Агонія труб: Чи переживуть тепломережі Києва зиму

Останнім часом у столиці фактично щодня стаються масштабні підземні прориви труб і схоже, ситуація буде лише ускладнюватися

Агонія труб: Чи переживуть тепломережі К…

Depo.Київ дізнався, як столичні підземні комунікації переживуть зиму.

Днями кияни мали змогу "насолодитися" новим фонтаном з гарячої води. На вулиці Наумова під землею прорвало водопровід і усе навкруги забризкало окропом. Подібні прориви були і раніше, але особливо їх стало більше, коли минулого тижня дали гарячу воду у майже три тисячі будинків, в яких цього блага цивілізації не було мінімум три місяці.

У коментарі Depo.Київ колишній мер столиці Іван Салій заявив, що по трубах завжди має текти вода, а коли її немає в комунікаціях, то вони швидко вкриваються корозією. Після того, як в труби дали воду під напором, деякі мережі не витримують навантаження.

"Це управлінський злочин – залишати місто без гарячої води. Такого не було навіть у найгірші часи для Києва, щоб кілька місяців не було гарячої води. За таку ганьбу потрібно ставати на коліна перед киянами. Столиця без гарячої води – це не столиця ні для киян, ні для Європи", - заявив Салій.

У свою чергу він додає, що прориви підземних комунікацій, якими подається теплоносій, проривало завжди і це буде продовжуватися.

"Пориви були, є і будуть. Інша справа, як їх будуть "латати". Кілька років тому "Київенерго" фактично припинило масштабно перекладати підземні комунікації. Раніше вони цим все ж займалися, а останні роки було реагування виключно на прориви труб, а на упередження ніхто не працював. Капітальну перекладку комунікацій ніхто не робив. Тому тепер Києву треба готуватися до перекладки підземних мереж, а це дуже великі кошти", - додає екс-мер столиці.

У свою чергу голова комісії Київради з питань житлово-комунального господарства Володимир Бондаренко у коментарі Depo.Київ заявив, що два роки тому у "Київенерго" фактично розділили на дві частини збір коштів від виробництва електроенергії та теплоенергії.

"Виробництво електроенергії завжди було надприбутковою справою, а виробництво опалення і гарячої води – надзбитковою. Раніше компанія Ахметова частину грошей, зароблених на продажу електроенергії, перекидала на потреби теплоенергетики. За ці гроші відбувалася перекладка якихось комунікацій, що забезпечують киян теплом і гарячою водою. А потім вони припинили таку практику", - заявив Бондаренко.

Тобто, фактично надзбиткова галузь теплоенергії залишилася без серйозного фінансування, а сама на себе вона заробити була не в змозі.

Директор "Інститут міста" Олександр Сергієнко каже, що за той стан підземних тепломереж, який є зараз, потрібно "дякувати" виключно "Київенерго".

"Коли тепломережами керувало "Київенерго", то згідно договору між мерією та компанією, зароблені кошти від експлуатації столичного майна мали йти на оновлення підземних комунікацій. Крім цього, коли Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг затверджувала тарифи на опалення та гарячу воду, то в них передбачалося, що частина грошей мала йти на модернізацію мереж. Але "Київенерго" майже ніколи не виконувало усі ці зобов'язання. А покарання за це вони ніколи не мали", - резюмує Олександр Сергієнко.

Опитані Depo.Київ експерти запевняють, що столиця все ж переживе зиму і буде з опаленням та гарячою водою. Питання лише в тому наскільки місто підготувалося до цього опалювального сезону, а від цього залежить кількість і масштаб проривів. За словами голови комісії Київради з питань житлово-комунального господарства Володимира Бондаренка, з кожним роком мережі старішають і з'являється все більше аварійних ділянок.

"За літо ми мали провести дуже багато ремонтів тепломереж, але для цього потрібні були великі гроші. Як би ми минулого року отримували платежі за надану послугу з опалення та гарячого водопостачання, то влітку в нас були б гроші. Проте, перші надходження на рахунки комунального підприємства "Київтеплоенерго" розпочнуться лише з настанням опалювального сезону", - каже Володимир Бондаренко.

Тобто, виходить така ситуація. До весни цього року усією теплоенергетикою у столиці заправляло "Київенерго", а навесні почався процес повернення тепломереж до управління мерією. Таким чином, до останнього часу усі гроші за надання послуг з опалення та гарячого водопостачання йшли на рахунки "Київенерго", яке фактично нічого не вкладало у підготовку міста до опалювального сезону 2018/2019. У компанії знали, що цієї зими вони вже не будуть відповідати за теплоенергетику столиці, а тому зароблені гроші забирали на свої потреби.

За словами Володимира Бондаренка, влітку, коли саме була пора проводити капітальні ремонти тепломереж, у столиці на це грошей практично не було. Більше того, Київ навіть не мав грошей, щоб авансово закупити газ на зиму. Звичайно, деякі ремонти тепломереж виконувалися, але ці показники дуже далекі від того, що потрібно було зробити.

Таким чином не потрібно бути провидцем, щоб зрозуміти – на столицю чекає дуже складна зима, адже планові роботи з капітального ремонту тепломереж були фактично зірвані. Звичайно, у мерії запевняють, що усі аварійні бригади готові до ліквідації проривів тепломереж. За словами Володимира Бондаренка, лише зараз щодня фіксується близько 200 проривів. А можна лише уявити, скільки їх буде взимку, коли окрім навантаження теплоносія на труби будуть ще морози.

Звісно, "Київенерго" несе найбільшу відповідальність за стан підземних комунікацій, що і підтверджують експерти. Втім, виникає питання і до міської влади. Коли вирішувалося питання, що тепломережі міста мерія буде забирати з-під управління "Київенерго", треба було б подумати, як ці тепломережі підготувати до опалювального сезону 2018/2019. На ділі вийшло, що "Київенерго" не вкладало грошей у капремонти цих мереж, а мерія не виділила солідної суми на їх ремонт, звинувативши в усьому компанію Ахметова. Але як завжди усі "вершки" з цього зніматимуть самі кияни, коли взимку почнуть розриватися діряві тепломережі, які не залатали влітку.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme