Референдум, перший McDonald's та "Динамо" Лобановського: Визначні події Києва в 1990-х роках (ФОТО, ВІДЕО)

Згадуємо визначні події столиці в перші десять років Незалежності

Сергій Фоменко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Київ
Референдум, перший McDonald's та "Динамо…
Фото: vakin.livejournal

Цьогоріч України відзначає 30-ту річницю Незалежності, яку було проголошено в 1991 році, за три десятиліття наша держава пережила чимало буремних подій, центром яких часто ставала столиця, де відбувались переламні моменти української новтньої історії. З плином часу змінювалась Україна та змінювався Київ. 

Журналісти Depo.Київ зібрали визначні події в українській столиці в першому десятиріччі незалежності України, яке стало початком новітньої історії нашої держави. 

1991 рік: Незалежність 

Незалежність України була проголошена після Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року, бюлетень якого містив текст Акта проголошення незалежності України, ухваленого Верховною Радою 24 серпня 1991 року. На референдумі 1 грудня український народ підтвердив прагнення жити в незалежній державі — 90,32% його учасників відповіло: "Так".

Референдум за Незалежність України в Києві

Референдум за Незалежність України в Києві 

Також у 1991 році в Києві відкрили станцію метро "Видубичі", яка є частиною Сирецько-Печерської лінії метрополітену. 

Станція метро "Видубичі"

Станція метро "Видубичі"

1992 рік: Перший фінал Кубка України та Банкова 

Наприкінці весни 1992 року на Республіканському стадіоні в Києві (сьогодні НСК "Олімпійський") відбувся фінал розіграшу Першого Національного Кубка України з футболу, участь у якому взяли 49 команд. Перемігши харківський "Металіст" з рахунком 1:0, одеська команда "Чорноморець" стала першим володарем кубка України.

"Чорноморець" з Кубком України

"Чорноморець" з Кубком України 

Окрім цього в 1992 році в Києві офіційно з'явилась вулиця Банкова, на якій розташована Адміністрація (сьогодні Офіс) Президента України, до повернення історичної назви вулиця носила ім'я радянського діяча Серго Орджонікідзе. 

Також 30 грудня 1992 року була відкрита станція метро "Славутич" на Сирецько-Печерській лінії метрополітену, яка розташована на лівому березі Києва. 

Станція метро "Славутич"

Станція метро "Славутич"

1993 рік: Протести шахтарів та дострокові вибори

Однією з головних подій 1993 року стали масові протести шахтарів, які розпочали піші походи на Київ. Це була форма протесту українських гірників проти багатомісячної заборгованості із заробітної плати. Їх організовували гірницькі профспілки, якщо спроби домовитися з місцевими (обласними) владами завершуються безрезультатно. Доставка великої кількості людей в столицю вимагала чималих коштів, тому здебільшого вибирали піший спосіб пересування.

Масові шахтарські страйки охопили всю Україну. В підсумку, шахтарський марш на Київ 1993 року призвів до рішення про дострокові президентські вибори, на яких тодішній президент Леонід Кравчук програв у другому турі Леоніду Кучмі. 

Страйкуючі шахтарі

1994 рік: Вибори президента та заповідник "Софія Київська"

В 1994 році відбулись позачергові вибори президента України, на яких експрем'єр Леонід Кучма переміг тодішнього голову держави Леоніда Кравчука. Кучма набрав 52,15 % голосів (14 016 850) проти 45,06 % (12 111 603) за Кравчука.

Кравчук та Кучма після виборів президента в 1994 році

Кравчук та Кучма після виборів президента в 1994 році 

Також в 1994 році в Києві офіційно створили Національний заповідник "Софія Київська" на території Софійського собору. 

1995 рік: Похорон патріарха Володимира 

Перед мурами храму Святої Софії в Києві 18 липня 1995 року поховали патріарха Української православної церкви Київського патріархату Володимира (Романюка). Ритуал, що відбувся всупереч забороні влади, призвів до відкритого і масового конфлікту між учасниками жалобної процесії і правоохоронцями із загону міліції особливого призначення "Беркут".

Похорон Патріарха Володимира 

Зіткнення під час похорону патріарха Володимира 

Тоді, за інформаційним повідомленням Міністерства охорони здоров'я України, по медичну допомогу протягом трьох днів після інциденту звернулися 42 цивільні особи, госпіталізовано — 20 (одна — у тяжкому стані у реанімації, чотири — в стані середньої тяжкості, решта — у задовільному стані). Працівників міліції звернулося 40, з них 13 госпіталізовано.

Могила патріарха Володимира сьогодні

Могила патріарха Володимира сьогодні

1996 рік: Повернення Лобановського та початок "золотого складу Динамо"

Восени 1996 року дав свою згоду на повернення до рідного клубу легендарний Валерій Лобановський. Згодом великий тренер не лише продовжить чемпіонську серію "біло-синіх" у чемпіонатах України, а і виведе команду на новий якісний рівень, до числа провідних клубів Європи. Це був поворотний рік, після якого "Динамо" чекали найгучніші перемоги в новітній історії 

Однак виконувати свої обов'язки легендарний тренер почав із 1 січня 1997 року. А 1996-го року команда грала під керівництвом Йожефа Сабо. Тренер робить ставку на плеяду молодих гравців, які вже стають ключовими у команді та яких чекають великі успіхи з клубом у недалекому майбутньому. Саме в цей час формується "золотий" склад кінця 1990-х. Молодих Шовковського, Шевченка, Косовського, Дмитруліна, Ващука, Гусіна, Михайленка, Реброва, Головка, які вже встигли набратися досвіду, доповнювали більш досвідчені Лужний, Калитвинцев, Максимов та інші. 

Валерій Лобановський

Валерій Лобановський 

1997 рік: Перший McDonald's

В 1997 році в Києві відкрився перший в Україні ресторан фастфуду McDonald's, який розташувався в вестибюлі станції метро "Лук'янівська". Україна стала 102-ю країною, куди прийшов всесвітньо відомий фастфуд.

Перший McDonald"s в Києві

Перший McDonald's в Києві 

Ще п'ять ресторанів McDonald's в Києві відкрили того ж року. Буквально наступного дня ще один заклад відкрився на Севастопольскій площі, а влітку та восени McDonald's відкрили на Хрещатику, Поштовій площі та станції метро "Лівобережна".

У день відкриття першого ресторану на Лук'янівці біля закладу зібралась величезна черга з киян, деякі, хто не встигли придбати новинку протягом дня, залишились ночувати біля входу, щоб вранці потрапити до ресторану першими. Тоді кияни скупали гамбургери десятками, біг-мак коштував близько семи гривень. 

Перші McDonald"s в Києві

Також в 1997 році київське "Динамо" під керівництвом Лобановського розгромило каталонську "Барселону" в четвертому турі групового етапу Ліги Чемпіонів із загальним рахунком 7-0 за сумою двох матчів.

Матч Барселона-Динамо 4-0

У матчі-відповіді на барселонському стадіоні "Камп-Ноу" кияни перемогли каталонців з рахунком 4-0, тоді хеттриком відзначився майбутній володар "Золотого м'яча" Андрій Шевченко, а ще один гол забив легендарний динамівець Сергій Ребров. 

1998 рік: Михайлівський собор та вбивство Гетьмана 

В 1998 році після реконструкції було відкрито Михайлівський золотоверхий собор, на відновлення храму збирала кошти УПЦ КП, а після численних звернень громадськості президент Кучма видав указ, яким визначав відбудову Михайлівського монастиря загальнодержавним пріоритетом.

Собор відтворили в стилі українського бароко у первісному вигляді, відкриття відбулося на День Києва 1998 року, за участю патріарха Київського і всієї Русі-України Філарета, який освятив монастир. Також були присутні президент Леонід Кучма, голова уряду Валерій Пустовойтенко та мер міста Києва Олександр Омельченко.

Також 22 квітня 1998 року в Києві шістьма пострілами був вбитий нардеп та голова біржового комітету УМБВ 63-літній Вадим Гетьман. Його вбивця був випадково виявлений через три роки і засуджений на довічне ув'язнення під час суду над членами донецького кримінального угрупування Євгена Кушніра, який на думку слідства був організатором вбивства на замовлення колишнього прем'єр-міністра Павла Лазаренка.

Вадим Гетьман

Вадим Гетьман 

1999 рік: Вибори Президента та "Динамо" за крок до фіналу Ліги чемпіонів

Восени 1999 року відбулись вибори президента України, на яких переміг тодішній голова держави Леонід Кучма. В другому турі він зустрівся з комуністом Петром Симоненком, за Кучму проголосувало 56% виборців, а за Симоненка — близько 38%. Усе могло скластись трохи інакше, але напередодні виборів в березні 1999 року на трасі під Києвом в автокатастрофі загинув лідер Народного руху України В'ячеслав Чорновіл, який мав шанси обратись на посаду президента. 

Леонід Кучма після перемоги на виборах 1999 року

Леонід Кучма після перемоги на виборах 1999 року 

Окрім цього 1999 рік став часом найкращого досягнення киїського "Динамо" та всього українського футболу — столичний клуб вперше, і поки що востаннє, вийшов до півфіналу Ліги чемпіонів під керівництвом Валерія Лобановського. В 1/2 фіналу динамівці поступились мюнхенській "Баварії" із загальним рахунком 3-4. В тому турнірі Андрій Шевченко став найкращим бомбардиром, забивши вісім м'ячів, а вже тогоріч перейшов до "Мілану", де досяг своїх найбільших нагород.

Матч Динамо та Баварії в півфіналі Ліги чемпіонів

2000 рік: Вбивство Ґонґадзе 

Найгучнішою подією в Києві в 2000 році стало вбивство опозиційного журналіста Георгія Ґонґадзе, обезголовлене тіло якого знайшли 2 листопада в Таращанському лісі на Київщині. Наприкінці листопада керівник СПУ Олександр Мороз заявив на засіданні Верховної Ради, що що має аудіозаписи, які вказують на причетність вищого керівництва України до вбивства Ґонґадзе. 

Георгій Гонгадзе

Ці записи зробив співробітник служби охорони президента Леоніда Кучми, майор Микола Мельниченко. Кучма відкинув звинувачення на свою адресу. Незважаючи на це, вбвство Гонгадзе дало поштовх протестним акціям "Україна без Кучми", які стали предтечею Помаранчевої революції 2004 року, яка змінила політичний вектор розвитку України. 

Всі новини Києва читайте на Depo.Київ

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme