Спальні мішки або теплі батареї: Чи треба киянам боятися зриву опалювального сезону

У столичній мерії вже другий тиждень готують киян до того, що прийдешній опалювальний сезон буде дуже важким 

Спальні мішки або теплі батареї: Чи треб…

Кияни ще дуже добре пам’ятають осінь 2014 року, коли опалювальний сезон у місті розпочався зі значним запізненням. В деяких будинках батареї потеплішали ледь не на початку листопада, коли на вулиці було дуже холодно. Тоді міська влада, якою вже керував Віталій Кличко, казала, що запізнення початку опалювального сезону пов’язане з економією газу. Мовляв, взимку Путін може взагалі перекрити подачу газу Україні, а запасів блакитного палива у місті не буде. Тому краще трохи померзнути восени, але точно бути з опаленням взимку. Разом з тим, тоді ж у "Нафтогазі" казали, що Києву просто не відпускають газ для виробництва тепла через величезні борги "Київенерго" перед газовиками. Зрештою "крайніми", як завжди, залишились кияни, яким довелося померзнути у квартирах.

З того часу минуло п’ять років, і тепер міська влада знову заговорила ледь не про зрив початку опалювального сезону у столиці. Днями заступник мера з питань житлового-комунального господарства Петро Пантелеєв на своїй сторінці у "Фейсбуці" написав, що зараз невирішеним є питання придбання необхідних обсягів газу та мазуту на весь зимовий період для підприємства "Київтеплоенерго". Від цього залежить, чи буде тепло в оселях киян взимку. Для забезпечення міста паливом, як запевняє чиновник, потрібно рішення Київради, а вона, як відомо, не може зібратись вже більше чотирьох місяців.

"Ми змушені вирішувати ці проблеми в позаштатному режимі, замість того аби працювати планово і ефективно", – скаржиться Пантелеєв. 

З огляду на те, що Київрада мала зібратись 12 вересня, а потім ще й 19 вересня, але засідання були зірвані через неявку депутатів, можна прогнозувати, що найближчим часом вона не збереться. Хоча є ймовірність, що чинний склад міської ради взагалі не збереться вже ніколи, адже, наприклад, мер Кличко вже направив до парламенту прохання щодо проведення позачергових виборів Київради через її "параліч". Більше того, з'явився законопроект "Про столицю", який передбачає дострокові вибори у Києві 8-го грудня, якщо Верховна Рада проголосує за нього. Також є альтернативні законопроекти від "ЄС" і "Голосу".

Тож Depo.Київ вирішив розібратись, чи взагалі стартуватиме опалювальний сезон у місті, враховуючи те, що усі в столичній мерії зайняті політичними баталіями?

За словами голови постійної комісії Київради з питань житлового-комунального господарства Володимира Бондаренка, щоб розпочати опалювальний сезон у столиці, потрібно мінімум один мільярд гривень. "Як мінімум, потрібно зробити запас газу. У Києва ці гроші є, але щоб використати їх саме на опалювальний сезон, потрібно певне рішення Київради, а вона не засідає", – заявив у коментарі Depo.Київ Володимир Бондаренко.

Майже схожу оцінку має колишній очільник Києва Іван Салій. За його словами, Київрада має зібратися і скоригувати бюджет міста, в тому числі, і в питанні опалювального сезону. Наприклад, якщо є профіцит бюджету, то без Київради його неможливо розподілити на ті чи інші потреби. З іншого боку, на його думку, не потрібно політизувати початок опалювального сезону, адже зараз виходить, що батареї у квартирах містян вчасно можуть не нагріти виключно через депутатів Київради. На думку Салія, міська влада має брати на себе відповідальність, щоб опалювальний сезон стартував вчасно. "Свого часу місто вирішило забрати у "Київенерго" Рината Ахметова усі тепломережі столиці. Як би цього не сталось, то зараз би в нього боліла голова, як зробити запаси газу і розпочати обігрів квартир киян. А так місто захотіло це зробити, то тепер має брати на себе відповідальність і займатись опаленням житлових будинків", – каже Салій.

До того ж він додав, що взагалі до нового опалювального сезону починають готуватися заздалегідь – ще у березні чи максимум у квітні, а сьогодні вже кінець вересня. "А бюджет міста взагалі ухвалюють у грудні, перед початком року, і в ньому має бути чітко прописано, скільки грошей потрібно на наступний опалювальний сезон. Зима настає кожен рік і опалювальний сезон також. Тому усе це має плануватись наперед", – резюмує колишній керівник столиці.

Проте є ще один спосіб – чи причина для вчасного старту опалювального сезону у столиці навіть без відповідних рішень Київради.

За словами голови постійної комісії міської ради з питань ЖКГ Володимира Бондаренка, Києву фінансово може допомогти Кабмін. Мовляв, місто опалює будівлі поліції, міністерства оборони і різноманітних державних установ. "За опалення в цих будівлях розраховується саме держава, і вона має бути зацікавлена в тому, щоб ці будівлі були з теплими батареями", – каже Бондаренко. Хоча, на його думку, опалювальний сезон не має зірватись навіть якщо Кабмін не виділить грошей і Київрада не перерозподілить кошти міста для тепловиків. У міста є деякі внутрішні резерви для цього. Наприклад, можна зменшити параметри опалення житлових будинків і у такий спосіб економити паливо для ТЕЦ, але опалювальний сезон все ж розпочнеться і триватиме.  

Тож ситуація явно не така катастрофічна, як намагається переконати Кличко. І його заяви – не більше, ніж "страшилки" для загалу в намаганнях продемонструвати, з одного боку, свою незамінність і піклування про місто, а з іншого – "непатріотичність" міських депутатів, які раптом, коли під нинішнім очільником столиці команда нового президента стала розхитувати крісло, пішли в рознос і стали блокувати роботу Київради. Втім, справшнє його ставлення продемонструє якраз вчасний початок опалювального сезону. Бо це означатиме, що Кличко здатний поступитися, так би мовити, "політичною доцільністю" заради справжніх інтересів киян, чого б це йому не коштувало. Варто розуміти, що проблема з опаленням вдарить саме по Кличку. І цього дуже хочуть його опоненти зі "Слуги народу".

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme