Де будуть жити жертви будівельної піраміди Войцеховського

На що можуть розраховувати інвестори незаконних новобудов з'ясовували журналісти

Де будуть жити жертви будівельної пірамі…

Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на "Ділову столицю".

Будівельна афера одного з найскандальніших забудовників країни Анатолія Войцеховського ще раз показала, що українці беззахисні в подібних ситуаціях. Постраждалими можуть виявитися, за різними оцінками, від 10 тис. до 25 тис. осіб. Ті, хто купив квартиру в незаконно побудованому будинку, фактично не мають на неї ніяких прав. А ті, хто вклав гроші в споруджуваний об'єкт, навряд чи дочекаються житла.

Недобудовам закон не писаний

Печерський районний суд Києва затримав Анатолія Войцеховського на два місяці з можливістю вийти під заставу в 14 млн грн. За інформацією Генпрокуратури, бізнесмена підозрюють у навмисному ухилянні від сплати податків в розмірі 12,5 млн грн. і створенні організованої злочинної групи для самовільного захоплення земельних ділянок в різних районах Києва. Поки триває слідство заарештовано 94 об'єкти нерухомості, 17 земельних ділянок і 15 будівництв на різних стадіях готовності, які належать скандальному забудовнику. І це тільки вершина будівельної піраміди на чолі з компаніями "Укогруп" та "Сіті-груп", які створювалися протягом більш як десяти років. За інформацією ГПУ, в період з 2004 по 2013 рр. група Войцеховського "самовільно захопила земельні ділянки під будівництво 40 об'єктів", ще кілька будівництв незаконно розпочаті зовсім нещодавно. Практично всі будинки зводяться без повного пакету дозвільних документів, з порушенням технічних вимог. Клієнтів залучали низькими цінами. Наприклад, квартири невеликої площі в новобудовах компаній, пов'язаних з Войцеховским, зараз продаються за 230-250 тис. грн. - на 20-30% дешевше, ніж на ринку первинної нерухомості столиці.

Скільки сімей постраждали від будівельних афер Войцеховського, точно невідомо. "Якби будівництво було законним, то даною інформацією володіли б архітектурно-будівельна інспекція та Держстат. За підрахунками КМДА, кількість ошуканих інвесторів - близько 10 тис.", - заявив "ДС" заступник голови КМДА Олександр Спасибко. Представники обдурених інвесторів говорять, що на вудку шахрая попалися значно більше людей - близько 25 тис. Для порівняння: в результаті афери групи будівельних компаній "Еліта-центр" в Києві постраждала 1693 особи.

Очевидно, що будівельна піраміда Войцеховського була б неможлива без високих покровителів. Саме тому ні влади, ні контролюючі органи, ні правоохоронці тривалий час "не помічали" самозахоплення землі, будівництво із застосуванням великогабаритної техніки, підключення до міських комунікацій, жваву торгівлю квартирами, введення в експлуатацію незаконних будинків за рішеннями судів без належних документів.

Будівельні афери - не рідкість в Україні. Аналогічні піраміди, тільки в менших масштабах, періодично з'являються і в інших містах країни. Інвестори-невдахи в кращому випадку заселяються в побудовані будинки, які так і не були введені в експлуатацію, а в гіршому - втрачають свої гроші. Але проблему незаконних будівництв і компенсації громадянам втрачених інвестицій влада вперто ігнорує. Законопроект №3542 "Про захист прав потерпілих інвесторів при будівництві житлової нерухомості", який був внесений до Верховної Ради наприкінці 2013 року, після зауважень Головного юридичного управління ВР був відправлений на доопрацювання. Але переписувати документ не стали, тож його благополучно поховали.

Про гроші і квартири можна забути

Афера "Еліта-центру", яка прогриміла на всю країну, ні українців, ні владу нічому не навчила. Тоді КМДА взяла на себе зобов'язання забудовника і, нехай дуже повільно, але все ж виділяє постраждалим квартири в будинках інших будівельних компаній. У разі з будівництвами Войцеховського столична влада не має наміру надавати постраждалим квартири, та й не зобов'язана це робити. "У держави або міста немає правових підстав компенсувати вкладені інвестиції приватним особам. Це приватні питання інвестування, які замикаються на сторонах відповідних правовідносин", - заявив "ДС" керуючий партнер юридичної фірми Lex Associates Іван Трофименко.

Решта варіантів вирішення проблеми також мають мало шансів на успіх. "Інвестори можуть звернутися в Генпрокуратуру і вимагати визнати їх потерпілими з подальшим стягненням своїх інвестицій з обвинувачених у кримінальній справі", - пояснив "ДС" керуючий партнер адвокатського об'єднання "Безпалий і партнери" Тарас Безпалий. Але ймовірність повернення грошей в цьому випадку незначна. Як правило, статутні фонди компаній, які входять в піраміду, дуже маленькі, власного майна у них немає.

Де будуть жити жертви будівельної піраміди Войцеховського - фото 1

Фото: obozrevatel.com

Ще один можливий вихід із ситуації - добудувати об'єкти. Але хто повинен цим займатися і за які кошти, знову-таки незрозуміло. Великі будівельні компанії не горять бажанням завершувати чужі будівництва, в яких практично всі квартири вже розпродані і перепродані по кілька разів. "Не слід спокушатися, що великі компанії зможуть підхопити недобудовані проекти. Законодавчо це неможливо", - говорить почесний президент групи компаній KAN Development Ігор Ніконов.

Шлях, який пропонує влада, виглядає зовсім тупиковим. "Варіантом добудови будинку, що знаходиться на високій стадії готовності, є об'єднання співвласників в ОСББ і добудова за свій рахунок", - говорить Олександр Спасибко. Але, як показує практика, навіть якщо інвестори і об'єднуються, вони часто не можуть домовитися про розмір доплат, тим більше що мова йде про досить значні суми, яких у багатьох людей просто немає.

У випадку з будинками "від Войцеховського" все ще складніше. Справа в тому, що більшість його об'єктів будуються на самовільно захоплених землях, причому нерідко на ділянках, де будівництво в принципі заборонено. Крім того, такі об'єкти зводяться з порушенням будівельних норм і часом навіть небезпечні для проживання людей. Щоб їх добудувати, треба спочатку провести експертизу, визначити, які технічні порушення були допущені і чи можна їх виправити. Природно, це виллється в додаткові фінансові витрати для інвесторів. Якщо ж перебудувати розпочатий об'єкт неможливо, то його доведеться зносити. "Відповідно до закону знесення допускається, якщо об'єкт не може бути приведений у відповідність з містобудівними нормами, а права інших осіб продовжують порушуватися", - говорить старший юрист юридичної фірми "Салком" Тимофій Сікорський.

Непроста ситуація і з людьми, які купили квартири у вже побудованих будинках "від Войцеховського". Справа в тому, що багато об'єктів були введені в експлуатацію на підставі незаконних рішень судів. Це означає, що мешканці мають право власності на квартири в самобудах. "Ймовірність позбавлення права власності на квартири в таких об'єктах нерухомості вкрай низька. У більшості випадків такі інвестори є сумлінними покупцями в розумінні Цивільного кодексу", - говорить Тарас Безпалий. Але щоб мешканці стали реальними господарями своїх квартир, будинки треба буде узаконити. Це буде можливо після проведення експертизи, переконавшись, що будівля відповідає основним будівельним нормам.

Процес узаконення багатоповерхівок може бути досить тривалим і витратним. Спочатку треба оформити права на землю - право власності, оренди, постійного користування та ін. Потім розробити проект будівництва, зареєструвати декларацію або отримати дозвіл на виконання будівельних робіт, а потім ввести в експлуатацію на загальних засадах - шляхом реєстрації декларації або отримання сертифіката. Тобто, по суті, доведеться пройти всі етапи документального оформлення нового будівництва. Але хто буде цим займатися - незрозуміло. Наприклад, в КМДА пропонують всі турботи з оформлення документів покласти на об'єднання інвесторів і обіцяють їм усіляке сприяння. Однак зробити це буде вкрай складно, адже в Україні немає єдиного порядку прийняття в експлуатацію незаконно побудованих багатоповерхівок. Кожен з таких об'єктів повинен легалізуватися по-різному, що робить цей процес практично неможливим.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme