йти на конфронтацію з Фірташем, Коломойським. А так програма субсидування після підняття тарифів на комунальні послуги, дасть змогу олігархам й надалі заробляти шалені гроші ", - підсумував експерт.

Таким чином вимальовується система: і вовки ситі, і вівці цілі. Крім того, Яценюк і компанія убили одразу трьох зайців, запровадивши систему субсидування.

Чому програма субсидій за "комуналку" буксує на самому старті - фото 3

На перший погляд виглядає так, що Уряд дійсно турбується про рядових українців, надаючи їм хоч якісь субсидії. І за допомогою цієї технології Кабмін Яценюка заробить собі додаткові бали від людей, які "поведуться" на такий трюк. Проблема лише у тому, чи вдасться отримати цю знижку.

Спокійні й монополісти з надання комунальних послуг, адже їм все рівно з якого джерела отримувати надприбутки - з кишень громадян, чи з державного бюджету.
Крім того, Уряд паралельно "станцював" під сопілку Міжнародного валютного фонду, який вимагав підвищення тарифів на комунальні послуги заради продовження програми кредитування для України.

Експерти вже назвали вищевказані кроки утопічними, адже паралельно з підвищенням тарифів не робиться найголовніше - впровадження енергозберігаючих технологій у галузі житлового господарства. Нинішня система субсидування не стимулює власників житла ставити теплозберігаючі вікна, чи вкручувати енергозберігаючі лампочки, адже, за словами чиновників, надто високі тарифи відшкодують знижкою. Хоча ще питання - чи відшкодують, тому що для отримання субсидії треба бути бідним як церковна миша.

Більше новин про життя столиці читайте на kyiv.depo.ua.

Все новости Киева читайте на Depo.Киев

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme