Сезон кавунів і динь у Києві: Де купувати, як обирати і чого остерігатися

Зазвичай кавуни та дині з'являються на столичних ринках наприкінці літа - прийнято вважати, що з цього часу їх можна купувати і їсти без "наслідків"

Сезон кавунів і динь у Києві: Де купуват…

Але якщо літо видалося спекотним, як цьогоріч, то кавуни та дині починають продавати вже в липні. Продавці запевняють, що ніякого підступу в цьому немає - просто погода була сприятливою для баштанних культур. Звучить цілком переконливо, але .. чи всі кавуни та дині однаково смачні і корисні? Звичайно, ні. Тільки стиглі, цілі та не "нашпиговані" нітратами. Як же киянам вибрати безпечні та соковиті "ягідки" дізнавався Depo.Київ.

Де купувати?

Порушення правил зберігання, транспортування або продажу може стати причиною псування баштанних культур. Причому зіпсований кавун не так-то просто відрізнити від хорошого. Радимо вам, кияни, стороною обходити придорожні розвали копійчаних кавунів і динь, де нерідко продається товар, забракований торговельними та санітарними інспекторами.

Навіть, якщо кавун чи диня не були спочатку зіпсованими, достатньо всього пари годин, щоб через мікротріщини в шкірці вони ввібрали не лише бруд, шкідливі бактерії, але і важкі метали, що містяться у вихлопних газах. Що робити? Поцікавитися, чи є у продавця дозвіл на торгівлю, виданий санітарно-епідеміологічною станцією, і сертифікат відповідності реалізованого товару вимогам стандарту. Друк на такому сертифікаті повинен бути кольоровим, навіть якщо сам сертифікат – чорно-біла ксерокопія.

Кавун і диня повинні бути чистими та цілими

Кияни, ніколи не купуйте кавуни з пошкодженою кіркою, а дині в тріщинках і плямах. І ні в якому разі не дозволяйте продавцеві вирізати шматок з вашого кавуна, щоб продемонструвати його смак і якість. Справа в тому, що на солодкій, нагрітій сонцем поверхні, бактерії розмножуються неймовірно швидко. Достатньо невеликого пошкодження шкірки, щоб кавун викликав у вас шлунково-кишковий розлад. Саме тому рекомендується вимити кавун, так само як і диню, з милом, перш ніж його розрізати.

"Ніколи не зберігайте розрізані та недоїдені диню чи кавун при кімнатній температурі. Не з'їли все за раз - заберіть їх негайно в холодильник", - стверджують медики.

Як вибрати без нітратів?

Часто, щоб отримати скоростиглі кавуни, використовуються солі азотної кислоти (нітрати), які, потрапляючи в організм, перетворюються на шкідливі для людини нітрити. У різних частинах кавуна концентрація нітратів різна: найбільше їх міститься в м'якоті біля шкірки (приблизно 3 см.). Щоб відрізнити кавун, вирощений природним шляхом від "нітратного", потрібно подивитися на м'якоть. М'якоть нітратного кавуна насичена червоним кольором з легким фіолетовим відтінком, а волокна, що йдуть від центру до кірки, жовтого кольору. У хорошому кавуні вони білі. Розрізавши кавун, зверніть увагу на зріз – у нітратного кавуна він буде рівним, глянцевим, а у справжнього – зернистим.

Аби ще більше убезпечити себе від покупки накачаного нітратами кавуна, киянам не радять купувати "ранні", скоростиглі плоди. Краще почекати до серпня-вересня. Тоді ймовірність того, що ви купите "натуральний" кавун, значно підвищується.

І якщо ви хочете купити диню хорошої якості, то теж краще робити це в сезон, тобто в наприкінці серпня або на початку вересня. "Найбільш корисні дині більш пізніх строків дозрівання, тому що їх вирощують не під плівковими покриттями і використовують менше отрутохімікатів і мінеральних добрив", - запевняють фахівці.

Як визначити, стиглі, чи ні?

Перша ознака стиглого кавуна – легкість. Тобто стиглий кавун легше незрілого. До речі, з цієї ж причини стиглий кавун не тоне у воді, а незрілий опускається на дно. І "звучать" кавуни по-різному. Якщо постукати по стиглому кавуні, то звук буде чистим і дзвінким, в той час як звук незрілого кавуна – глухий. Ще один спосіб перевірити зрілість – піднести кавун до вуха і стиснути його з усіх сил, ви повинні почути характерний тріск. Якщо ні, то кавун "зелений". Сухий хвостик – ще одна ознака стиглого плода. Коли кавун дозріває, батіг, що з'єднує його з рослиною, висихає і відпадає.

"Зверніть увагу і на світлу пляму на боці кавуна. Вона повинна бути яскраво-жовтого або оранжевого, але не білого кольору. Смужки на кавуні повинні бути максимально контрастними, а кірка повинна бути дуже твердою", - підкреслюють фахівці.

Як вибрати гарну диню? Слід звертати увагу на запах. Смачний плід обов'язково володіє тонким і приємним ароматом з анансовими, медовими або грушевими нотками. "Якщо ви понюхали диню і не відчули запах, вона недостигла. До речі, саме в супермаркетах часто трапляються саме такі дині - без запаху", - стверджують самі любителі динь.

Плід з високою солодкістю і досить стиглий можна відрізнити, якщо постукати пальцями по поверхні. При наявності глухого звуку у вас в руках чудовий екземпляр. Також необхідно обстежити і область плодоніжки. Якщо в цьому місці в процесі натискання шкірка трохи прогнеться, то перед вами стигла і соковита східна красуня. Важливо і стан хвостика. "Він повинен бути товстим і сухим. У плода повинна бути досить ніжна шкірка. Яку потім без проблем можна зняти ножем або іншим гострим предметом. Під нею повинна розташовуватися зелена шкірочка", - розказують спеціалісти.

Як довго можна зберігати?

При правильному зберіганні кавун може прикрасити стіл на Новий рік, і навіть на 8 березня. Що для цього потрібно зробити? Восени купити кавун вагою приблизно 4 кг з сухим хвостиком. При цьому намагайтеся вибрати такий кавун, у якого світле плямочка на боці буде якомога менше. "Помийте, висушіть, помістіть кавун в сітку і підвісьте в темному прохолодному місці (наприклад в погребі), при температурі не вище +5 С так, щоб він ні до чого не торкався", - радять фахівці.

Зберегти протягом декількох місяців можна і свіжу диню, важливо лише знати для цього декілька хитрощів. Так, для зберігання дині приміщення має бути вологим і прохолодним. Оптимальна вологість - 80%, температура повітря - 2-4 ° C. Необхідно стежити, щоб температура в приміщенні не опускалася нижче 0° C, інакше плід замерзне, але і занадто тепле приміщення може призвести до передчасного псування дині.

Найкращий варіант зберігання динь - в підвішеному стані. "Помістіть плід в сітку або марлю і підвісьте їх. Ще один спосіб зберігання - розкласти дині на полицях в один ряд, намагаючись, щоб вони не торкалися одне одного. Під ними повинна бути підстилка, наприклад, з тирси", - підсумували фахівці.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme