Ключі від сховища: Чи готові столичні укриття до можливого нападу Росії (ФОТОРЕПОРТАЖ)

На тлі нарощування Росією військового угруповування на кордоні з Україною, багато міст України, зокрема і Київ, знову готують сховища для захисту своїх мешканців. Depo.Київ дізнавалося, у якому вони стані та що обов'язково має бути в укритті

Катерина Ейхман
Заступниця керівника регіональних редакцій Depo.ua, журналістка, фотографка
Ключі від сховища: Чи готові столичні ук…
Depo.Київ/Катерина Ейхман

З 2014 року, коли Росія розпочала військову агресію проти України, на стінах українських міст почали з'являтися написи червоною фарбою "укриття". Останніми тижнями на тлі нарощування Росією кількості військ на кордоні з Україною і плануванням, за даними української розвідки та джерел іноземних ЗМІ, масштабного наступу у січні-лютому 2022 року, ці написи на восьмому році війни знову стали актуальними.

Столична влада активно перевіряє укриття, проводить роз'яснювальну роботу та оновлює мапу захисних споруд. У двох таких укриттях побувала фотокореспондентка Depo.Київ.

укриття київ

На сьогодні у Києві є понад 500 категорованих сховищ, які передбачені для працівників компаній, що мають працювати в особливий період, зокрема у випадку обстрілу, а також – 4,5 тисячі об'єктів подвійного використання. До останніх належать підвали та напівпідвали житлових будинків, підземні станції метрополітену, підземні паркінги та підземні переходи. Вони призначені для захисту цивільного населення.

Більшість сховищ і укриттів зараз зачинені. І це не недбалість, як декому може здатися, а навпаки – це робиться для того, аби підготовлене укриття і надалі перебувало в належному стані, щоб його не розгромили вандали, туди не скидали сміття, не складали речі, якщо це підвал багатоквартирного будинку, тощо. У випадку надзвичайної ситуації – обстрілу чи бомбардування – протягом 15 хвилин після сирени усі сховища та укриття мають бути відчинені.

Одне з відвіданих сховищ розташоване за адресою вулиця Кибальчича, 13-б, у будівлі ЖЕД-409. Воно призначене якраз для працівників ЖЕДу. Начальник останнього Олександр каже, що жодної паніки серед їхніх працівників немає, бо українські кордони добре захищені. Навіть жартує: "Якщо щось дійсно трапиться, то куди я втечу – у мене ключі від сховища".

Сховище Дніпровський район

Вхід в укриття – через задній двір будівлі, в якій, окрім ЖЕДу, розташована бібліотека і приймальня одного з депутатів Київради. Звичайним громадянам, як мінімум, буде незручно туди дістатися. Загалом сховища призначені виключно для захисту працюючої зміни підприємств і розташовані переважно у промзонах і на підприємствах. "Пересічному мешканцю використовувати такі сховища незручно, – каже директор Департаменту муніципальної безпеки КМДА Роман Ткачук. – Зручно використовувати ті об'єкти, які розташовані поруч з місцями, де людина працює, живе, поруч з громадським транспортом".

мапа сховищ київ

бомбосховище київ

Сховище розраховане на 350 людей і, на відміну від об'єктів подвійного призначення, там можна перебувати не три години, а до двох-трьох діб. Сходи униз ведуть до важких металевих дверей, за дверима – іще одні. 

бомбосховище на підприємстві

Всередині сховище досить просторе, на кілька кімнат, які навіть розділені на зони – нарадча кімната, зона відпочинку і зона прийому їжі. Це сховище було збудоване на початку 1980-х років за загальним стандартом.

сховище бомбардувння

режим роботи сховища

У зоні відпочинку стоять кілька максимально примітивних двоярусних, якщо можна так сказати, ліжок. На люкс, звісно, не тягне, але в умовах, наприклад, бомбардування згодяться. 

кімната відпочинку сховище

ліжка в бомбосховищі

Обов'язково у сховищі є санвузол, тут він навіть розділений на чоловічий і жіночий. 

туалет сховище

Поруч з санвузлом – дві невеликі кімнатки. Одна з них веде до іще одного виходу. Поруч з виходом на всяк випадок висить табличка "сховище заповнено". На запитання, як контролюватиметься кількість людей у сховищі, працівники підприємства говорять, що воно ж якраз на них і розраховано, а зайвий сюди навряд чи хтось потрапить.

бомбосховище кибальчича

заповненість сховища

У сусідній кімнаті обладнана система вентиляції, завдяки якій в тому числі є можливість перебувати у сховищі кілька діб. Тут же стоять великі дерев'яні ящики з медикаментами.

вентиляція бомбосховища

медикаменти бомбосховище

засоби особистого захисту бомбосховище

Також у сховищі є баки з питною водою, запас якої складає 450 літрів.

запаси води бомбосховище

запаси води в бомбосховищі

Може здатися трішки несправедливим, що на підприємствах – повністю облаштовані сховища, а для цивільного населення є лише підвали та метрополітен. Але обстріли не тривають по кілька діб, зазвичай їхня тривалість якраз складає дві-три години. А якщо у місті ведуться постійні бойові дії, тоді уже відбувається евакуація населення.

освітлення бомбосховище

Набагато більше у Києві саме об'єктів подвійного використання. Такі укриття передбачені для перебування до трьох годин. До них набагато менше вимог: там має бути освітлення, вентиляція та якийсь елементарний санвузол, яким може бути навіть... відро. 

Ми побували в укритті-підземному паркінгу у Деснянському районі. На щастя, місцевих мешканців, санвузол там порівняно пристойний.

сховище подвійного використання

укриття в підземному паркінгу

Паркінг відкритий постійно, там навіть є окрема невеличка кімнатка з телевізором, у якій постійно перебуває черговий. А ще в укритті-паркінгу живе своєрідний талісман – маленька чорна кішка Муся. Працівники чергового пункту ревно стежать за тим, аби вона не втекла.

об"єкт подвійного призначення

черговий пункт укриття

бомбосховище троєщина маяковського

Це укриття призначене для усіх громадян. Воно розташоване поруч з будівлею Деснянської РДА, проте в адміністрації є свої підвали та укриття. У випадку надзвичайної ситуації тут можуть знайти прихисток мешканці навколишніх будинків та люди, які просто на момент, коли запрацювала сирена, проходили повз.

укриття деснянський район

укриття деснянська рда

Таке укриття розраховано близько на 250 людей. Втім, знову ж таки, обліку ніхто не вестиме і 251-шу людину з-під землі не виженуть. "Якщо трапиться обстріл, ми можемо спокійно усі поруч досить щільно стояти", – говорить начальник управління з питань цивільного захисту Деснянського району Микола Бойко.

микола бойко

підземний паркінг маяковського

Основний плюс цього укриття – міцні бетонні перекриття стелі, які можуть витримати досить велике навантаження.

бетонні перекриття сховища

запаси води укриття

підземне сховище троєщина

В кімнатці чергового, окрім телевізора і шахів, є невеликий диванчик і аптечка. "Якщо буде ховатись вагітна жінка, чи людина, якій дуже важко стояти, є можливість, принаймні присісти, – розповідає Микола Бойко. – В аптечці є усі необхідні медикаменти для першої допомоги у випадку чого".

аптечка укриття

об"єкт подвійного призначення аптечка

За словами Романа Ткача, на сьогодні у столиці з п'яти тисяч сховищ і укриттів не готові до використання 19% – завалені сміттям, затоплені, потребують ремонту тощо. Велика проблема з потенційними укриттями, які перебувають у приватній формі власності: "Ми маємо три основних форми власності: державна, комунальна і приватна. Якщо з державною і комунальною ми можемо знайти порозуміння і важелі впливу на утримання таких сховищ, то ми маємо певні проблеми з приватною власністю. В об'єктах подвійного використання – в підвальних та напівпідвальних приміщеннях розташовані магазини, перукарні, банки що завгодно. Ми доводимо до відома власників, що в разі, якщо буде задіяний сигнал цивільного захисту "увага всім", тобто в місті завиють сирени, вони повинні відчинити двері і надати вільний доступ для захисту мешканців міста". 

укриття на троєщині

Але, на жаль, інших важелів впливу на такі об'єкти міська влада не має і лишається лише сподіватись, що у випадку надзвичайної ситуації, вони дійсно відчинять свої двері.

Фото: Катерина Ейхман

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme