Чому столична влада відмовляється заробляти на смітті

Програма з роздільного збору сміття у Києві бере свій початок майже 10 років тому, але системності у цьому питанні досі немає

Чому столична влада відмовляється заробл…

У столичній мерії вирішили розглянути питання щодо роздільного збору побутових відходів. Мабуть, це питання ніхто б і не порушував, але кияни допомогли, зібравши 10 тис. підписів від відповідною петицією.

Втім, багато хто здивується, коли дізнається, що програму з роздільного збору сміття у мерії Києва намагаються запровадити майже 10 років.

Скажімо, наприкінці весни 2008 року біля будинків в деяких районах міста були встановлені спецконтейнери. В них потрібно було скидати папір, пластикові пляшки, метал та інше сміття, якому можна надати друге життя після відповідної переробки.

Пізніше у мерії дали команду очільникам районів розвивати систему роздільного збору сміття. На Борщагівці навіть встановлювали звичайні залізні клітки, в які можна було кидати пластикові пляшки з-під пива та лимонаду-води.

Звичайно, для деяких киян усе це було досить дивним, адже більшість звикли просто скидати усе сміття в одну купу, а тут потрібно було сортувати відходи. Проте зі скрипом, але дана програма ставала популярною. Навіть у школах дітям розповідали, як проводити сортування сміття, і як це корисно для планети.

Після 2010 року біля будинків киян почали з'являтися вже сучасні ящики для роздільного збору сміття. Сюди можна було скидати усі відходи окрім харчових. І справа пішла. Втім, доволі швидко стало зрозумілим, що програма для роздільного збору сміття – не більше, аніж піар столичної влади.

Наприклад, наприкінці 2012 року директор комунального підприємства "Київкомунсервіс", яке опікувалося "сміттєвою проблемою", визнав, що за рік програма із закупівлі контейнерів для відсортованого сміття була виконана лише на 10%. А потрібно було якихось 3,5 млн. грн., що для міста з бюджетом у кілька мільярдів доларів було краплею в морі.

Але й там, де були встановлені контейнери, теж не все йшло, як потрібно. Баки з пластиком і папером просто не вивозили місяцями. Через це багато киян повернулися до класичної системи викидання сміття – усе в один контейнер. У мерії на це реагували досить мляво. Наприклад, у 2013 році директор Департаменту ЖКГ Дмитро Новицький вважав, що відбувається якийсь збій у вивезенні відсортованих відходів. Хоча коли збій відбувається регулярно – це вже зривання програми з роздільного збору сміття, а не якийсь поодинокий "глюк". 

Кожного року у мерії вимушені визнавати: столиця України відправляє на переробку лише трохи більше 5% твердих побутових відходів. Тому щороку сотні тисяч тон сміття вивозиться на різноманітні звалища.

Більша частина цього "добра" потрапляє на полігон №5 у Підгірцях, що під Києвом. Вже кілька років екологи б'ють на сполох, бо даний об'єкт більше нагадує Чорнобиль-2 через перевантаження відходами. У столичні мерії постійно кажуть, що полігон №5 от-от не зможе більше приймати сміття, але паралельно з цим відходи сюди все ж таки вивозять, мовляв, "ну ще трошки і будемо щось думати".

Саме переробка сміття могла б стати рятівною паличкою для Києва, адже у розвинених країнах більше половини відходів використовується повторно. В деяких державах взагалі вже давно заборонені звалища: сміття або спалюють, або переробляють. Багато країн заробляють на цьому мільярди доларів. Але для київських чиновників роздільний збір відходів – лише чергова тема для піару.

На папері програма наче працює і цим, наприклад, можна похвалитися перед іноземними делегаціями, мовляв, не відстаємо від світу. В реальності ж у мерії майже за 10 років так і не навчилися заробляти на роздільному зборі сміття – цей проект просто не діє. Нині навіть не в усіх дворах є спеціальні контейнери для паперу, пластику і заліза, а з деяких вони навіть навпаки зникли в невідомому напрямку.

Тож розгляд петиції про роздільний збір сміття, скоріш за все, закінчиться тим, що директор Департаменту ЖКГ звично розповість профільним комісіям Київради, як столиця вже сортує сміття. А контейнери з цим добром не вивозяться через якийсь черговий збій… 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme