Бетонні джунглі замість екопарку: Як у Києві проштовхують тотальну забудову озер на Осокорках (ФОТО)

КМДА все сильніше наближає тотальну забудову екопарку на Осокорках. Цього разу – за допомогою створення фейкових громадських організацій 

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
  • Київ
  • 8 листопада 2021 14:30

Бетонні джунглі замість екопарку: Як у К…
Озера на Осокорках. Фото: forum.domik.ua

У Києві продовується епопея навколо можливої забудови унікальних природних озер на Осокорках, проти якої вже декілька років борються місцеві мешканці. Територія навколо озер Небреж, Тягле та Мартишів є унікальною екосистемою водно-болотних угідь із чистими озерами та заплавними луками. Але протягом років спроби боротьби проти забудови озер наштовхуються на де-факто саботаж з боку столичної влади в інтересах забудовників.

Цього разу КМДА підтримала проєкт вдвічі меншого парку, ніж цього вимагають захисники екопарку Осокорки. І одразу звертає на себе увагу той факт, що організація, яка висунула урізаний проєкт, створена 12 жовтня 2021 року.

Журналісти Depo.Київ розбирались, як столичні чиновники усіма силами проштовхують забудову екопарку Осокорки. 

Екопарк Осокорки

Екопарк Осокорки 

"Альтернативний" парк на Осокорках 

Наприкінці жовтня 2021 року в КМДА заявили, що столична влада начебто готова підтримати громадську ініцативу щодо створення парку "Осокорки". Презентував проєкт перший заступник голови КМДА Микола Поворозник, якого у вересні і колишній радник Віталія Кличка Максим Бахматов звинуватив у масштабній корупції з забудовою та недекларуванням коштів. 

Ініціювала проєкт створення парку громадська організація "Національний парк збереження та збагачення флори і фауни "Осокорки". Її керівником є Сергій Машовець, помічник на громадських засадах нардепа Олександра Юрченка, який свого часу влаштував ДТП у Львові, будучи, за словами очевидців, у стані наркотичного сп'яніння та якого виключили з фракції "Слуга народу" через корупційний скандал. Тобто, на презентації проєкту, альтернативному тому, який активно просуває місцева громада, зібралась дуже "респектабельна" компанія, що одразу наштовхує на відвертий скепсис.

На презентації заявили, що за два роки місто планує завершити будівництво парку навколо озера Тягле на Осокорках, а кошти на його створення залучатимуть через відкритий інвестиційний конкурс. Сума коштів, які знадобляться на ці цілі, буде остаточно відома після створення проєкту парку, який начебто навіть винесуть на громадське обговорення. 

Вже згаданий Сергій Машовець заявив, що головною метою створення парку на Осокорках є збереження природного середовища з унікальною флорою та фауною, його заповідання, а також організація відпочинку біля води та облаштування території для прогулянок. Сама ідея, звісно ж, звучить красиво та створює враження того, що на Осокорках насправді планують створити заповідну зону та врятувати озера від забудови, але, на жаль, так здається лише на перший погляд.

Фейкова ГО та скорочення розмірів екопарку вдвічі 

Одразу після презентації в КМДА про створення парку навколо озера Тягле в громадській організації "Екопарк Осокорки" заявили, що за проєктом, який проштовхує столична влада, замість 650 гектарів екопарку Осокорки облаштують вдвічі менший парк у санітарній зоні двох підприємств.

ГО "Національний парк збереження та збагачення флори й фауни "Осокорки" була створена лише 12 жовтня 2021 року. Саме її представники пропонують створити парк на території площею 350 га замість 650, на яких загалом планується забудова.

Активісти "Екопарку Осокорки" заявили, що завданням "фейкової ГО", яка звернулась до міста з ініціативою створити парк, є прикриття знищення понад 200 га справжнього екопарку. Вони пояснили, що в анонсованих планах – створення парку в санітарній зоні двох шкідливих підприємств, на місці, де вже створено два об’єкти природно-заповідного фонду.

забудова озер на осокорках

Ліворуч — концепція "Екопарку Осокорки", а праворуч — ініціатива, яку підтримала столична влада (виділена зеленим)

Тобто проєкт, який підтримали в КМДА, передбачає створення парку лише на території навколо озера Тягле та ігнорування території навколо озер Небреж та Мартишів, які є більш популярними серед мешканців Осокорків. Таке рішення відкриває дорогу для скандального будівництва ЖК "Патріотика на озерах", яке передбачає тотальну забудову перешийку між Небрежем та Тяглим. Проти цього будівництва вже не перший рік активно виступають мешканці району й небайдужі громадяни з ініціативи "Екопарк Осокорки". Тобто створення парку навколо озера Тягле є своєрідним відволікаючим маневром задля того, щоб запалити "зелене світло" для забудови сусідніх озер. 

Як будуть забудовувати озера на Осокорках 

Банк "Аркада", який збанкрутував восени 2020 року, залишив після себе недобудовані ЖК "Еврика", "Патріотика", а також скандальний "Патріотика на озерах" на місці зеленої зони на Осокорках. ЖК має добудувати девелопер Stolitsa Group. Влітку 2021 року забудовник презентував новий проєкт будівництва висоток на озерах, в новому плані ЖК на території екопарку Осокорки замість 43 багатоповерхівок з’явиться 48 "висоток".

забудова озер на осокорках

Проєкт забудови озер на Осокорках 

Загальна площа забудови – 90 га. В житловому комплексі буде 11892 квартири, водночас машиномісць – 4932. Поверховість будинків сягатиме 26 поверхів. Згідно з планом нового мікрорайону, там побудують шість дитячих садків на 120 та один на 160 місць, дві школи на 36 та одну на 24 класи та дитячу поліклініку на 400 місць. 

забудова озер на осокорках

Проєкт забудови озер на Осокорках 

Активісти "Екопарку Осокорки" також зазначали, що згідно з проєктом забудови, на цих землях хочуть намити пісок заввишки 10-12 метрів на 90 га землі та підсипати озеро Небреж. Тобто щоб звести там будинки доведеться частково засипати й озеро.

В КМДА вже розпорядилися будувати нову вулицю через зелену зону 

На початку листопада мер Києва Віталій Кличко підписав розпорядження про будівництво нової вулиці від проспекту Петра Григоренка до межі міста. Зведення нової магістралі триватиме з 2021 до 2025 років. 

Сама вулиця буде розташована між озерами Тягле та Небреж, де і планується тотальна забудова висотками. Зрозуміло, що для потреб природного парку траса там не потрібна, і прокладатимуть її виключно з прицілом на подальшу забудову.

озера на осокорках

Карта нової вулиці через зелену зону на Осокорках (позначена червоною лінією)

Чим загрожує забудова озер на Осокорках 

Активісти "Екопарку Осокорки" заявили, що забудова території озер погрожує столиці спражньою катастрофою та перерахували основні виклики, з якими може зіткнутись місто. Зокрема, йдеться про те, що забудова озер загрожує повенями, адже кількість затоплень житлових масивів тільки зростатиме.

Також збільшення кількості висоток на Осокорках загрожує ще більшим транспортним колапсом місту, адже наявна транспортна інфраструктура та станції метро не будуть спроможні вивезти всіх мешканців району. Зазначимо, що вже сьогодні на станціях "Позняки", "Харківська" та "Осокорки" в годину-пік утворюються величезні черги. Також варто згадати і проблему з інфраструктурою, адже через збільшення кількості висоток Південний міст та проспект Бажана остаточно стануть в заторах. 

План забудови озер на передбачає створення необхідної кількості освітньої та медичної інфраструктури у співвідношенні до кількості майбутніх мешканців. Медичний аспект особливо важливий в часи пандемії, адже Дарницький район є лідером за кількістю хворих в місті. 

Ну і наостанок варто зазначити, що забудова на Осокорках знищить водно-болотні угіддя навколо озер Тягле, Небреж та Мартишів із чистими озерами та заплавними луками, а мешканці району втратять природну зелену зону, яка стала місцем для відпочинку мешканців масиву та інших районів столиці.

Підсумовуючи, варто сказати, що, на жаль, столична влада вже традиційно зіграла на боці забудовників та, все ж таки, проштовхнула забудову озер на Осокорках висотками, про що свідчить згадана сфера з "альтернативним" проєктом парку та підписаним розпорядженням про будівництво вулиці через перешийок між озерами Небреж та Тягле. Таким чином, мешканці Осокорків вже незабаром отримають чергові бетонні джунглі на місці однієї з найбільш унікальних зелених зон столиці. 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme