Гострі жарти, драма та батярський слід: Цікаві факти про український кримінальний бойовик "Екс"

Українські режисери продовжують опрацьовувати драматичну українську історію. І нарешті роблять це із прекрасним гумором та самоіронією

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Гострі жарти, драма та батярський слід:…

В четвер, 23 січня, в широкий прокат вийшов новий український фільм "Екс". За сюжетом, групу молодих українських підпільників УВО (української військової організації), які готують так званий "екс" – експропріаційний акт. Стрічка позиціонується як український кримінальний бойовик і стала дебютною для майже всіх виконавців головних ролей – Ореста Пастуха (Чорний), Віталія Гордієнка (Явір), Романа Кривдика (Зюк), Василя Колісника (Терен).

Фільм став черговим і яскравим свідченням того, що український кінематограф за останні 5-10 років зробив шалений стрибок у якості, щойно йому дали "продих", і не втрачає темпів розвитку. На відміну від багатьох попередніх стрічок і певної нелінійності, сюжет "Екс" легко сприймається і не перевантажує глядача, тішить приємною картинкою і змушує не раз засміятися від часто неполіткоректних жартів та неперевершеного "олдскульного" галицького колориту.  Скориставшись нагодою, Depo.Київ швиденько дізналося цікаві факти про стрічку у її режисера Сергія Лисенка.

Фото: Сергій Лисенко/Facebook

Коли виникла ідея фільму і як довго його знімали?

– Фільм задумувався відтоді, як я прочитав сценарій: я був членом журі конкурсу "Коронація слова", він там був представлений в номінації "Кіносценарії" і відтоді не давав мені спокою. В результаті ми з продюсером Андрієм Границею подали цей проект на пітчинг Держкіно, виграли його, отримали частково фінансування від держави – і вуаля. Прийшли до ідеї ми, напевне, в 2016-му, запустилися в 2017 році і десь наприкінці 2018-го – на початку 2019-го цей фільм був готовий, вже змонтований. Відзняли ми його впродовж 2018 року.

Чому вийшла затримка з прем'єрою, якщо наприкінці 2018-го він був вже готовий?

– Після того, як фільм готовий, він, так би мовити, виходить з моєї компетенції. Я вже не контролюю процес. Далі підключаються прокатники і це вже їхня прерогатива.

Де знімалася стрічка, де знайшли локації: ставок, пошта, колія?

– Здебільшого фільм знімався у Києві та Київській області. Дещо ми знімали у Львові, але оскільки вивозити знімальну групу в експедицію у Львів – це дуже дорого, а в нас було не дуже багато грошей, то можу сказати: ставок – це Китаєва пустинь в Києві, пошта – це побудована декорація, її зовнішній фасад – це Львів. Там ми також знімали замах на радянського консула: зовнішній вигляд – це Собор святого Юра, резиденція митрополита, який нам дуже люб'язно дозволив там знімати, внутрішній інтер'єр – це Будинок вчених.

Скільки було залучено акторів?

– Я зараз не перерахую, але досить багато. Якщо рахувати масовку, то кілька сотень. Якщо тільки виконавців ролей зі словами, то це кілька десятків.

Наймолодший і найстарший актор або акторка?

– Виконавець ролі Явора – йому на той час було 19 (йдеться про виконавців головних ролей, – ред). Найстарших акторів двоє. Це народні артисти України, які оказали мені честь, що знялися в цьому фільмі: це актор львівського українського драматичного Театру імені Марії Заньковецької Януш Юхницький, який грав суддю і прекрасно володіє польською мовою і провідний актор тернопільського музично-драматичного Театру імені Тараса Шевченка В'ячеслав Хім'як – він грав старшого листоношу на пошті.

Яка історія лягла в основу сценарію?

– Ця історія заснована на реальних подіях, це справа Біласа й Данилишина (учасники УВО Василь Білас і Дмитро Данилишин, засуджені польским судом до страти у 1932 році, – ред.), пограбування поштового відділення у містечку Городок на Львівщині – він тоді називався Грудек-Ягелонський. Але насичена вона спогадами бабусі нашого сценариста Ярослава Яріша. Весь цей жаргон, пісеньки, які ви чуєте в фільмі, "Файдулі-фай", цей діалект галицький – це все пішло від спогадів бабусі про ті часи (під час презентації фільму згадувалося, що вона дуже добре пам'ятала запахи, настрій тої міжвоєнної Галичини її молодості, – ред). Адаптувати сценарій, додати галицького колориту реплікам допомагав колишній учасник знаменитого львівського ансамблю "Не журись" пан Богдан Рибка.

Ви згадували, що його дід був батяром?

– Так, у пана Богдана Рибки дід був батяром. Це була міська львівська субкультура , такі собі піжони, щось середнє між блатними і теперішніми хіпстерами. Вони дуже гарно вдягалися, але вважали для себе западлом десь працювати. Гроші вони заробляли, такими, не дуже законними шляхами.

"Екс" вийшов по всій Україні?

– Не по всіх кінотеатрах, але по всій Україні.

Довідка

Країна та рік виробництва: Україна, 2019

Жанр: кримінальний бойовик

Актори: Орест Пастух, Віталій Гордієнко, Ліза Бакуліна, Василь Колісник, Роман Кривдик, Анатоль Фон-Філандра, Аліна Коваленко, Юлія Хміль, Артур Шлапак, Владислава Глєба, Януш Юхницький, В'ячесла Хім'як

Тривалість: 1 година 35 хвилин

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme