Пішов з життя відомий літературознавець та дисидент Іван Дзюба

Учасник ініціативної групи "Першого грудня", літературознавець, громадський діяч, академік НАНУ Іван Дзюба помер на 91 році життя

Надія Собенко
Журналіст розділу Depo.Київ.
Пішов з життя відомий літературознавець…
Фото: Скріншот з відео

У ніч проти 22 лютого помер відомий, літературознавець, дисидент, Герой України, другий міністр культури України, автор десятків публікацій та книг Іван Дзюба. 

Про це повідомив літературознавець, політичний і громадський діяч Микола Жулинський, передає Depo.Київ з посиланням на Радіо Свобода.

"Сьогодні вранці уві сні на 91-му році життя відійшов за межі цього земного світу унікальна людина Іван Дзюба. Одне ім’я вже говорить багато. Багато – бо це один із лідерів національно, духовного відродження другої половини ХХ і початку ХХІ століття. Передусім Дзюба – це інтелектуальний провідник і речник українського "шістдесятництва". І я сьогодні не можу не згадати слів Ліни Костенко, яка сказала, що Дзюба –це людина, що завжди мала мужність говорити правду", – сказав він.

Жулинський згадав про те, як Дзюба свого часу був відсторонений від друку, від участі у літературному і громадському житті багато років, але не все ж покинув свою творчість.

За його словами, Іван Дзюба останніми роками мав проблеми зі здоров’ям, та все одно продовжував працювати і стежити за літературним процесом і суспільно-політичним життям.

Де і коли відбудеться прощання наразі невідомо.

Довідка: Іван Дзюба народився 26 липня 1931 року в селі Миколаївка Волноваського району Донеччини. Український літературознавець, літературний критик, громадський діяч, дисидент радянських часів, Герой України, академік НАН України, другий міністр культури України (1992–1994), голова комітету з Нацпремії України імені Тараса Шевченка (1999–2001), керівник відділу загальних енциклопедичних досліджень Інституту енциклопедичних досліджень НАН України. Співголова Головної редакційної колегії "Енциклопедії сучасної України".

У 1965 році написав памфлет "Інтернаціоналізм чи русифікація?" про загрозливі проблеми національних відносин у соціалістичному суспільстві. Памфлет вперше надрукували у Лондоні у 1968 році. Дзюба власноруч надіслав книгу до найвищих керівних органів УРСР у сподіванні, що влада врахує перегини в національній політиці й "виправиться".

У 1973 році за "Інтернаціоналізм чи русифікація?" засуджений до п’яти років ув’язнення і п’яти років заслання, але був "помилуваний".

Один зі співзасновників Народного руху України та учасник ініціативної групи "Першого грудня".

Автор десятків публікацій, книг, зокрема про Тараса Шевченка, досліджень про культуру і політику. Серед останніх робіт – книга "Чорний романтик: Сергій Жадан".

Нагадаємо, у Києві від наслідків коронавірусу помер відомий художник Віктор Рижих. Він працював у всіх традиційних жанрах та мав свою неповторну живописну манеру.

Твори митця зберігаються у Національному художньому музеї України, Зібранні (колекції) образотворчого мистецтва Градобанку, Третьяковській галереї (Москва), Запорізькому, Миколаївському, Сумському, Луганському, Харківському художніх музеях, Державному музеї мистецтв Грузії, Музеї Людвіга (Кельн, Німеччина), приватних колекціях.

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme